Korzár logo Korzár Košice
Pondelok, 14. október, 2019 | Meniny má Boris
Nájdete nás na webe

Ústavný súd zamietol Rašiho volebnú sťažnosť

Rastislav Trnka zostáva košickým županom.

Ilustračné fotoIlustračné foto(Zdroj: archív)

KOŠICE. Ústavný súd (ÚS) SR pod vedením predsedníčky Ivetty Macejkovej na stredajšom neverejnom zasadnutí pléna zamietol volebnú sťažnosť neúspešného kandidáta vo voľbách župana (4. novembra 2017) Richarda Rašiho (Smer).

Domáhal sa ich vyhlásenia za neplatné a uskutočnenia nových volieb.

So županom Rastislavom Trnkom (nezávislý) prehral vtedajší košický primátor a súčasný vicepremiér pre investície a informatizáciu o 875 hlasov.

Prečítajte si tiež: Napätie vrcholí, Ústavný súd o Rašiho sťažnosti stále nerozhodol Čítajte 

Potvrdili sa tak utorkové informácie Korzára, že by mohol ÚS o tejto sťažnosti rozhodnúť v stredu.

Stihol to takmer na poslednú chvíľu, lebo deviatim sudcom ÚS sa končí 16. februára funkčné obdobie.

Momentálne nie je možné odhadnúť, kedy sa podarí parlamentu zvoliť 18 nových kandidátov a prezidentovi z nich vybrať deväť nástupcov.

Trnka: Som rád, že vyhral zdravý rozum

Raši v reakcii na verdikt ÚS pre Korzár uviedol, že zamietnutie rešpektuje a počká si na jeho zdôvodnenie. Zároveň verí, že polícia prípad došetrí.

„V prvom rade som rád, že vyhral zdravý rozum. Aj keď priznávam, že som bol trošku prekvapený z postupu Ústavného súdu, ktorý Rašiho sťažnosť najprv prijal na ďalšie konanie. Ďakujem všetkým členom Policajného zboru, prokuratúry a aj ústavným sudcom, ktorí si chceli zachovať svoju osobnú integritu a vydržali tie tlaky. Som naozaj rád, že to dopadlo tak, ako to malo logicky aj dopadnúť. Aj keď na Slovensku to občas nie je samozrejmé, že zvíťazí to, čo je logické,“ reagoval pre Korzár župan Trnka.

Je rád, že po tomto verdikte môžu na župe ďalej pracovať už bez tieňa volebnej sťažnosti.

„V zákulisí to totiž bolo cítiť, aj keď som sa tým nenechal vyrušovať, lebo som bol presvedčený, že táto sťažnosť nemá opodstatnenie. Bol to však z druhej strany aj zámer zneisťovať ľudí,“ dodal župan.

Predpokladá, že ešte nejaké útoky ako istý slovenský folklór zastrašovania budú pokračovať, ale on odporúča všetkým kolegom najmä z opozície venovať sa už konečne práci v prospech obyvateľov.

„Voľby sa nevyhrávajú na súdoch, ale vo volebných miestnostiach. Som rád, že to súd potvrdil. Voliči mi prejavili dôveru. Po celý čas som sa snažil rozhýbať náš kraj tak, ako som to sľúbil. Naša práca pokračuje naplno, ďakujem všetkým obyvateľom nášho kraja, ktorí mi vyjadrili podporu. Chcem byť županom všetkých východniarov v Košickom kraji, pre nich je toto rozhodnutie dobrou správou. Spolu s nimi to tu rozhýbeme,“ dodal Trnka na záver.

Rajtáková: Zákonná lehota už uplynula

Právna zástupkyňa župana Rastislava Trnku (nezávislý) v konaní pred ÚS Iveta Rajtáková ešte v utorok konštatovala, že ÚS nedodržal zákonnú 90-dňovú lehotu na rozhodnutie od doručenia sťažnosti.

Vychádzala z toho, že Rašiho sťažnosť bola Ústavnému súdu doručená 15. novembra 2017.

Ten ju svojím uznesením z 31. januára 2018 prijal na ďalšie konanie a zároveň konanie prerušil.

„Ak vychádzame z týchto skutočností, od podania sťažnosti do prijatia predmetného uznesenia uplynulo 76 dní (ak nerátame 31. 1.),“ reagovala Rajtáková pre Korzár.

Uznesením z 28. novembra 2018 rozhodol ÚS o pokračovaní v konaní a do utorka tak uplynulo ďalších 69 dní.

„Je teda zrejmé, že ÚS nerozhodol ani v lehote, ktorá vyjmúc dobu prerušenia konania predstavuje už 145 dní,“ zdôraznila advokátka.

Mészároš navrhol sťažnosť odmietnuť už pred rokom

Zatiaľ nie sú známe dôvody stredajšieho zamietnutia Rašiho volebnej sťažnosti.

Plénum ÚS ju prijalo na ďalšie konanie 31. januára 2018 napriek tomu, že ju sudca spravodajca Lajos Mészáros navrhol odmietnuť pre nesplnenie zákonom predpísaných náležitostí podania a nepredloženie žiadnych dôkazov o manipulácii volieb.

Za odmietnutie sťažnosti však vtedy hlasovalo iba šesť z trinástich sudcov (chýbal jeden hlas). Podľa zákona bola teda automaticky prijatá na ďalšie konanie.

Vrátane Mészárosa priložili vtedy štyria sudcovia odlišné stanoviská k uzneseniu ÚS.

Bolo totiž podľa nich extrémnym odchýlením sa od dlhodobo budovanej ustálenej praxe rozhodovacej činnosti Ústavného súdu, ktorá vyžaduje, aby zákonné náležitosti sťažnosti vo volebných veciach boli splnené ku dňu skončenia zákonnej lehoty na jej podanie a všetky sťažnosti, ktoré tieto náležitosti nespĺňali, boli odmietané.

Raši dopĺňal sťažnosť štyrikrát

Mészáros konkretizoval, že vo svojom pôvodnom podaní Raši napríklad neoznačil, zvolenie ktorého kandidáta napáda a považoval za hypotetické aj ním uvádzané dôvody na vyhlásenie volieb za neplatné.

Podľa sudcu samotná nezrovnalosť v obci Zemplínska Široká, kde Rašimu chybou pri vypĺňaní volebnej zápisnice nezarátali 88 hlasov, neovplyvnila celkový volebný výsledok, keďže rozdiel medzi ním a Trnkom bol 875 hlasov.

Hoci Raši sťažnosť ešte dodatočne a po lehote štyrikrát dopĺňal o ďalšie argumenty, Mészáros ju aj potom považoval za zjavne neopodstatnenú.

Väčšinu pléna ÚS vrátane predsedníčky Macejkovej nevyrušilo, že Raši dopĺňal sťažnosť štyrikrát až po uplynutí lehoty.

Stačilo im, že v čase predbežného prerokovania už spĺňala podľa nich všetky náležitosti.

Dva týždne po uplynutí lehoty (28. novembra 2017) ju pritom doplnil označením osoby, proti ktorej smeruje a aj ďalšiu chýbajúcu skutočnosť, v čom vidí porušenie volebného zákona.

O preverenie súčtu platne odovzdaných hlasov pre neho vo všetkých okrskoch volebného obvodu č. 7 (Michalovce) požiadal ÚS až 28. decembra 2017, teda mesiac a pol po uplynutí lehoty.

Potom 12. januára 2018 oznámil, že v ten deň podal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa za odňatie tých 88 hlasov.

Zároveň až vtedy priložil analýzu anomálií vo výsledkoch volieb na predsedu kraja.

Poukázal v nej na výrazne vyššie percento zneplatnených hlasovacích lístkov oproti celoslovenskému priemeru a aj oproti voľbám krajských poslancov v Košickom kraji.

Práve o túto analýzu sa potom opieral ÚS pri prijatí sťažnosti na ďalšie konanie, hoci podľa Mészárosa ani v nej „neuviedol žiadne dôkazy či skutočnosti, ktoré by odôvodňovali čo i len pochybnosť o správnosti volebného výsledku v celom volebnom obvode“.

Samotné trestné oznámenie priložil 22. januára 2018.

Sťažovateľom predložené anomálie nepovažovali za hypotetické

V odôvodnení prijatia sťažnosti na ďalšie konanie sa písalo, že vzhľadom na Rašim predložené anomálie pri percentách neplatných hlasov nemajú jeho tvrdenia o nezákonnosti volieb len hypotetickú povahu, sú reálne možné „a ich preukázanie by v konečnom dôsledku mohlo odôvodňovať prijatie záveru o inom výsledku volieb, než aký bol vyhlásený“.

ÚS zobral pred rokom do úvahy aj tesný rozdiel hlasov medzi zvoleným kandidátom a sťažovateľom, ktorý sa ešte znížil o 88 po kontrolnom prepočítaní hlasov v Zemplínskej Širokej.

Podľa ÚS malo byť možné až na základe výsledkov prepočítavania definitívne spoľahlivo ustáliť, koľko hlasov bolo reálne odovzdaných Rašimu, ako aj zvoliť ďalší postup Ústavného súdu.

Pôvodne chceli počkať do konca vyšetrovania

Keď plénum ÚS prijalo Rašiho sťažnosť na ďalšie konanie 31. januára 2018, zároveň konanie prerušilo „do právoplatného rozhodnutia o podanom trestnom oznámení“.

Ktoré z dvoch Rašiho trestných oznámení mal ÚS na mysli, nebolo vtedy jasné. A ani po tom, ako 28. novembra 2018 rozhodol o pokračovaní konania, lebo pominuli dôvody, pre ktoré bolo prerušené.

Hovorca Krajskej prokuratúry Košice Milan Filičko poskytol pred pár dňami Korzáru informácie k obom trestným oznámeniam, ktoré riešila Okresná prokuratúra v Michalovciach.

V prípade nezapísania 88 hlasov Rašimu v Zemplínskej Širokej bolo trestné stíhanie pre prečin marenia príprav a priebehu volieb a referenda 26. mája 2018 ukončené uznesením vyšetrovateľa o postúpení veci na prejednanie priestupku pred Okresným úradom v Michalovciach.

„Výsledky prípravného konania ukázali, že v danom prípade nejde o trestný čin, ale iba o priestupok. Okresný úrad v Michalovciach uznal jednu osobu za vinnú - Ivetu K. z priestupku a uložil jej sankciu - pokarhanie. U druhej osoby - Zuzany J. - okresný úrad vec odložil,“ uviedol Filičko.

V druhej veci, pri ktorej sa riešili volebné anomálie s veľkým počtom neplatných hlasov, ktoré vyrušovali aj Ústavný súd, bolo 15. marca 2018 začaté trestné stíhanie takisto pre marenie príprav a priebehu volieb.

„Toto trestné konanie zatiaľ nebolo ukončené, vyšetrovateľ naďalej vykonáva procesné úkony. V tejto veci nebolo zatiaľ nikomu vznesené obvinenie,“ konštatoval Filičko.

Aj podľa reakcie Krajskej prokuratúry Košice na jednu Rajtákovej žiadosť zo začiatku januára 2019 je jasné, že v danom prípade a v tomto štádiu trestného konania nie je poškodeným ani jeden z kandidátov na košického župana.

Prečo sa ÚS napriek neukončenému vyšetrovaniu zrazu otočil a rozhodol sa už nečakať až do právoplatného rozhodnutia aj o tomto trestnom oznámení, ale pokračoval v konaní a napokon Rašiho sťažnosť zamietol, nie je v tejto chvíli jasné.

Článok pokračuje pod video reklamou

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Čo na aute vymyslela žena a čo výrobca telefónov?
 2. 5 rád Ľudmily Kolesárovej, ako napísať projekt a získať grant
 3. Vysokoškoláci zarobia už o 587 eur viac ako stredoškoláci
 4. Týmto trikom sa dajú v aute umiestniť tri autosedačky
 5. Rýchlejšie doma. Už čoskoro.
 6. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 7. Volkswagen Passat: pár detailov, veľký výsledok
 8. „Vytvoriť miesto, ktoré si ľudia zamilujú, je vždy radosť“
 9. Život je len jeden: Máte ten svoj poistený správne?
 10. Luxusný hybrid za 22 900 eur. Nadpriemerný už v základnej výbave
 1. Rýchlejšie doma. Už čoskoro.
 2. V Žiari nad Hronom a okolí budete môcť využívať rýchly internet
 3. Zvolen a jeho okolie bude mať k dispozícii nový optický internet
 4. V Turčianskej kotline sa zavádza najmodernejšia optická sieť
 5. Preradiť na vyššiu rýchlosť budete môcť už aj v okolí Topoľčian
 6. Na Myjave sa zavádza najrýchlejší internet na trhu
 7. Kotrčiná Lúčka a Rajec sa budú môcť tešiť z nového internetu
 8. Na Považí budete môcť surfovať po internete 2-krát rýchlejšie
 9. Novodobá optická sieť zavíta aj do obcí v okolí Banskej Bystrice
 10. Slováci jedia vajcia pomerne často, najradšej v praženici
 1. Vyrába koláče pre celiatikov. Najobľúbenejšie zákusky prekvapia 23 411
 2. Luxusný hybrid za 22 900 eur. Nadpriemerný už v základnej výbave 21 879
 3. Čo všetko dnes majú deti v mobiloch? Boli by ste prekvapení 14 894
 4. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 10 624
 5. Čo na aute vymyslela žena a čo výrobca telefónov? 9 815
 6. Netradičná dovolenka? Plavba Stredomorím aj s letenkami v cene 7 416
 7. Kedy patrí dieťaťu do rúk mobil? Základom je, aby mu neublížil 7 312
 8. Na hrúbke záleží. Aj dva centimetre rozhodujú 7 039
 9. Vysokoškoláci zarobia už o 587 eur viac ako stredoškoláci 7 011
 10. Kupujete si SUV do mesta? Oplatí sa benzín, diesel alebo hybrid? 6 758

Neprehliadnite tiež

Kinlovič sa dohodol s prokurátorom. Za vraždu Pasjaču asi sedieť nebude

Šéfa albánskej mafie v Košiciach zavraždili vo februári 2000 na Sídlisku Ťahanovce.

Zadržaný Peter Kinlovič.
Dažďovú vodu, ktorá zateká do podchodu, zbierajú žľaby a potrubím odvádzajú do odtokov umývadiel v prevádzkach.
Poslanci schválili uznesenie, ktorým odporučili primátorke ukončiť zmluvu o poskytovaní PR služieb.

Hlavné správy zo Sme.sk

Bašternák sa nakoniec môže trestu vyhnúť, lebo správkyňa nekoná

Podnikateľ blízky Smeru previedol majetok, aby mu ho štát nevzal. Zatiaľ mu to vychádza.

Ladislava Bašternáka súd odsúdil na päťročné väzenie, rovnako dlhý zákaz podnikania a trest prepadnutia majetku.
Dobré ráno

Dobré ráno: Odysea za funkčným Ústavným súdom je za nami. Čo teraz?

Na súde je viac ako tisíc nevybavených prípadov.

Podcast Dobré Ráno
STĹPČEK JAKUBA FILA

Čí človek je správkyňa v Bašternákovom konkurze?

Cieľom trestu bolo z Bašternáka vyžmýkať všetky nelegálne eurá.

Jakub Filo.
Ľudia sledujú dym stúpajúci po ostreľovaní tureckou armádou.

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop