Judita Čermáková, TASR|6. jan 2019 o 19:39

Oceliari prišli o vedenie v hokejovej Tipsport lige.

HC Košice - Banská Bystrica: fotogaléria

6.1.2019

KOŠICE. V šlágri 39. kola hokejovej Tipsport ligy privítali v Košiciach tím Banskej Bystrice.

Súboj prvého s druhým priniesol zaujímavý hokej, množstvo gólov a víťazstvo hostí.

Banská Bystrica tak vystriedala Košičanov na čele súťaže.

V prvej tretine inkasovali trikrát

Tón prvej tretiny udali už úvodné sekundy. V 14. sekunde Haščák trestuhodne posunul puk pred vlastnú bránku a Faille blafákom prekonal Habala - 0:1.

Pri vyrovnanom počte hráčov sa domáci nevedeli dostať na dostrel banskobystrickej bránky a tú príliš neohrozili ani v dvoch presilovkách v krátkom slede.

V 10. minúte bolo už 0:2, keď Asselin strelou z ostrého uhla prekvapil Habala.

Dvojgólový náskok pridal na sebaistote hostí a tí bez väčších problémov odolávali ofenzívnym snahám súpera.

Lušňákovu šancu v 16. minúte zmaril Williams, na 0:3 zvýšil krátko na to Higgs, ktorý v brejku dvoch proti jednému zužitkoval prihrávku Bartánusa.

Náskok hostí mohol v presilovke zvýšiť Southorn, jeho strelu však zmaril Habal efektným zákrokom.

Košice dvihli hlavu

V 23. minúte Williams odvážne vykorčuľoval proti Lušňákovi do rohu klziska, bola z toho veľká šanca Klímu, ale ten netrafil odkrytú bránku hostí.

To sa však onedlho podarilo Nagyovi, ktorý tečoval strelu Čížeka - 1:3.

Košičania sa v 2. tretine viac dostávali do šancí, sľubnú príležitosť nevyužil v 26. minúte Žitný, radosť divákov však priniesol pokus Spilara, ktorý v ťažkej pozícii z ostrého uhla znížil na 2:3.

Naďalej sa hralo vo vysokom tempe, nechýbalo ani viacero dôrazných súbojov. Spokojnejší odchádzali do kabín predsa len hostia, ktorí v 39. minúte využili presilovku zásluhou Higgsa - 2:4.

Piaty gól zastavil snahu

Grády zaujímavému zápasu pridala aj situácia zo 43. minúty, keď hostia doplatili na chybu v defenzíve, Žitný naservíroval puk Lušňákovi a ten pred odkrytou bránkou nezaváhal - 3:4.

Snaha domácich o vyrovnanie však dostala vážnu trhlinu v 47. minúte, keď únik dvoch na jedného ideálne zakončil Asselin - 3:5.

Piaty gól hostí ubral na aktivite domácich, ktorí si napriek snahe nedokázali vytvoriť trvalejší tlak.

Hostia mali v závere zápasu aj krátku presilovku o dvoch hráčov, skóre sa však už nezmenilo.

Peter Bartoš, asistent trénera HC Košice: "Všetci sme sa tešili na tento zápas, no nevyšiel nám úvod. V takom dôležitom zápase rozhodujú chyby a súper ako Bystrica vie využiť vari každú. Ukázalo sa, že naše mužstvo má charakter, bojovalo až do konca. Musíme naďalej poctivo pracovať, odstrániť chyby a pripraviť sa na play off."

Dan Ceman, tréner HC iClinic Banská Bystrica: "Začali sme veľmi dobre. Súper má dobrý tím, na čo sme sa aj pripravili, no nevyšiel mu úvod zápasu. My sme využili svoje príležitosti v prvej tretine a to nás dostalo do hernej pohody. V druhej to bolo o nápore domácich, no nám sa podarilo skórovať vždy, keď sme to potrebovali."

HC Košice – HC´05 iClinic Banská Bystrica 3:5 (0:3, 2:1, 1:1)

Góly: 24. L. Nagy (Čížek, Spilar), 27. Spilar (L. Nagy, Suja), 43. Lušňák (Žitný, Koch) - 1. Faille, 10. Asselin, 16. Higgs (M. Bartánus), 39. Higgs (Faille, Asselin), 47. Asselin (Faille Selleck).

Rozhodovali: Novák, Orolin - Šoltés, Smrek, vylúčení: 6:5 na 2 min.,presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 5 221 divákov.

HC Košice: Habal - McDowell, Dudáš, Čížek, Pulli, Pretnar,Koch, Šedivý - Haščák, Suja, Nagy - Petráš, Brophey, Kafka - Spilar,Galamboš, Hričina - Žitný, Klíma, Lušňák - Jokeľ.

Banská Bystrica: Williams - Marshall, Southorn, Sloboda, Mihálik, Kubka, Ďatelinka, Biro, Sarvaš - Asselin, Faille,Selleck - Bartánus, Higgs, Koper - Kabáč, Češík, Gabor - Török, Sojka, L. Lunter.