KOŠICE, MOLDAVA NAD BODVOU. Hlavné pojednávania s dvomi zo šiestich obžalovaných v kauze policajnej razie v Moldave nad Bodvou, ktorá sa uskutočnila v júni 2013, budú v pondelok 14. januára.
Ďalšie dve sa budú konať o dva týždne neskôr 29. januára.

Koalícia neziskových organizácií, pod ktorú sa podpisujú Equity, o. z., Európske centrum pre práva Rómov (ERRC), ETP Slovensko, Amnesty International Slovensko a CVEK, upozorňuje, že vyšetrovanie zásahu nebolo nezávislé, a dodnes nedošlo k vyvodeniu trestnoprávnej zodpovednosti voči policajtom, ktorí zásah naplánovali a realizovali.
Podľa Lýdie Šuchovej z o. z. Equity, ktorá o tom informovala, organizácie pojednávania sledujú a chcú veriť, že základné právo na spravodlivý súdny proces bude týmto obyvateľom Moldavy nad Bodvou garantované.
„Vidíme mimoriadnu dôležitosť priebehu súdnych pojednávaní nielen z pohľadu zbavenia viny nevinných obetí razie, ale aj ako zásadnú otázku, či žijeme v právnom a spravodlivom štáte. Pokiaľ to tak nie je, doplatí na to skôr či neskôr každý z nás,“ konštatovala.
Závery inšpekcie nepovažuje za nezávislé
Závery vyšetrovania inšpekcie ministerstva vnútra nepovažuje za nezávislé a objektívne ani Amnesty International Slovensko.
„Navyše, samotný model fungovania inšpekcie výrazne oslabuje nezávislosť inštitúcie, pretože policajti aj naďalej vyšetrujú svojich kolegov policajtov. Na problémy nezávislosti takto fungujúcej policajnej inšpekcie už niekoľkokrát poukázal Európsky súd pre ľudské práva,“ hovorí Rado Sloboda z Amnesty International Slovensko.
Organizácie v tlačovej správe uvádzajú, že sudcovia Okresného súdu Košice I v lete 2018 uznali trestnými rozkazmi zbitých Rómov vinnými z trestných činov krivého obvinenia, krivej výpovede a krivej prísahy a odsúdili ich na tresty odňatia slobody 12 mesiacov s podmienečným odložením na 12 až 18 mesiacov.
„Advokáti, ktorí zastupujú Moldavčanov, podali voči trestným rozkazom odpory, vďaka čomu tresty nenadobudli právoplatnosť. Sudcovia teda musia rozhodnúť na hlavných pojednávaniach. V roku 2018 bolo vytýčených šesť pojednávaní, z ktorých štyri museli byť odročené z dôvodu nesplnenia zákonných náležitostí zo strany súdu," pripomína koalícia neziskoviek.
Sťažnosti v Štrasburgu
Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) v Štrasburgu bude rozhodovať o dvoch sťažnostiach, ktoré naň v mene zbitých klientov podali Poradňa pre občianske a ľudské práva a ERRC.
ERRC upozornilo na to, že celý prípad má aj rasový rozmer, ktorý sa neskúmal pri vyšetrovaní policajného zásahu v rómskej osade, a ktorý bol prítomný aj počas samotného vyšetrovania.

Organizácie uvádzajú, že to dokumentuje aj posudok od znalca, ktorý Rómom prisúdil objektívne neexistujúcu diskriminačnú diagnózu so pseudolatinsky znejúcim názvom mentalita romica.
„Podľa nej majú údajne Rómovia napríklad väčšiu náchylnosť klamať. Podobné hodnotenia sú neopodstatnene plné stereotypov a predsudkov a naznačujú zaujatosť voči konkrétnej menšine,“ povedal Michal Zálešák z ERRC.
Podľa Slávky Mačákovej z ETP Slovensko, spravodlivosť musí patriť všetkým rovnako.
„Ak štát pochybil, keď neprimerane použil fyzickú silu, nemôže predsa chrániť vlastné zlyhanie a už vôbec nie tak, že z obetí urobí vinníkov,“ povedala.
Do konania vstúpi aj ombudsmanka
Pred Európskym súdom pre ľudské práva vstúpi do tohto konania ako tretia strana verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová.

Ako vo štvrtok informovala Michaela Pavelková z Kancelárie verejného ochrancu práv, Patakyová o povolenie vstúpiť do súdnych konaní v súvislosti s raziou v Moldave nad Bodvou požiadala ESĽP v Štrasburgu ešte vlani v novembri a súd jej žiadostiam vyhovel.
S myšlienkou požiadať ESĽP, aby v týchto konaniach povolil intervenciu verejnej ochrankyne práv, sa na jej kanceláriu obrátila práve koalícia neziskových organizácií.
Vzhľadom na závažnosť prípadu ombudsmanka výzvu prijala a poskytne súdu zistenia Kancelárie verejného ochrancu práv.
Od razie uplynulo päť rokov
V júni uplynulo päť rokov, odkedy polícia vykonala raziu v osade na ulici Budulovská v Moldave nad Bodvou.

Viacerí Rómovia boli zranení a ich majetok poškodený.
Tento zásah podľa koalície neziskoviek nebol opodstatnený, ani primeraný a keďže preň neexistoval legitímny dôvod, nemal sa nikdy uskutočniť.
Pri 5. výročí tejto razie koalícia formovala požiadavky, ktorými sa obracia na relevantné orgány štátu s výzvou, aby svojím aktívnym prístupom prijali opatrenia, ktoré zastavia pretrvávajúcu nespravodlivosť.
Bližšie informácie o súdnych procesoch sú uverejnené na webovej stránke www.policajnarazia.sk, ktorú spravujú spomenuté neziskové organizácie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári