KOŠICE. Na letisku v Košiciach pristálo v utorok ráno lietadlo z tureckého Istanbulu, v ktorom sa nachádzal Bahram S. Ten sa pri pasovej kontrole preukázal falošnými dokladmi Slovinska na meno Oliver Potočnik.

Polícia pri kontrole na letisku okamžite zasiahla a nevpustila ho na územie Slovenska.
Muž spočiatku tvrdil, že je Afganec, nakoniec sa ukázalo, že to tak nie je.
Podľa našich informácií ide o člena kurdskej povstaleckej skupiny z Iránu a v prípade, že by ho slovenské úrady poslali späť, o čom sa najprv uvažovalo, postihol by ho pravdepodobne ten najhorší osud.
Bahram má údajne už celú rodinu v Európe, jeho bratia majú mať politický azyl.
On je posledný z rodiny, ktorý chcel utiecť, zadržala ho však polícia na košickom letisku.
Chceli ho vrátiť do Turecka, nakoniec ostáva
Ešte v utorok večer sme sa z Prezídia Policajného zboru SR dozvedeli, že mu bolo vydané rozhodnutie o odopretí vstupu na územie EÚ.
„Odletí na náklady leteckej spoločnosti. Čaká na let naspäť tam, odkiaľ prišiel, a to na náklady leteckej spoločnosti v zmysle medzinárodných predpisov,“ tvrdila polícia.
Bahram však v noci na stredu požiadal o azyl a skončil v policajnej cele, keďže pri kontrole na letisku predložil falošný cestovný doklad.
Vo štvrtok o jeho osude rozhodoval súd v superrýchlom konaní.
Polícia ho predviedla pred sudkyňu popoludní a prišiel aj tlmočník, ktorý prekladal z perzštiny do slovenčiny.
Po asi 45 minútach si Bahram vypočul rozsudok.
„Sudkyňa pre prípravné konanie Okresného súdu Košice II trestným rozkazom rozhodla o Bahramovi S., občanovi Iránu tak, že ho uznala vinným z prečinu falšovania a pozmeňovania verejnej listiny, úradnej pečate, úradnej uzávery, úradného znaku a úradnej značky. Za to mu uložila trest odňatia slobody v trvaní 10 mesiacov s podmienečným odkladom výkonu trestu na skúšobnú dobu 24 mesiacov. Obvinený proti trestnému rozkazu odpor nepodal, takže je právoplatný,“ uviedla hovorkyňa košických súdov Anna Pančurová.
Bahram v sprievode príslušníkov polície vyšiel pred budovu súdu.
Na otázky, či sa cíti byť v rodnej krajine ohrozený na živote a či chce slobodu, reagoval zdvihnutím palca nahor. Prikývol, že požiadal o azyl.
Previezli ho do záchytného tábora v Humennom.
Rozhodnú do šiestich mesiacov
Začalo sa tak konanie Migračného úradu Ministerstva vnútra SR.
Kurd z Iránu požiadal o udelenie azylu na území SR 8. 1. 2019.
„Keďže ide o žiadateľa o azyl, nie je možné k osobe poskytovať informácie. Všetky postupy azylovej procedúry budú však riešené v súlade so zákonom o azyle a ministerstvo rozhodne do 6 mesiacov od začatia konania,“ doplnil tlačový odbor ministerstva vnútra.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári