KOŠICE. Dobrovoľnícke centrum Košického kraja odovzdalo začiatkom februára ocenenia Srdce na dlani.
Ako povedala organizátorka podujatia a predsedníčka centra Miroslava Langerová, cieľom slávnostného oceňovania je poďakovať a poukázať na množstvo práce, ktorú dobrovoľníci pre svoje okolie, spoločnosť či organizáciu pravidelne robia.
Deje sa tak už jedenásť rokov.
Dobrovoľníkov za minulý rok ocenili v trinástich kategóriách, pôsobia v rôznych kútoch Košického kraja.
Ocenení Košičania
Monika Tódová pracuje ako dobrovoľníčka v organizácii Facilitas, prevzala si ocenenie v kategórii Dobrovoľníctvo v oblasti výchovy a vzdelávania.
Kategóriu Dobrovoľníctvo v oblasti kultúry a umenia vyhral Peter Murko, ktorý pôsobí v Združení príbuzných a priateľov Radosť.
Víťazkou v kategórii Koordinátor dobrovoľníkov je Košičanka Eva Bombová.
„Veľmi si toto ocenenie vážim. Tobôž, keď práve mesto Košice patrí v histórii dobrovoľníctva na Slovensku medzi prvých priekopníkov. Pomyselná košická dobrovoľnícka štafeta má totiž svoj začiatok v roku 1285, keď tu vznikol jeden z prvých špitálov a pre súčasníka je cťou nadväzovať na tieto šľachetné tradície,“ hovorí aktívna dôchodkyňa.
O dobrovoľníctvo je záujem
Podľa nej je to v Košiciach s dobrovoľníctvom dobré, ľudia sa zapájajú a chcú pomáhať bez nároku na odmenu.
„Košické dobrovoľníctvo je pestrou mozaikou nezištných aktivít – od charity, cez vzdelávanie, ochranu prírody, kultúru, pomoc hendikepovaným - a v radoch dobrovoľníkov nachádzame zastúpenie všetkých generácií. Dôležité je, že ako dokumentujú mnohé príklady generácií dobrovoľníkov pred nami - vždy motivovali a nie bez hrdosti možno konštatovať, že mnohé presiahli nielen slovenské, ale i európske hranice,“ hovorí Eva Bombová, ktorá sa sama v dobrovoľníctve angažuje už desiatky rokov.
Pomáhajú utečencom aj chudobným rodinám
Ďalšou ocenenou z radov košických dobrovoľníkov je Lucia Komorníková za dobrovoľníctvo v oblasti ochrany ľudských práv.
Spolupracuje s občianskym združením Mareena, ktoré zoskupuje dobrovoľníkov v Bratislave, Nitre a Košiciach.
Cieľom združenia je priamo pomôcť utečencom v konkrétnej oblasti v rámci integračného procesu.
Poskytujú tak pomoc s jazykovým vzdelávaním, spoznávaním nového bydliska a doučujú deti.
Časť ich aktivít je zameraná na nadviazanie sociálnych väzieb s majoritnou populáciou, čo má pomôcť zredukovaniu nedôvery.
Pomoci rodinám v núdzi v neziskovom občianskom združení Maják nádeje sa dlhodobo venuje aj Michaela Šuľová, ktorá bola tiež ocenená Srdcom na dlani.
Cenu za dobrovoľnícky projekt roka si prevzala Danka Arvaiová, ktorá stojí za Malou farmou ako súkromným azylom pre zvieratá.
Dobrovoľníkov potrebujú počas celého roka
Košice sú v roku 2019 Európskym hlavným mestom dobrovoľníctva.
Dobrovoľníci sú súčasťou množstva spoločenských udalostí.
Vo veľkej miere pomáhajú pri organizácii Medzinárodného maratónu mieru, stovky ľudí koordinovalo aktivity spojené s EHMK 2013, pomáhajú počas medzinárodného festivalu súčasného umenia Biela noc, počas Art Film Festu či akcií ako Leto v parku či Use The City.
Sedemsto dobrovoľníkov pomôže už o tri mesiace počas majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári