KOŠICE. Okrem strategických dokumentov dostali v programe štvrtkového rokovania mestského parlamentu priestor aj bežní Košičania. Môže za to Slovo pre verejnosť.
Vedenie mesta hovorí o zásadnej novinke, priestor obyvateľom sľúbil primátor Jaroslav Polaček (nezávislý) už počas predvolebnej kampane.
„Košičania môžu vystúpiť na každom rokovaní mestského zastupiteľstva k témam, ktoré sa týkajú chodu mesta,“ uviedol primátor.
Verejnosť dostane slovo na 30 minút bezprostredne po bode programu, ktorý sa ako prvý uzavrie po 12.00 hod.
Každý má päť minút
Záujemca sa musí prihlásiť minimálne pol hodiny pred zasadnutím u určeného zamestnanca mesta, ktorému uvedie svoje meno a priezvisko, prípadne názov právnickej osoby, ktorú zastupuje, a tému, o ktorej chce hovoriť.
Dĺžka jedného vystúpenia by nemala presiahnuť päť minút.
Diskutujúci vystupujú v poradí, v akom sa prihlásili, mali by dodržať rámec slušného správania a časový limit.
Ak nie sú prítomní v zasadacej miestnosti v čase, keď sa im udelí slovo, strácajú svoje poradie.
Primátor: Budeme ich počúvať
Referát samosprávnych orgánov magistrátu, ktorý má na starosti prípravu mestského zastupiteľstva, zaregistroval pred zastupiteľstvom prvých záujemcov do diskusie.
„Som rád, že ľudia evidujú túto zmenu a aktívne ich zaujíma spôsob, ako verejne vystúpiť. Ak na rokovanie prídu, budeme ich počúvať,“ povedal pred rokovaním primátor.
Novinku vo štvrtok využili piati Košičania.
Koloman Juhás kritizoval činnosť mestskej polície, pýtal sa, koľko peňazí mesto vynakladá na platy v nej.
Pri organizovaní kultúrnych akcií a počas rannej špičky na priechodoch pred školami navrhol zapojiť Rómov, dôchodcov aj nezamestnaných.
Dominoval Mlynský náhon
Eugen Ščavnický sa venoval Mlynskému náhonu.
„Je to nádherný mestotvorný prvok. Najväčším problémom je jeho prietok, poddimenzované potrubie a jeho neustále vypúšťanie niekoľkokrát ročne, ktoré devastuje život vo vode.“
Pripomenul, že vlani malo mesto ambíciu za 1,9 milióna eur jeho revitalizovanie.
Keďže však nezískalo peniaze z eurofondov, k projektu nedošlo.
Poslancov poprosil, aby zachovali 900-tisíc vyčlenených z rozpočtu mesta na Mlynský náhon tak, aby slúžil všetkým.
Ekológ Robert Gregorek varoval, že na základe jeho každodenných skúseností stromy v meste už bijú na poplach: „Jeden z dôkazov, že majú problémy je to, že hynú rastliny, ktoré mali perspektívu žiť ešte desaťročia.“
Kritizoval aj náhradnú výsadbu v meste.„Je v našej moci vrátiť mestu vodu a vlahu. Už sa nemôžeme spoľahnúť, že to príroda vyrieši, treba zasiahnuť.“
Aj on vyzdvihol Mlynský náhon a kritizoval jeho pravidelné vypúšťanie. „Zabije sa tým všetko, čo tam žije. Je to posvätná záležitosť, vráťme vodu do mesta, musí sa zmeniť klíma v meste.“
Pripomienky k územnému plánu
Juraj Tabiczký upozornil na pripravovaný územný plán. Podľa neho bolo zadanie Útvaru hlavného architekta zle vypracované, čo môže spôsobiť problémy.
„V mesta sa stavia chaoticky, rozhodujú developeri a vznikajú budovy ako Mlynská bašta či Aupark.“
Desaťročia neriešený problém asanačného pásma kritizoval Marián Ivanko.
Prekážajú mu aj zanedbané fasády budov v centre mesta.
Slovo pre verejnosť bolo prvou zmenou v rámci rokovacieho poriadku, ktorú mestskí poslanci schválili ešte na ustanovujúcom rokovaní v decembri.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári