KOŠICE. Všetky mestské časti majú svoj erb. Vznikali zložitým procesom návrhov a schvaľovaní, ktoré trvalo približne viac ako 10 rokov.
Súčasťou a tvorcom časti z nich je bývalý dlhoročný riaditeľ Archívu mesta Košice Jozef Kirst.
„Pred rokom 2014 bol proces dotiahnutý tak, že erby už mali všetky mestské časti. Vznikali postupne. Jedna časť vznikala tak, že sa prevzali z pečatí a transformovali do súčasnej podoby s tým, že nastúpila istá farebnosť, ktorá nebola pôvodne známa. Sú to prevzaté historické erby s historickými motívmi, ktoré boli upravované.“
Málo známe
Košice majú erb mesta a pred niekoľkými rokmi vzniklo aj logo mesta.
„Dnes už pomaly nik nevie, na čo malo slúžiť. Vyplatili sme nekresťanské peniaze za logo mesta a nie je na čo ho v Košiciach použiť, možno aby sa dala v vyjadriť identita tých, ktorí nesmú používať erb. Napríklad, ak sa išlo na výstavu do zahraničia, mesto mohlo používať erb, ale tí ktorí sa hlásili ku Košiciam, napríklad firmy, ho nesmeli používať. V logu sa našlo niečo spoločné, čo mohli používať aj ostatní,“ vysvetľuje Kirst.

Podľa neho by sa ale mesto malo vizuálne hlásiť cez svoj erb a rovnako aj mestské časti.
„Staré mesto nepotrebuje logo, je to absolútna hlúposť. Pretože už teraz máme 22 mestských častí a každá z nich už má jeden symbol. Sú málo známe. Zaveďte k nemu ešte jeden ďalší symbol a vytvorí to len identifikačný zmätok, ktorý nemá žiaden význam a nie je potrebný. Na svoju vizuálnu identitu by mali používať erb a nie niečo vymýšľať, čo nemá žiadnu funkciu, ktorá by bola širšie opodstatnená. Pokladám za hlúposť vytvárať ďalšie logá, je to zbytočnosť, 22 erbov stačí.“
Podľa vicestarostu Starého mesta Andyho Ďuricu (nezávislý) by malo byť logo alternatívou k erbu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári