KOŠICE. Koncom minulého roka sa Košičan Ivan Hajdu podelil s čitateľmi Košického Večera o zážitky z jeho výstupu do základného tábora najvyššej hory sveta Mount Everest.

Tým sa ale jeho pobyt v Ázii neskončil. Skôr, než sa vrátil na Slovensko, stihol ešte navštíviť Indiu. A aj tieto cesty boli plné zaujímavých zážitkov.
Keď boli Ivan, jeho dcéra Michaela a zať Gregor v Nepále, povedali si, že by bolo priam hriechom nenavštíviť aj Indiu.
A keďže mali v New Delhi, hlavnom meste Indie, plánované medzipristátie, urobili si tam niečo ako prestávku.
„Veľa času nám z dovolenky už nezostávalo, len päť dní, a tak nám bolo jasné, že z tejto obrovskej krajiny veľa neuvidíme. Nakoniec sme sa rozhodli, že navštívime mestá Džajpúr (v štáte Rádžastán) a Agru (v štáte Uttar Pradéš). Výhodou bolo, že sa nachádzajú relatívne blízko New Delhi a obe mestá patria medzi top turistické destinácie v Indii. Agra, to je hlavne Tádž Mahal a Červená pevnosť a Džajpúr je plný hlavne historických pamiatok," spomína Košičan na Indiu.
Problém s lístkami
Naplánovali si to tak, že sa dostanú na niektorú zo železničných staníc a presunú sa vlakom najprv do Džajpúru, potom do Agry a nakoniec späť do New Delhi.
Neurobili si vopred nejaký podrobnejší prieskum, čo, kde a ako. Jednoducho vyšli pred letisko do chaosu mestskej premávky, ktorý im bol dobre známy už z Nepálu, nasadli na metro a pomocou inštrukcií od domácich sa dostali na jednu z hlavných železničných staníc.
Vlaky v Indii sú veľmi populárne a hojne využívané. Vozne sú rozdelené do tried, ako u nás.
Keď sa Ivan domácich opýtal, aký je rozdiel medzi jednotlivými triedami, dostal odpoveď, že 1. trieda sú štyri osoby v kupé a druhá trieda je osem osôb v kupé.
Tretia trieda je až 80 osôb v kupé, čo bola vtipná narážka na známe obrázky preplnených indických vlakov.
„Odporúča sa zarezervovať si lístky vopred, čo sme my nemali. Pri okienku nám povedali, že lístky na nami požadovaný vlak predávajú na inej stanici, čo v nás okamžite vyvolalo depresiu pri predstave, že sa máme pohybovať v neznámom 13-miliónovom meste. Našťastie, miestni podnikavci pamätajú na všetko, a ako sme tam nerozhodne stáli, prišiel k nám jeden pán a ochotne nám poradil, aby sme šli do neďalekého turistického strediska, kde nám pomôžu zohnať lístky," opisuje Ivan prvé problémy.
Celí natešení ho nasledovali k jednému zo stoviek ťuk-ťukov, kde dal ten muž vodičovi inštrukcie, kam ich má odviezť. Cesta stála 30 rupií pre troch, čo je asi 40 centov.
„Po príchode do strediska sme inak veľmi milému mladému mužovi povedali, kde a ako sa chceme dostať a začalo sa zháňanie lístkov na vlak. Na naše sklamanie, všetky boli beznádejne vypredané, ale, ako ináč, hneď mal poruke náhradný plán. Poskytne nám klimatizované osobné auto so šoférom na štyri dni a zabezpečí nocľah na štyri noci v Džajpúre, Agre a New Delhi. A k tomu zadarmo odvoz na letisko."
Pre Slovákov to znelo výborne, boli by flexibilní, neviazaní na žiadne vlaky, autobusy a taxíky.
Mali by zabezpečené ubytovanie – čiže by mohli maximálne využiť svoj krátky pobyt.
Šofér by im bol k dispozícii 24 hodín denne a poznal dobre obe mestá, ktoré sa chystali navštíviť.
A vraj to nebude ani drahé. Hoci to pre Ivana znelo až príliš dobre na to, aby to bola pravda, bola.
Cena znela 145 eur na osobu. Súhlasili teda a o hodinu vyrazili na cestu do Džajpúru.
Zo štyroch sošiek bolo osem
Cestovali síce po diaľnici, no prístup na ňu malo všetko, čo malo kolesá. Takže neobyčajne pestrá premávka.
V pravidelných intervaloch cesta križovala usadlosti pri ceste a tam už vznikali zápchy a neskutočný chaos.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári