Na to, ako to vyzeralo v Košiciach vo februári 1999, koľko snehu napadlo a či boli odvtedy aj náročnejšie zimy sme sa pýtali klimatológa PAVLA FAŠKA z klimatologickej služby Slovenského hydrometeorologického ústavu .
Možno počasie z roku 1999 opísať v Košiciach ako nezvyčajné? Ako kalamitu?

- Vo februári v roku 1999 bola na východnom Slovensku snehová kalamita. Snehová kalamita vždy púta svojimi prejavmi pozornosť, pretože je prekážkou splnenia niektorých činností, ktoré v bežnom živote normálne zvládneme bez problémov. Aj preto si ľudia snehové kalamity pamätajú lepšie ako počasie, ktoré nie je ničím veľmi nápadné. Ale zároveň treba dodať, že snehové kalamity sa v našich podmienkach z času na čas vyskytujú, ale pretože ich výskyt je skôr zriedkavejší, tak majú niekedy akúsi značku výnimočnosti alebo zvláštnosti.
Sú z tohto obdobia dostupné údaje pre mesto Košice? Koľko snehu spadlo napríklad na košickom letisku?
- Na letisku v Košiciach dosiahla v tom čase snehová pokrývka na mieste, kde sa meria jej výška, 23 centimetrov. Ale niekde v priestore letiska mohli byť v rovnakom čase aj metrové záveje. Sneženie sprevádzané silným vetrom má práve takéto dôsledky, prejavujúce sa veľmi nerovnomerne rozloženou snehovou pokrývkou. Dôkazom sú aj údaje z ostatných meteorologických staníc v oblasti Košíc, na meteorologickej stanici Košice - mesto dosiahla výška snehovej pokrývky 46 centimetrov, na meteorologickej stanici na Podhradovej ulici to bolo 65 centimetrov a na Bankove až 75 centimetrov.
Kedy možno v zime z hydrometeorologického hľadiska hovoriť o kalamite? Aké hodnoty napríklad, čo sa týka výšky snehu, by mali byť prekročené?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári