Korzár logo Korzár Košice

Rankovské skaly lákajú krásnymi výhľadmi na Tatry a Kráľovu hoľu

Sú vďačným turistickým cieľom.

Pohľad z Rankovských skál na Tatry.

Pre Slanské vrchy sú typické najmä v ich úpätných častiach nad Košickou kotlinou, resp. Východoslovenskou nížinou, výstupy skalných blokov.

SkryťVypnúť reklamu

Sopečné horniny tu neraz vytvárajú rozsiahle skalné komplexy stien, veží, plošín a na nich naväzujúcich foriem reliéfu.

Takéto sú napríklad známe Hermanovské skaly, Zámutovské skaly, Skárošská vyhliadka a ďalšie. Väčšinou sa z nich núkajú výborné pohľady na široké okolie.

Jednou z najznámejších skalných vyhliadok na západnej strane pohoria, nad Košickou kotlinou, sú Rankovské skaly.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vďačný turistický cieľ s výhľadmi

Rankovské skaly tvorí pás skalných veží, stien a plošín, ktoré vystupujú z listnatého lesa.

Na ich úpätí sa zvetrávaním skalných komplexov vytvorili menšie kamenné moria s množstvom balvanov rôznych tvarov a veľkostí.

Územie Rankovských skál je prírodnou rezerváciou s najvyšším, piatym stupňom ochrany a rozlohou vyše 23 hektárov.

Okrem unikátnych skalných formácií sú chránené aj vzácne javorovo-lipové lesné spoločenstvá, viaceré druhy sucho- a teplomilných rastlín, ktoré majú na skalách vhodné podmienky. Žijú tu aj vzácne druhy plazov, hniezdia dravé vtáky.

hľady z Rankovských skál sú zaujímavé a ďaleké.

Okrem širokého záberu pohľadov na okolie, teda Slanské vrchy, Košickú kotlinu a východné časti Slovenského rudohoria, sa dajú vidieť aj podstatne vzdialenejšie ciele.

SkryťVypnúť reklamu

Za dobrých viditeľností svietia na obzore Vysoké Tatry a Kráľova hoľa, smerom na juh a juhozápad je vidno až na maďarské územie.

Veľmi príjemné je posedenie za pekného počasia na skalnej plošine a vychutnávanie si okolia.

Hlavne na jar má čaro. Slnko už má silu, sneh je v nižších polohách preč, kvitnú prvé kvety, v diaľke svietia biele končiare vysokých hôr a Košickou kotlinou letia kŕdle sťahovavých vtákov.

V lete je čarovná atmosféra najmä skoro ráno, keď vychádzajúce slnko na skalnej plošine "zozadu zľava" vytvára typické mäkké svetlo a zvýrazňuje pohľady smerom na západ a sever.

Prečítajte si tiež: Prešov pod Tatrami a iné chuťovky. Pohľady zo Slanských vrchov Čítajte 

Ako na skaly

Hoci sú Rankovské skaly prirodzenou krajinnou dominantou obce Rankovce v okrese Košice-okolie, oficiálna turistická značka z tejto dediny na ich vrchol nevedie.

Pravda, je tu neznačená cesta, neskôr chodník, ktorý sa často používa, v závere však vedie cez rezerváciu a porušuje tak zákon o ochrane prírody.

Ak teda chce turista na Rankovské skaly ísť legálnou cestou, mal by využiť zeleno značený chodník zo susednej obce Herľany.

SkryťVypnúť reklamu

Značka vedie najskôr po ceste, potom bočí do lesa, stúpa v úbočí kopca Malé Brdo s rovnomennou rezerváciou. Ďalej stúpa lesným úbočím až ku križovatke Rankovské skaly (780 m n. m.), odkiaľ vedie odbočka na vyhliadku Rankovských skál (približne 740 m n. m., 1:45 hodiny).

Z križovatky Rankovské skaly je vyznačená aj červená značka, spojka na hlavný hrebeň pohoria, v lese zničenom holorubmi sa však miestami stráca.

Keď sme spomínali zákon, je smutné, že tento vzácny kus prírody je pomerne vážne devastovaný nedisicplinovanými návštevníkmi.

A to zďaleka nielen pešími, ale najmä motorkármi, ktorí si v piatom stupni ochrany často jazdia ako chcú a sú prakticky nepostihnuteľní.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu