KOŠICE. Prípad, v ktorom novinár Lukáš Milan čelí obžalobe z prečinu ohovárania dnes už nebohého Pavla Pašku, je opäť na košickom súde.
Okresná prokuratúra minulý týždeň ukončila obnovené vyšetrovanie a Okresnému súdu Košice II v pondelok doručila vyšetrovací spis aj s druhou obžalobou.
Podľa nej Milan o bývalom predsedovi Národnej rady SR verejne oznámil nepravdivý údaj, ktorý značnou mierou ohrozil jeho vážnosť u spoluobčanov, poškodil ho v podnikaní a narušil jeho rodinného vzťahy.
Košická chobotnica a "výpalník Paška?"
V decembri 2015 vydal týždenník Plus 7 dní článok Lukáša Milana s názvom Košická chobotnica s podtitulom "Výpalník Paška?".
Autor sa ako o zdroj opieral o nemenovaného podnikateľa v oblasti dopravy, ktorý chcel ostať v anonymite z obáv o stratu zákaziek.
Novinár v článku uviedol, že Paška ako člen politickej strany Smer-SD požadoval pri osobnom stretnutí od podnikateľa, ktorý mal záujem o vykonávanie obchodnej činnosti pri preprave krvnej plazmy, odvádzanie 75 percent z obratu.
Malo to byť približne 5-tisíc eur mesačne. Za to mal Paška sľúbiť podnikateľovi zabezpečenie zákaziek v tejto oblasti podnikania.

Paška v októbri 2015 podal na novinára trestné oznámenie pre ohováranie. Okresná prokuratúra Košice II ho odstúpila na vybavenie polícii.
A hoci vyšetrovateľ uznesením vec trestného oznámenia odmietol, prokurátor po preskúmaní jeho postupu v januári 2016 verdikt zrušil ako predčasný a nezákonný.
Vyšetrovateľ preto pokračoval vo vyšetrovaní veci a v októbri 2016 novinára obvinil z prečinu ohovárania.
Keďže ten sťažnosť nepodal, trestné stíhanie pokračovalo.
Prvá obžaloba, trestný rozkaz, odpor
V októbri 2017 prokurátor podal na Milana prvú obžalobu.
„Pri podávaní obžaloby sa prokurátor stotožnil s návrhom vyšetrovateľa, ktorý vyhodnotil dokazovanie tak, že článok nebol zverejnený na hodnotenie osoby poškodeného v postavení verejného činiteľa, ale bol zdrojom ničím nepodložených a neoverených informácií. Nebol dodržaný postup podľa Etického kódexu novinára. Obvinený v článku uviedol skutočnosti o podozrení z korupčného správania vo vzťahu k osobe poškodeného s použitím dehonestujúcich tvrdení," vysvetlil hovorca prokuratúry Milan Filičko.
Z dokazovania údajne vyplynulo, že žiadny tender na prevoz krvi a krvnej plazmy nebol vypísaný.
„Prokurátor sa stotožnil so závermi vyšetrovateľa, že novinár zverejnením článku 'Košická chobotnica' uviedol nepravdivé informácie, týkajúce sa Pavla P., a to vo vzťahu k sprostredkovaniu služieb prevozu krvi a krvnej plazmy medzi doposiaľ nestotožneným košickým podnikateľom a Národnou transfúznou stanicou za odmeny 5-tisíc eur mesačne. Intenzita týchto informácií narušila značnou mierou rodinné vzťahy poškodeného a jeho vážnosť u spoluobčanov," dodal Filičko.
Paška zomrel, trestné konanie pokračuje
Spis sa dostal na Okresný súd Košice II a jeho sudca bez zvolania hlavného pojednávania ešte v októbri vo veci rozhodol trestným rozkazom.
Milana uznal vinným z trestného činu ohovárania a vymeral mu trest odňatia slobody na 18 mesiacov.
Jeho výkon mu podmienečne odložil na skúšobnú dobu v trvaní troch rokov.
Navyše mu na tri roky zakázal vykonávať novinársku činnosť.
Keďže Milan, ktorý v tom čase už pre týždenník nepracoval, podal odpor, sudca nariadil hlavné pojednávanie.
Malo sa konať 15. marca 2018, na žiadosť novinára bolo odročené na 24. mája.

Neuskutočnilo sa, lebo Paška (†60) začiatkom apríla zomrel.
Kým v prípadoch úmrtia obvineného sa zo zákona trestné stíhanie zastavuje, v prípadoch úmrtia poškodeného je postup iný.
Ako nás vtedy informoval Filičko, smrť poškodeného vo všeobecnosti nemá vplyv na trvanie trestného stíhania a práva poškodeného prechádzajú na dedičov.
A keďže v tejto veci už bola podaná obžaloba, kompetencie rozhodnúť v trestnom stíhaní mal iba súd, na ktorý bola podaná.
Obžalobu najprv vzali späť, ale vrátila sa
Skôr, než tak súd urobil, okresná prokuratúra na pokyn Generálnej prokuratúry (GP) SR vzala obžalobu späť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári