Korzár logo Korzár Košice
Nedeľa, 24. marec, 2019 | Meniny má Gabriel
Nájdete nás na webe

Mesto Košice začne vydávať vlastné parkovacie karty

Na platenie za parkovné sa bude využívať sms parking a aj úplná novinka.

Zľava člen predstavenstva FTT, a.s., Daniel Bednařík, košický poslanec a splnomocnenec Henrich Burdiga, primátor Košíc Jaroslav Polaček a z Mestskej polície Košice Ladislav Suchý.Zľava člen predstavenstva FTT, a.s., Daniel Bednařík, košický poslanec a splnomocnenec Henrich Burdiga, primátor Košíc Jaroslav Polaček a z Mestskej polície Košice Ladislav Suchý.(Zdroj: TASR/Roman Hanc)

Správu aktualizujeme

KOŠICE. Nové vedenie mesta na čele s primátorom Jaroslavom Polačekom (nezávislý) odprezentovalo na štvrtkovej tlačovej konferencii, ako bude od 7. januára fungovať spoplatnené parkovanie v Košiciach.

Prečítajte si tiež: EEI ignoruje nariadenie o neplatení parkovného v Košiciach

Ako je už známe, mesto sa stalo po vlaňajšej zmene všeobecne záväzného nariadenia (VZN) č. 157 o platenom parkovaní od 1. januára 2019 výlučným prevádzkovateľom tohto systému.

Predčasne a jednostranne ukončilo spoluprácu s parkovacou firmou EEI, ktorá takýto postup odmieta akceptovať.

Samospráva preto nemôže využívať na úhradu parkovania jej parkovacie automaty a vlastné nemohla v takom krátkom čase zabezpečiť.

„Parkovanie patrí Košičanom. Chcem poďakovať tým, ktorí tvrdo pracovali, aby sme túto zmenu dotiahli do úspešného konca. Tých ľudí nebolo málo. Dôležité však je, že sme vyriešili problém, ktorý traumatizuje Košičanov už niekoľko rokov. Najskôr 17-tisíc ľudí dalo svoj podpis pod petíciu proti vyberaniu poplatkov súkromnou spoločnosťou a následne tento názor vyjadrili aj vo voľbách. Doteraz peniaze smerovali na účet súkromnej firmy, teraz zostanú v meste. Teší ma, že sme sa s týmto problémom dokázali vysporiadať v tak krátkom čase,” povedal Polaček.

Ako to bude fungovať

„Naše riešenia sú nastavené v prvom rade ako bezhotovostné platby. Od nedele 6. januára sa budú môcť obyvatelia zaregistrovať na ústrednej stránke parking.kosice.sk, odkaz na ňu bude aj na stránke mesta kosice.sk,“ informoval primátor.

Na tomto portáli sa budú môcť podľa neho všetci držitelia rezidentských kariet online veľmi jednoducho zaregistrovať cez príslušné formuláre. Zadajú iba základné údaje.

„Keďže naším cieľom je, aby obyvatelia dôverovali nášmu mestu, my budeme dôverovať teraz im, že do nášho systému zadajú stopercentne správne údaje. Na základe tejto vízie sa bez čakania v radoch zaregistrujú do systému online. Následne od nás dostanú notifikáciu, že môžu parkovať v zóne plateného parkovania v rezidentských lokalitách. Zhruba po 48 hodinách im systém vygeneruje platobné informácie, ktoré súvisia s parkovaním. Od tohto momentu im pripravíme parkovacie karty, ktoré si budú môcť na základe výzvy e-mailom v dohodnutom termíne a čase prísť fyzicky vyzdvihnúť,“ vysvetlil Polaček.

Osobná registrácia

Pre tých, ktorí majú s online registráciou z rôznych dôvodov problém, bude vytvorených šesť pracovísk na osobnú registráciu – tri budú na miestnych úradoch Sever, Juh a Staré Mesto, ďalšie budú v obchodnom centre Aupark, v Kulturparku na Kukučínovej a šiestym miestom bude magistrát.

Mesto by ich chcelo sprevádzkovať 7. januára.

„Tí, ktorí nie sú držiteľmi rezidentských alebo abonentných kariet, budú môcť využívať sms parking. Zároveň sa zavádza novinka – platenie smartfónom cez QR kód, ktorý si užívateľ odčíta z dopravného značenia. Ten mu vygeneruje požiadavku na zaplatenie parkovného a následne ju aj zrealizuje,“ poznamenal primátor.

Vedenie mesta upozorňuje vodičov, aby už nevyužívali platenie cez parkomaty EEI.

V prípade, že tak urobia, idú tieto platby firme, ktorá ich stále kontroluje. Vodiči pokutu od mestskej polície nedostanú. Mesto však bude musieť následne od tejto spoločnosti danú sumu vymáhať.

Od pondelka 7. januára budú dobrovoľníci a aj mestskí policajti informovať v exponovaných časoch pri frekventovaných parkomatoch vodičov, aby cez ne parkovné neuhrádzali.

Firma FTT neparticipuje na výbere parkovného

Daniel Bednařík, predseda predstavenstva firmy FT Technologies, a. s., ktorá implementuje softvér do modulov mestskej polície, zdôraznil, že štandardne trvá príprava parkovania v meste pol až jeden a pol roka.

„V takom extrémne krátkom čase je to možné sprevádzkovať iba preto, že ide len o rozšírenie informačného systému mestskej polície o jeden z modulov, ktorý v Košiciach funguje a prevádzkujeme ho už niekoľko rokov.“

Zdôraznil, že ich spoločnosť v žiadnom z viac ako sto miest v Česku i na Slovensku, kde prevádzkuje tieto systémy, neparticipuje na výbere parkovného.

„V prvej fáze sa od 7. januára bude táto problematika týkať rezidentského, prípadne abonentného parkovania. Obyvateľ má možnosť sa zaregistrovať online. Vystaví sa mu 60-dňová dočasná parkovacia karta a v tej lehote musí navštíviť niektoré z už primátorom uvedených kontaktných miest, kde doloží údaje, ktoré do online formulára uviedol,“ popísal postup Bednařík.

Mobilná platba on street je určená pre tých, ktorí nemajú parkovaciu kartu

„Platba sa realizuje pomocou webovej aplikácie, čo je úplne odlišné, ako ste boli doteraz zvyknutí, lebo sa neinštaluje. Je vždy aktuálna a dostupná a dá sa spustiť niekoľkými spôsobmi. Prvým je načítanie QR kódu, umiestneného na dopravnej značke alebo na inom príslušnom mieste. QR kód obsahuje adresu tej aplikácie aj s predvyplneným kódom zóny, kde sa chystá vodič zaparkovať, takže musí doplniť napríklad len dĺžku parkovania,“ vysvetlil.

Druhým spôsobom aktivácie je, že aplikácia je uložená na ploche mobilného telefónu a iba kliknutím na odkaz sa aplikácia otvorí.

„Ak má obyvateľ spustenú na telefóne GPS lokalizáciu, systém automaticky rozpozná, v akej zóne sa nachádza a ponúkne príslušnú tarifu. Následne to bude rozšírené aj do máp. Platba sa môže realizovať pomocou VISA karty, Eurocard či Mastercard alebo CCS, ktorá sa do telefónu vkladá,“ uviedol zástupca firmy.

Údaje z platobnej karty sa musia zadať iba pri prvej platbe, zariadenie si ich potom zapamätá a pri každej ďalšej transakcii sa platba zrealizuje iba dvomi kliknutiami – prvý aplikáciu spúšťa a druhý platbu potvrdzuje.

Podľa Bednaříka žiadne ďalšie následné kroky už nie sú potrebné, do e-mailu automaticky odchádza vodičovi daňový doklad.

„Ideme po vzore iných veľkých miest. Išlo nám o to, aby sme našli proobčianske riešenie. Nechceme robiť biznis ako súkromná firma, ale chceme pomôcť regulovať parkovanie v prospech občanov mesta. Platené parkovanie je systém, ktorý pomáha hlavne tomu, aby sme regulovali dopravu, ” konštatoval poslanec mesta Henrich Burdiga (nezávislý), ktorý je mimoriadnym splnomocnencom primátora pre riešenie otázky parkovania.

Ceny zostávajú po starom

Keďže zatiaľ nedošlo k úprave VZN, musí sa ním riadiť aj nové vedenie mesta.

Nemôžu sa teda zatiaľ robiť žiadne úpravy cien za parkovacie karty ani tarify za úhradu parkovného.

Všetko teda zostáva po starom, vrátane o 20 % drahšieho parkovného prostredníctvom sms pre obchodnú prirážku mobilných operátorov.

„Pre obyvateľa nedochádza v tomto prípade k žiadnej zmene ani chaosu. Zostáva aj číslo 2200, len tržba z sms parkingu už bude plynúť do rozpočtu mesta, nie do kasy EEI," upresnil Burdiga.

Polaček doplnil, že pri úprave VZN bude presadzovať, aby túto prirážku už neplatili vodiči, ktorí budú uhrádzať iba štandardnú sumu podľa tarify.

Nemenia sa ani podmienky, za akých je možné získať parkovacie karty.

Dôležitou informáciou je aj to, že parkovacie karty od EEI už nie sú platné.

„Keďže v zmysle VZN preberá parkovanie mesto, je potrebné zaplatiť mu za parkovaciu kartu," zdôraznil Polaček.

Pripomenul, že obyvateľov vyzývali k zdržanlivosti pri vybavovaní si kariet u EEI, lebo tá od začiatku tohto roka už nebude parkovanie prevádzkovať.

„Všetci tí, ktorí si prídu po kartu od mesta, dostanú možnosť splnomocniť ho, aby v ich mene vymáhalo od EEI peniaze, ktoré získala nad rámec svojich služieb podľa znenia VZN. Po úspešnom vymáhaní budeme peniaze distribuovať obyvateľom," informoval primátor.

Formulár si môžu vytlačiť vopred a s vyplneným prísť na už spomínané kontaktné miesta.

To však iba v prípade, ak EEI odmietne vrátiť alikvotnú časť ceny karty (minimálne 3 eurá).

Závorové parkoviská sú zatiaľ mimo dosahu mesta

Závorové parkoviská a parkovací dom pri Steel Aréne zostávajú problémom, keďže EEI odmieta rešpektovať, že parkovanie prebralo od začiatku roka mesto.

„Mesto vyzvalo niekoľkokrát EEI, naposledy v stredu, aby rešpektovala VZN a nedopúšťala sa konania, ktoré blokuje jeho výkon. Teda aby deaktivovala parkovacie automaty, ukončila predaj elektronických parkovacích lístkov a zároveň aby deaktivovala systémy na závorových parkoviskách. Takisto sme firmu opäť vyzvali na rokovanie 10. januára. Nemáme inú možnosť. Verím, že táto spoločnosť nakoniec uzná, že to takto má byť,“ poznamenal Polaček.

„Ak sa vodič rozhodne napriek tomu predsa len zaparkovať na závorovom parkovisku, preňho sa nič nemení. Platiť by musel v zmysle VZN aj vtedy, keby tieto parkoviská už spravovalo mesto. Mestskí policajti nemajú žiadnu možnosť zabrániť im v tom a ani EEI, aby za to vyberala peniaze,“ vysvetlil poverený náčelník Mestskej polície Ladislav Suchý.

Primátor k tomu prehodil, že potom si bude musieť mesto od parkovacej firmy vymáhať takéto peniaze rovnako ako v prípade parkomatov.

Na magistráte vzniká v súvislosti s týmito zmenami nový referát parkovania, ktorého súčasťou bude aj call centrum, kde podľa primátora získajú obyvatelia informácie v prípade nejakých problémov.

„Telefónne číslo čoskoro zverejníme,“ avizoval Polaček.

EEI má podľa zmluvy na starosti zimnú údržbu na parkovacích miestach. Nemala by ju už teda robiť.

„Tieto miesta patria mestu, takže robíme všetko pre to, aby boli zjazdné. Nebude to robiť iba Kosit, hľadáme aj alternatívne riešenia. V tejto chvíli ich ešte nemáme,“ priznal primátor.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Tipy, kam ísť na dovolenku počas Veľkej Noci
 2. Tablet nie je na všetko, ale v tomto dokáže zázraky
 3. Doplňte si knižnicu o svetovú klasiku už od 99 centov
 4. Žiaci sa šikanovali, dnes si pomáhajú. Pomohlo sedem krokov
 5. Investment Advisory Guide for Slovakia
 6. Jazdili sme na novom Volkswagene T-Cross!
 7. Slovensko čaká najdôležitejšie politické rozhodnutie roka
 8. Obľúbené Tunisko sa vracia do ponuky dovoleniek na rok 2019
 9. Máte pri čítaní „krátke ruky“? Vitajte vo svete štyridsiatnikov
 10. Test LG OLED B8: špičkový 4K televízor za cenu, akú ste nečakali
 1. Vaše umenie bude hýbať Tatrami. Zapojte sa do súťaže ZSSK
 2. Tipy, kam ísť na dovolenku počas Veľkej Noci
 3. Tablet nie je na všetko, ale v tomto dokáže zázraky
 4. Recenze youtubera JeezyJ: jak dopadla autokamera Mio MiVue 785 ?
 5. Burza pracovných príležitostí opäť na Stavebnej fakulte STU
 6. Počet ochorení na rakovinu stále stúpa. Nepodceňujte prevenciu
 7. Doplňte si knižnicu o svetovú klasiku už od 99 centov
 8. Žiaci sa šikanovali, dnes si pomáhajú. Pomohlo sedem krokov
 9. Forum Prešov má platné stavebné povolenie a začína s výstavbou
 10. Slávnostná inaugurácia rektora a dekanov fakúlt EU v Bratislave
 1. Žiaci sa šikanovali, dnes si pomáhajú. Pomohlo sedem krokov 24 482
 2. Doplňte si knižnicu o svetovú klasiku už od 99 centov 20 587
 3. Tipy, kam ísť na dovolenku počas Veľkej Noci 18 225
 4. Tablet nie je na všetko, ale v tomto dokáže zázraky 16 930
 5. Premýšľate o aute do 10 000 eur? Poradíme vám, ako nenaletieť 15 914
 6. Slovensko čaká najdôležitejšie politické rozhodnutie roka 13 494
 7. Forum Prešov má platné stavebné povolenie a začína s výstavbou 6 841
 8. Obľúbené Tunisko sa vracia do ponuky dovoleniek na rok 2019 5 704
 9. Test LG OLED B8: špičkový 4K televízor za cenu, akú ste nečakali 5 156
 10. Prievidzská firma je malý zázrak. Uznáva ju americké letectvo 5 022

Téma: Jaroslav Polaček


Článok je zaradený aj do ďalších tém Platené parkovanie v Košiciach

Neprehliadnite tiež

II. liga: Lipany šokovali Poprad, Trebišov zbíjal na Liptove

Na dno tabuľky sa prepadla Lokomotíva Košice.

Jedno z najväčších prekvapení kola sa zrodilo v Lipanoch, domáca Odeva si poradila s Popradom.

III. liga: Kanonáda Košíc, Spišiakom nasúkali sedem gólov

Bardejovská Nová Ves rázne vykročila za záchranou.

Futbalisti Bard. N. Vsi zdolali Svidník presvedčivo 4:0.

V Habure horela rekreačná chata, v Stakčíne rodinný dom

Hasiči pri požiari chaty zasahovali niekoľko hodín.

Zhorená chata
Na Staničnom námestí, ktoré je kľúčovým pre jeho blízkosť k autobusovej a železničnej stanici, rekonštruujú 5 nástupíšť.

Časť výtlkov v Košiciach opravili, na ďalšie sa pripravujú

Nahlásiť diery na cestách môžu aj ľudia e-mailom.

Opravy výtlkov v Košiciach sa už začali, ďalšie budú pokračovať.

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop