Košice v českých rukách. Mesto bolo obsadené!
Prinášame vám smutnú zvesť. České vojsko obsadilo včera poobede mesto Košice. Obsadzovanie prebehlo v úplnom poriadku.

Košická verejnosť prijala českých vojakov s pokojným vedomým. Nevidela v nich nepriateľov, keďže potom, čo na pokyn maďarskej ľudovej vlády, maďarské vojsko zložilo zbrane, maďarský národ ukončil nepriateľský stav.
Úlohou okupačného vojska je udržať poriadok v demarkačnej zóne až do doby, kým mierová konferencia definitívne nerozhodne o osude tohto územia.
Obsadením územia sa zamedzí pľundrovaniu bezuzdných a nezodpovedných živlov a zabezpečí sa nepretržitý chod administratívy.
Povinnosťou Košičanov je zmieriť sa s touto situáciou a podporovať poriadkovú službu prítomných vojsk.
Každý musí pokračovať v činnosti ktorú vykonával v záujme blahobytu spoločnosti.
Vyzývame mestské obyvateľstvo k pokoju a trpezlivosti. Každý nech sa zdržiava výtržníctiev, aby nemuselo vojsko použiť na ich potlačenie silu vlastných zbraní.
Vojaci sa postarajú o to, aby sa cítil každý v úplnom bezpečí a aby nikto neutrpel osobnú alebo majetkovú ujmu.
Udalosti pred obsadením mesta
V sobotu o jednej hodine poobede došiel telegraf, v ktorom sa naznačilo, že českí parlamentári prídu do Košíc o pol tretej popoludní, aby sa dohodli vo veci odovzdania mesta.
Správu čoskoro nasledoval ďalší telegram, podľa ktorého dorazí do Košíc špeciálnym vlakom vyslanec česko-slovenského štátu (maď. cseh szlovák állam).
Ten zároveň žiadal, aby ho na vlakovej stanici očakával aj samotný maďarský vládny komisár.
Medzitým však bol do rúk vládneho komisára odovzdaný ďalší telegram, v ktorom ho žiadali, aby sa k rokovaniu osobne dostavil do Obišoviec. Tak sa aj stalo.
Po krátkej porade sa rozhodlo, že zo strany českých vojsk pôjdu do Košíc v úlohe parlamentárov dvaja kapitáni.
Okolo šiestej večer prišli českí zástupcovia do Košíc. Rokovania prebiehali v úradnej miestnosti vládneho komisariátu a trvali do pol jedenástej večer.
Výsledkom stretnutia bola po nemecky spísaná dohoda, zhrnutá do 15 bodov. Podľa tretieho bodu mali české vojská do Košíc vstúpiť 31. decembra 1918 o desiatej hodine predpoludňajšej.
Českí parlamentári sa po spísaní dohody vrátili osobitným vlakom späť do Obišoviec.
Hrozná noc
Noc zo soboty na nedeľu bola skutočne nocou hrôz. Okolo polnoci sa začal rozliehať nad celým mestom strašlivý hluk a streľba.
Lúza sa cítila byť vo svojej koži, ktorú už nemohla krotiť ani vojenská ani policajná moc.
Tušiac bohatú korisť v podobe šiat a potravín, zaútočila na všetky vojenské kasárne. Prepadla tiež vojenské sklady potravín.
O intenzite ich plienenia svedčia úplne vyprázdnené a vyrabované miestnosti. Pľundrovanie trvalo až do skorých ranných hodín.
V nedeľu prišlo do mesta mnoho vidiečanov s vidinou ľahkého a bohatého úlovku. Pridali sa k mestskej lúze a brali všetko, čo im prišlo pod
ruku. Vrecia na múku, debny na masť, obuv, odev, plachty a iné každodenné predmety.
Boli azda najhlučnejší zo všetkých. Svoj čin ospravedlňovali slovami: „Radšej všetko vezmime mi ako Česi.“
Aby besniaci ľud po vybielení zásob zanechal po sebe na pamiatku aj niečo trvalejšie, pustil sa do rozbíjania okien a výkladov.Na ulicu dokonca vytiahol niekoľko polovykŕmených a dobodaných svíň.
Pred obyvateľstvom a políciou sa naskytal strašlivý pohľad. Muži zákona mali z čoho vyberať. Podarilo sa aj im zaistiť mnoho výtržníkov, ktorých vypočul hlavný policajný kapitán Árpád Sárosi.
Obsadenie
V takýchto podmienkach bolo každému jasné, že plienenia sa budú opakovať aj v nedeľu a pondelok v noci. Dokonca nebolo vylúčené, že bezuzdná lúza sa neuspokojí so skladmi a prepadne obchody i súkromné obydlia Košičanov. V
idiac neudržateľnosť zúfalej situácie s nedostatočnou brachiálnou mocou, generál Berzeviczy s podplukovníkom Józsefom Zsedényim zašli za vládnym komisárom - županom Miklósom Molnárom, aby v záujme udržania verejného poriadku a ochrany súkromného majetku, požiadal českého veliteľa o vojenskú pomoc.
Molnár prosbe vyhovel a poobede okolo štvrtej sa v meste objavila prvá jazdecká patrola. Medzitým dorazili na stanicu štyri pancierové vlaky a po niekoľkých minútach vyčkávania sa pohli ďalej smerom na Barcu.
Po predsunutých hliadkach sa v meste čoskoro objavila aj pechota, ktorá za spevu pochodovala košickými ulicami.
Počas noci dávali pozor na verejný poriadok silné české vojenské hliadky. Pomáhali im aj maďarské policajné zložky, ktoré mali na čiapkach pripevnené biele stužky na znak toho, že slúžia iba pre ochranu verejného poriadku.
(Kassai Hirlap, 31. 12.1918)
Zajatie našich vojakov od Margecian
V protiklade s rôznymi a rozdielnymi nepravdivými zvesťami, sme boli dnes informovaní veliteľom česko-slovenských vojsk o tom, že spomedzi našich margecianskych obrancov padlo do zajatia 83 mužov a 12 dôstojníkov.
Všetci boli umiestnení do internačného tábora v Žiline, odkiaľ budú v priebehu 2 až 3 dní prepustení na slobodu.
(Kassai Hirlap 31. 12. 1918)
Prvé nariadenie
Na základe nariadenia veliteľa česko-slovenských okupačných jednotiek v Košiciach, vládny komisár dáva na známosť verejnosti, že každý maďarský dôstojník zdržiavajúci sa v Košiciach, sa má hlásiť u veliteľa česko-slovenského vojska.
Ďalej sa nariaďuje, že nosenie vojenských uniforiem je možné len bez označenia hodností a po určitej úprave.
(Kassai Hirlap 31. 12. 1918
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári