KOŠICE. Chodníky a cesty sú po zime plné kamienkov zo zimného posypu.
Firma Kosit ich odpratáva zvyčajne v marci.
Tento rok, podľa slov marketingového a PR manažéra Jozefa Verbovského, začali so zberom posypového materiálu 25. februára.
Už o tri dni skôr sa však s upratovaním začalo v mestskej časti Nad jazerom.
Ľuďom sa však pri pohľade na prácu zametačov dvíhal tlak.
„To hádam nemyslia vážne, namiesto toho, aby robili kôpky, behajú s metlami a silou mocou sa snažia tie kamienky zmiesť do trávy. Nikto na nich nedohliada a nemajú žiadny systém, čo to je za robotu,“ rozčuľovala sa pani Alena, ktorá viedla vo štvrtok ráno vnuka do škôlky cez Polárnu ulicu.
Popoludní už boli na tejto ulici urobené kôpky s kamienkami na kraji chodníkov a čakali na odvezenie.
Hoci je podľa Verbovského štandardom, že po ručných zametačoch nastúpi do dvadsaťštyri hodín auto, ktoré posyp pozbiera, na Polárnej ulici ostal posyp zhrnutý ku obrubníku celý týždeň.
Pôsobením vetra a chodením ľudí kôpky postupne stratili celistvosť a posyp bol opäť na celom chodníku.
Obyvateľka: Daromná práca
Rovnaký problém mala aj obyvateľka z Bukoveckej ulice.
Rovnako vo štvrtok pracovníci zamietli posyp na kraje chodníka, no auto po ne do 24 hodín neprišlo.
„Včera nám na Bukoveckej ulici zhŕňali s metlami posypový materiál. Dnes je piatok a potom víkend, dnes dokonca fúka aj silný vietor. Ako vidieť, miestami je to už aj rozhrabané. To čo je za práca? Keď začnem, tak aj dokončím. Kto organizuje takúto neefektívnu, daromnú prácu,“ hnevala sa pani Judita na sociálnej sieti.
Zatiaľčo prácu na Bukoveckej ulici vykonávali zamestnanci Kositu, zametači na Polárnej ulici nepatrili k tejto firme.
„Pri kontrole vykonaných prác sme totiž zistili, že zber posypového materiálu nebol pracovníkmi Kosit ešte na základe postupu prác na tejto ulici realizovaný a teda musel byť vykonaný iným subjektom," hovorí Verbovský.
„Je dôležité zdôrazniť, že spoločnosť Kosit nie je v meste Košice jediná, ktorá zabezpečuje čistotu ciest a chodníkov, nakoľko môže ísť taktiež o pracovníkov verejnoprospešných prác, koordinovaných samotnými mestskými časťami a pracovníkov Správy mestskej zelene."
Pracujú podľa plánu
Podnet nám do redakcie poslal aj čitateľ z inej mestskej časti.
„Cesty sa upratujú pomocou čistiaceho auta, ale čistí sa len cesta a veľké množstvo posypového materiálu sa nachádza práve mimo cesty. Podla mňa by mali najprv vyčistiť okraj a potom stačí čistiť autom cestu a nie naopak," reaguje Martin.
Všimol si tiež, že sa najskôr upratujú nižšie položené časti mesta, kde nie je veľa posypového materiálu a miesta, kde ho je veľa, prídu na rad až potom.
Verbovský vysvetľuje, že pracujú podľa presne stanoveného plánu.
„Na zbere pracuje denne približne 90 pracovníkov, ktorí sú pomerovo prerozdelení v jednotlivých mestských častiach a ktorých práca je taktiež operatívne koordinovaná aj dispečingom Magistrátu mesta Košice."
Môže sa teda stať, že hoci majú byť podľa plánu pracovníci a technika v jednej mestskej časti, na základe požiadavky magistrátu sa presúvajú do inej.
To bol aj prípad Bukoveckej ulice, kde pre posyp neprišlo zberné auto do 24 hodín, pretože bolo potrebné v inej časti mesta.
„V niektorých prípadoch sú kôpky vytvorené s veľkým predstihom pred ich plánovaným odvozom a obyvateľom sa teda môže zdať, že tam stoja aj niekoľko dní. Počas 12-hodinovej dennej zmeny sú práce zberu posypového materiálu koordinované tak, aby boli pripravené kôpky odvezené v čo najkratšom možnom čase," dopĺňa.
Skončia v apríli
Do dnešného dňa Kosit pozberal posypový materiál po zimnej údržbe zo 170 kilometrov komunikácií a viac ako jednej tretiny z celkového množstva schodísk, zastávok a križovatiek.
Na základe Operačného plánu zimnej údržby majú byť práce na viac ako 930 kilometrov komunikácií ukončené do 28. apríla 2019.
Zber posypového materiálu sa vykonáva vo všetkých mestských častiach postupne.
„Na zber posypového materiálu používame špeciálne mechanizmy. Niektoré úseky čistíme ručne a to tým spôsobom, že zamestnanci Kositu pripravia kôpky, ktoré pozbiera špeciálne vozidlo a odvezie na ďalšie spracovanie - recykláciu. Všetci naši zamestnanci majú z dispečingu presné pokyny, ako majú s použitým posypovým materiálom nakladať. Akýkoľvek iný postup z ich strany považujeme za porušenie pracovnej disciplíny,“ uzavrel Verbovský.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári