KOŠICE. Vážne poruchy brzdových kotúčov nových električiek Vario LF2+ a prijaté opatrenia sú v Košiciach predmetom miestami aj vášnivých debát.
Do Varia by si teraz nesadol
Podľa jedného diskutujúceho k článku „DPMK musí pancierom vystužiť všetkých 46 električiek Vario“ na webovej stránke Korzára, ktorý sa označil za rušňovodiča, je „technicky vylúčené, aby sa brzdový kotúč oddelil od nápravy či od kolesa ako celok a následne prerazil podlahu vozidla a zranil cestujúcich“.

Ako jednu z možností problému označil, že výrobca brzdových kotúčov dodal výrobcovi električkových podvozkov kotúče s výrobnou chybou či vyrobené z nevhodného materiálu alebo z materiálu, ktorý pochádza z takej tavby, kde sa niečo pokazilo.
„Nuž a z týchto vadných kotúčov sa teraz pri brzdení vylamujú kusy materiálu, ktoré odletujú smerom hore k podlahe,“ poznamenal.
Druhou možnosťou by mohlo byť to, že inde osvedčené brzdové kotúče, resp. brzdy ako celok nie sú nadimenzované na prevádzkové podmienky košickej rýchlodráhy, rýchlo sa derú a vylamujú sa z nich kusy materiálu.
„V tomto prípade treba na vozidlá nainštalovať silnejšie brzdové kotúče či silnejšie brzdy,“ navrhol.

Čudoval sa, že sa vozidlá z problémovej výrobnej série okamžite neodstavili z prevádzky až do času, kým sa nezistí príčina vylamovania kusov materiálu.
„Každý kotúč sa mal povinne podrobiť defektoskopii a ak nevyhovel, tak sa mal vymeniť. S poškodeným brzdovým kotúčom sa totiž nedá spoľahlivo zastaviť,“ zdôraznil.
Upozornil, že obmedzenie rýchlosti na 50 km/h a ani navarenie „kúska plechu“ ako chrániča proti prerazeniu podlahy nie sú riešením.
„A čo ak sa nasledujúci kotúč bude porúčať pri rýchlosti 48 km/h a bude to trebárs na tom spáde (od nemocnice k amfiteátru – pozn. red.), kde už raz nehoda bola?“ pýtal sa.
Mal na mysli tragickú haváriu „električky smrti“ pri amfiteátri 30. októbra 1978, ktorá si vyžiadala deväť mŕtvych a desiatky zranených.
„Ja by som si do tej električky určite nesadol,“ napísal tiež diskutér.
Padyšák: Výrobca preberá záruky za bezpečnosť
Generálny riaditeľ DPMK Vladimír Padyšák v reakcii pre Korzár spresnil v pondelok prezentované informácie a ubezpečil, že ani jedna zo 14 podozrivých električiek nebude zaradená do premávky, kým sa nezistí presná príčina poruchy na brzdových kotúčoch.
„Rozhodnutie bolo také, že sa odstavilo 13 električiek zo série, v ktorej sa objavili chyby. Plus jedna ďalšia, ktorá bola v čase ich výroby v Česku opravovaná u výrobcu po požiari a dostala tie isté diely. Žiadna z nich jazdiť nebude dovtedy, kým ich do výpravy po našom stiahnutí výrobca neuvoľní.“
Dodal, že aj u tých ostatných sa tak deje až po vykonaní softvérových (automatické odstavenie električky pri signalizovaní problémov) i mechanických úprav (zosilnenie podvozkov plechmi) a po prehlásení výrobcu, že takto upravené vozidlá sú bezpečné a spĺňajú všetky predpísané normy.
Zaujímalo nás, či sa brzdové kotúče z podozrivých električiek posielali na defektoskopiu, aby sa odhalili prípadné skryté chyby.
„Poslali sa komplet celé brzdy k výrobcovi. Vybrali sa niektoré vzorky z tých 14 električiek,“ informoval šéf DPMK.
Otázne je, či nemalo byť pre istotu odstavených všetkých 46 Varií.
„Ostatné električky nevykazujú túto chybu, sú z inej série a majú v sebe úplne iné diely,“ vysvetlil Padyšák.
Napriek tomu sa všetky upravili softvérovo už v nedeľu v noci a postupne sa dejú aj mechanické úpravy, zdôraznil.
Rozumie oprávneným obavám ľudí, ale ubezpečil, že vďaka inštalovaniu nového softvéru sa začne v električke v prípade identifikácie chyby na ľubovoľnom z brzdičov mód automatického brzdenia a bude jej znemožnený ďalší pohyb.
„Vodič do toho nemôže nijako zasiahnuť, jedine kontaktovať dispečing, aby ju experti dopravili do depa.“
Zaujímalo nás, prečo nebol tento softvér namontovaný už pri výrobe.
„To, čo robíme teraz, je len núdzové opatrenie pre zaistenie bezpečnosti tých vozidiel, ktoré jazdia naďalej, kým sa nezistí presná príčina porúch z tej podozrivej série. To bude možno o deň, možno o desať. Na to je tu celý ansámbel ľudí od výrobcu a makajú deň – noc.“
Na otázku, či ich výrobca presvedčil, že tieto bezpečnostné prvky budú spoľahlivo fungovať a teda či mu veria, odvetil:
„To nieže nás presvedčili. Oni nás nemali ani o čom. Mali a aj vykonali opatrenia, aby boli vozidlá bezpečné. Následne nám musel dať výrobca prehlásenie, že sú bezpečné a preberá za to na seba všetky záruky. Nie je to také jednoduché, to už je vec právna,“ uzavrel Padyšák.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári