KOŠICE. Asi stovke vlastníkov bytov na Baltickej 5 až 8 hrozí, že budú musieť siahnuť poriadne hlboko do svojich vreciek. Dôvodom je spor medzi stavebnou spoločnosťou a správcom bytovky.
Prípad sa týka rekonštrukcie bytového domu na sídlisku Nad jazerom spred skoro desiatich rokov, ktoré realizovala firma Wavex-IZ za cenu viac ako 390-tisíc eur.
Správca domu, Prvá košická správcovská (PKS), ktorá pri obnove zastupovala obyvateľov bloku, nevyplatila stavebnej firme posledné dve faktúry spolu vo výške viac ako 78-tisíc.
Správca a stavbári sa nevedia dohodnúť
Podľa konateľa PKS Michala Osifčina peniaze neboli uhradené, pretože zhotoviteľ realizoval dielo v rozpore s platnou projektovou dokumentáciou a stavebným povolením.

„Dodal iný materiál na zateplenie strechy ako bol deklarovaný, požadovaný i rozpočtovaný. Konkrétne išlo o zámenu minerálnej vlny za polystyrén. Peniaze sme im ani nemohli vyplatiť, pretože ak si zaplatíte za mercedes, nemôžu vám dodať nejaké iné auto.“
Doplnil, že zmeny neboli vôbec zmluvne dohodnuté.
Advokát spoločnosti Wavex-IZ František Kočka pripustil, že sa pôvodne počítalo s iným materiálom na zateplenie, no správca mal prísť vraj sám s požiadavkou na zníženie nákladov.
„Následne sa dohodlo, že bude použitý iný zatepľovací materiál. Rozdiel v ich cenách sa potom premietol aj do dohody o cene prác,“ uviedol.
Doplnil, že súčasťou zmluvy medzi správcom a firmou Wavex-IZ bol i rozpočet, ktorého súčasťou mala byť už aj kalkulácia na lacnejšie zateplenie strechy.
„Takže správca o tom jednoznačne vedel, pretože on prišiel s týmto návrhom, aby sa upravila cena a urobila sa iná ponuka,“ povedal.
Podľa konateľa firmy Wavex-IZ Maroša Tomáša jeho spoločnosť v súčasnosti stavebnú činnosť nevykonáva.
„Ešte sme urobili nejaké stavby, potom to už celé išlo nejako do útlmu,“ povedal Tomáš, podľa ktorého sa firma dostala do problémov kvôli dvom nevyplateným faktúram.
Najprv pokuta, nárok na sporné faktúry až teraz
V spore trvajúcom skoro šesť rokov sa priklonil sudca Vladimír Kotus na stranu stavbárov.
Vlastníkom bytov nariadil vyplatiť zmluvnú pokutu vo výške 97,90 eura denne od 30. októbra 2010 a zaplatenie úrokov z omeškania vo výške 5,75 % ročne zo sumy 169-tisíc od 13. marca 2013, kedy bola podaná žaloba.
Podľa našich výpočtov, ak by boli peniaze vyplatené stavebnej firme v súčasnosti, šlo by o sumu zhruba 350-tisíc eur.
Voči tomuto sa však obyvatelia bytovky odvolali, takže rozhodnutie nie je právoplatné.
Paradoxne o sankcii a úrokoch z omeškania sa rozhodovalo ešte pred tým, ako by bola vyriešená oprávnenosť nároku na istinu 78-tisíc za dve nevyplatené faktúry.
Otázkou tejto oprávnenosti sa mal zaoberať Okresný súd Košice II v polovici februára.
Prvé pojednávanie v tejto veci bolo nakoniec odročené bez toho, aby bolo prejednávané.
Stalo sa tak kvôli zmene okruhu žalovaných, pretože došlo k zmene vlastníkov niektorých nehnuteľností v bytovke.
Na túto zmenu upozornil žalobca súd len deň pred konaním.
Podľa sudcu, ak by v ten deň pojednával, odňal by tým novým vlastníkom právo konať pred súdom.
PKS: Súdy mali postupovať opačne
Konateľ PKS Osifčin prejavil nad postupom košických súdov počudovanie.
„Je mi to tiež divné. Mali sme za to, že najprv má prebehnúť toto konanie, v rámci ktorého bude rozhodujúce, či je dielo vôbec dokončené riadne a včas, a následne od toho sa môže odvíjať vôbec existencia sankčného záväzku,“ myslí si Osifčin.
Právnym zástupcom zhruba šesťdesiatky obyvateľov je Marcel Fandák.
Podľa neho nie je síce úplne bežné, aby súdy riešili najprv pokutu a úroky z omeškania a až neskôr prišla na rad otázka, či vôbec existovala povinnosť zaplatiť problematické faktúry, no nevymyká sa to vraj súdnej praxi v podobných prípadoch.
„Ak by sa v tomto konaní došlo k záveru, že na vyplatenie faktúr nemal žalobca nárok, muselo by sa riešiť prvé rozhodnutie obnovou konania,“ doplnil Fandák.
Prišla iba hŕstka vlastníkov
Na prvé pojednávanie vo veci nevyplatených faktúr prišlo z necelej stovky iba asi 10 vlastníkov bytov.
Podľa jedného z nich, Štefana Pacovského, veľká väčšina jeho susedov o ňom vôbec nevedela.
„Predvolanie zo súdu prišlo iba niektorým. A informácie, že sem treba prísť, nemali ľudia ani od správcu bytovky ,“ uviedol po pojednávaní, na ktoré prišiel zbytočne.
Hovorkyňa košických súdov Anna Pančurová uviedla, že poštou bolo poslaných 25 predvolaní na pojednávanie.
„Účastníci, ktorých v konaní zastupujú právni zástupcovia, mali byť informovaní prostredníctvom nich. Spolu trom právnym zástupcom bolo predvolanie expedované do elektronickej schránky. Niektorí odporcovia si zásielku na pojednávanie neprevzali v odbernej lehote,“ informovala Pančurová.
Advokát Fandák vysvetlil, že so svojimi klientmi komunikuje prostredníctvom niekoľkých zástupcov z radov vlastníkov bytov.
„Splnomocnenie ešte v prvom prípade mi udelila len časť zo všetkých vlastníkov a tých zastupujem. Bola dohoda, že budeme komunikovať prostredníctvom niekoľkých zástupcov vlastníkov. Komunikovať so všetkými by bolo pomerne náročné,“ povedal.
„Tým, že oni majú zákonného zástupcu – správcu, môže súd vyhodnocovať ešte aj tak, že predvoláva iba jeho. Potom už komunikáciu s vlastníkmi necháva na jeho zodpovednosti,“ doplnil.
Obyvateľ: Niečo mu skrslo v hlave... Platiť však máme my
Jeden z prítomných obyvateľov bytovky viní zo vzniknutej situácie správcu bytovky, konkrétne jeho konateľa Osifčina.
„Do celej veci sme boli zatiahnutí týmto pánom, ktorému skrsla v hlave myšlienka, že stavba nie je podľa projektu a preto nezaplatí posledné dve faktúry. Na viacerých schôdzach vlastníkov z nášho bloku vystúpil s tým, že podľa jeho právneho zástupcu sa nemáme čoho báť a teda sme v práve. Teraz však máme platiť my, nie on,“ povedal.
Dôchodca doplnil, že na začiatku sporu žalovala stavebná firma správcovskú spoločnosť.
„Potom sa obe firmy – žalobca i žalovaný, dohodli a súd s tým súhlasil, že žalovaní by mali byť vlastníci bytov. Prepísala sa teda žaloba. Pritom ani ja a ani žiaden z mojich susedov nie sme v žiadnom právnom vzťahu so žalujúcou spoločnosťou,“ uviedol.
Upozornil aj na to, že na schôdzach vlastníkov sa niekoľko ráz odsúhlasilo aj uznesenie, v ktorom žiadajú správcu, aby faktúry zaplatil.
„Nestalo sa tak,“ dodal obyvateľ.
Správcu v tom čase zastupoval advokát Jaroslav Kaifer, ktorý je bývalým mestským poslancom za Smer.
Podľa Kaifera nemohol byť správca v tejto veci podľa vtedajších ustanovení zákonov žalovaný.
„Spoločnosť Wavex-IZ zažalovala PKS, teda správcu. Po prvom alebo druhom pojednávaní predložil žalobca, ktorý určuje koho žaluje, podanie, ktoré nazval: 'Spresnenie označenia odporcu'. Súd následne rozhodol na základe neho, aby pripustil do konania namiesto PKS vlastníkov bytov,“ opísal situáciu Kaifer.
Napriek tomu, že sa na lavici obžalovaných ocitla necelá stovka majiteľov bytov, súčasný advokát stavebnej firmy František Kočka si myslí, že veľký podiel viny na tom všetkom má práve správca.
„Vychádzam vlastne z troch rozhodnutí, ktoré boli prijaté na schôdzi vlastníkov bytov, kde bola uložená povinnosť správcovi, aby zaplatil. Ak by správca splnil túto svoju povinnosť, tak nemuselo dôjsť k tej situácii, ktorá tu je dnes,“ doplnil.
Správca: Nič nie je čiernobiele
Osifčin reagoval, že správcovská firma nevyplatila faktúry po tom, ako ich o to žiadali majitelia bytov, pretože to malo prísť neskoro.
„Nič nie je čiernobiele, ako to možno niekto tvrdí. Rozhodnutie, že máme zaplatiť faktúry, prišlo v roku 2012, dielo bolo financované z banky, pričom čerpanie peňazí bolo možné počas roka 2010. To znamená, že aj keby ma poverili, nebolo z čoho platiť. Vo fonde opráv toľko nemali.“
Podľa konateľa bolo možné žiadať ďalší úver, no bolo by podľa neho otázne, či by bol schválený.
PKS trvá na tom, že stavebná firma sa rozhodla svojvoľne zmeniť projekt a nezaplatenie faktúr bolo na schôdzach vlastníkov odkonzultované.
„Nikdy v živote som zhotoviteľa nepožiadal o zmeny, rozhodol sa sám. Ak tvrdí niečo iné, klame."
Osifčin nesúhlasí ani s tým, že by väčšina obyvateľov bytovky dávala vinu za vznik situácie jemu.
„Vlastníkom som ponúkol svoju rezignáciu, resp. dal som im hlasovať o výpovedi. Za bolo 5 alebo 6 ľudí, 13 bolo proti a ostatní sa zdržali. Ak by ste sa zúčastnili schôdzí, videli by ste, že mi tam nikto nenadáva a ani ma tam nikto nelynčuje,“ povedal.
Podľa neho sa zhotoviteľ odmietal v minulosti dohodnúť.
„Samotní vlastníci sa chopili iniciatívy a stretávali sa so zhotoviteľom aj bez nás. Boli mu prezentované konkrétne návrhy dohody, no on ich odmietol,“ uzavrel konateľ správcovskej firmy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári