KOŠICE. Za netransparentný, neodborný i v rozpore s legislatívou označila postup Košického samosprávneho kraja (KSK) pri určovaní počtu budúcich prvákov na stredných školách europoslankyňa a košická krajská podpredsedníčka Smeru-SD Monika Smolková.
Odvolávanie sa predsedu KSK Rastislava Trnku (nezávislý, kandidoval za KDH, SaS, OĽaNO, NOVA, Šanca) na limitovaný počet prvákov zo strany ministerstva školstva považuje Smolková za zavádzanie s tým, že samotný kraj pri gymnáziách podľa jej slov neprerozdelil 97 žiakov a v prípade odborných škôl 11 žiakov.
„KSK pri určovaní počtu žiakov nezverejnil žiadne kritériá, podľa čoho uberal, respektíve pridával počet žiakov jednotlivým školám," uviedla v pondelok Smolková novinárom.
Dané prerozdelenie znamená podľa nej až likvidáciu niektorých škôl, pričom kraj náležite neprihliadal ani na potreby trhu práce.
„KSK svojím neskorým, neodborným a zavádzajúcim spôsobom spôsobil traumu študentom, rodičom, ale predovšetkým pedagógom na školách, kde KSK určil nula žiakov pre nasledujúci školský rok," povedala.
KSK vraj zvýhodňoval „svoje" gymnáziá
Ako v rozpore s legislatívou vníma postup, keď KSK predložil krajskej rade odborného vzdelávania plán výkonov s veľkými zmenami až priamo na zasadnutí 12. novembra, krátko pred rozhodnutím.

Informovala, že krajská rada dokument neschválila, len ho zobrala na vedomie bez odporúčania.
„Riaditelia škôl o tom, že dostanú nulový počet žiakov, sa dozvedeli iba z mailu, ktorý nasledoval po tom, čo rokovali na KSK, a tam im to nikto nepovedal," uviedla ďalej Smolková.
KSK podľa nej účelovo zvýhodňoval gymnáziá vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti na úkor gymnázií v pôsobnosti Okresného úradu Košice a dvoch súkromných gymnázií.

Kritizovala tiež nulový počet prvákov pre Obchodnú akadémiu Polárna v Košiciach.
Proti prerozdeleniu sa podľa nej ozývajú aj nespokojní zamestnávatelia.
Smolková posiela svoje pripomienky ministerke školstva, vedy, výskumu a športu Martine Lubyovej a verí, že ministerstvo počty žiakov v KSK koncom januára upraví.
KSK: Údaje pani europoslankyne sú nepresné
KSK v novembri rozdelil počty prvákov na jednotlivé stredné školy v školskom roku 2019/2020.
Informoval, že podľa vyhlášky rezortu školstva je celkový počet 6 468 miest, no školy žiadali spolu o 2 303 viac.
Podľa Trnku sa limitovanie počtu prvákov nerodilo ľahko, vyplývalo však z dlhodobo neriešeného problému fungovania stredných škôl v kraji.
Úrad KSK reagoval, že odmieta akékoľvek tvrdenia europoslankyne o zvýhodňovaní niektorej zo škôl v územnej pôsobnosti kraja.
Ako sa vyjadrila hovorkyňa predsedu KSK Anna Činčárová, kritériá ministerstva školstva, na základe ktorých mali samosprávne kraje prerozdeliť žiakov, nestanovovali jasné pravidlá a nezohľadňovali regionálne stratégie ani špecifiká jednotlivých škôl.
„Aj preto sa zástupcovia všetkých samosprávnych krajov v rámci združenia SK8 na pondelkovom stretnutí na pôde Úradu KSK dohodli, že budú žiadať novelizáciu vyhlášky ministerstva školstva, podľa ktorej sa určujú najvyššie počty žiakov 1. ročníka stredných škôl. Podajú mu pomocnú ruku pri tvorbe legislatívneho rámca, ktorý by zohľadňoval kritériá a požiadavky škôl, regiónov, trhu práce aj demografický vývoj. Cieľom budú transparentné a objektívne pravidlá na určovanie počtu žiakov, ktoré v tejto vyhláške chýbajú alebo sú nejasné," uviedla Činčárová.
Dodala, že v prípade gymnázií a odborných škôl Košický samosprávny kraj rozpísal všetky možné miesta a po zverejnení najvyššieho počtu žiakov neostalo žiadne voľné miesto.
Pred zverejnením najvyššieho počtu žiakov sa konalo niekoľko stretnutí s krajskou radou odborného vzdelávania, zástupcami škôl aj zamestnávateľmi.
„Nie je nám známe, z akých dokumentov pani europoslankyňa čerpala informácie, no mrzí nás, že nepožiadala Úrad KSK o poskytnutie akýchkoľvek údajov na upresnenie svojich tvrdení, ktoré sú nepresné," doplnila Činčárová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári