Kto si chcel v stredu zalyžovať v rekreačnom stredisku Jahodná pri Košiciach, mal smolu a zbytočne sa terigal s lyžami až ku vleku.
Celý areál na jeden deň zabralo Ministerstvo obrany SR.
Prebiehal tam výcvik brancov.
Armádny projekt
Na Slovensku už niekoľko rokov funguje projekt, ktorým sa armáda snaží rozšíriť svoje rednúce stavy vojakov.
Počiatky boli o ničom, lebo podmienky, ktoré ministerstvo obrany nastavilo, záujemcov skôr odradili, ako lákali.
Kým odvodové komisie očakávali stovky mladých mužov, hlásili sa iba jednotlivci. Aj to skôr nepoužiteľné kaliky.
Od januára 2019 je všetko inak. Minister obrany Peter Gajdoš vybavil u kolegu a menovca z vlády, ministra financií Petra Kažimíra, navýšenie balíka na tento projekt vo výške päť miliónov eur.
Vďaka tomu sa zlepšilo nielen materiálne zabezpečenie brancov, ale aj ich platové ohodnotenie a prípadná náhrada za plat v civilnom zamestnaní.
Kým doteraz mohol jeden záujemca o celoživotné nosenie uniformy dostať mesačne maximálne 267 eur plus stravné lístky, od januára je minimom 785 eur a k tomu osobné ohodnotenie až do 50 percent.
„Práve táto zmena odmeňovania spôsobila, že nám na februárový košický odvod prišlo takmer 450 záujemcov. Teda trikrát viac, ako naša posádka môže v tomto roku prijať," povedal nám veliteľ košického vojenského okruhu Roman Sapík.
„Približne stovku sme museli okamžite vylúčiť, lebo nespĺňali niektorú z podmienok. Vek od 18 do 25 rokov, IQ aspoň 70 a v registri trestov maximálne tri záznamy, no žiadny za krádeže alebo dépeháčky."
Nasledovali fyzické testy, ktoré vyradili ďalšiu stovku. Hoci šlo o mladých mužov, mnohí nedokázali urobiť ani jeden výmyk, päť kľukov po sebe či zabehnúť stovku pod jednu minútu.
Skutočným sitom boli psychotesty, kde sa pri zvuku streľby pomočilo až 52 mladíkov.
„Zo zvyšku sme vytvorili tri družstvá po 50 brancov, ktorí od polovice februára testujeme tak, aby sme z nich mohli vybrať päťdesiatku najlepších," pokračuje Sapík.
„Všetci bývajú v Malinovského kasárňach, odkiaľ ich po rannej rozcvičke rozvážame na jednotlivé školiace pracoviská. Zatiaľ absolvovali taktiku boja, streľbu zo samopalu, základy kynológie či 25-kilometrový nočný pochod s plnou poľnou. Žiaľ, po ňom z projektu odstúpilo 17 mladíkov."
Na Jahodnej branci absolvovali v stredu rôzne silové cvičenia. Beh do kopca na čas, vynášku nafukovacích člnov či boj muža proti mužovi.
Skutočnou previerkou fyzickej pripravenosti bolo postaviť 10 trojmetrových snehuliakov alebo vykopať si lopatkami v zamrznutej zemi úkryty pred očakávaným príchodom nepriateľa.
Ako sme sa mohli na vlastné či presvedčiť, mladí muži brali výcvik veľmi vážne. Žiadne flákanie sa či ulievanie sme nezaznamenali.
Všetci sa odvážne púšťali do splnenia každej úlohy a vôbec im nevadilo, že musia byť v päťstupňovom mraze a občasnom vetre odhalení do pol pása.
„Výcvik sa skončí 10. marca, kedy z tých, ktorí ho prežijú, vyberieme 60 najschopnejších. S tými potom uzavrieme pracovné zmluvy a stanú sa hrdými vojakmi slovenskej armády, člena NATO," dodal Sapík na záver.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári