Poznámky: pri článkoch zo slovenských novín bol kvôli autenticite ponechaný pôvodný pravopis; bodky v hranatých zátvorkách značia cenzurovaný, t. j. vymazaný text, v maďarských novinách.
Slanina v Božom hrobe
V premonštrátskom kostole košickom bola prevedená prehliadka, pri ktorej našli zbrane, náboje dum-dum, vojenskú výzbroj a veliké zásoby. Pod oltárom, kde je miesto pre Boží hrob, našli zásoby slaniny, masti a múky. Keď vojenská stráž pod velením dôstojníka prišla, aby previedla prehliadku, protestoval proti zbrannej moci náčelník kláštora a kričal: „To je kultúra! Náboženstvo nám znásilňujú bajonetmi!“ Keď vojaci odkryli zbrane, zásoby, revolvery a konštatovali svätokrádež spáchanú na najsvätejšom mieste kostolnom, vyhováral sa náčelník kláštora: „O týchto veciach som nemal známosti.“ Čudná vec. Cudzí ľudia o zbraniach a zásobách v premonštrátskom kostele vedeli, len o nich pán náčelník nevedel.
Pretože je obava, že aj v iných kostoloch a menovite v kláštoroch nachodia sa zbrane, bude sa pokračovať v prehliadkach.
K tomuto poznamenávame, že agitátor, ktorý v pondelok ráno búril proti československému vojsku, v Dóme našiel úkryt. Tento agitátor nesie hlavnú vinu na krvepreliatí v pondelok na košických uliciach.
Zbrane nájdené v premonštrátskom kláštore odovzdané boli poľnému súdu v Košiciach.
(Slovenský východ, 19. 3. 1919)
Domová prehliadka u premonštrátov
Nemenované miestne noviny (Slovenský východ, pozn. autora) napísali, že česko-slovenskí vojaci uskutočnili v kostole a kláštore premonštrátov domovú prehliadku. Pripomíname, že v kláštore žiadna prehliadka nebola. Sám veliteľ 20 členného vojenského komanda prezradil, že preskúmali len veže kostola a že zo starej sakristie si vzali menšie množstvo ukrytého sadla a múky a tiež zopár zástav a vybavenia. Po naliehaní riaditeľa Dr. Adorjána Szabóa, Dr. Gyulu Kardosa a Keresztélya Vassa u talianskeho veliteľa boli zástavy medzičasom vrátené.
(Kassai Hirlap, 19. 3. 1919)
Pohreb obetí streľby
Včera poobede boli na znak hlbokého žiaľu pozastavené všetky práce v meste. Na domoch zaviali čierne zástavy, zvony sa rozozvučali... Už od skorého popoludnia zapĺňali ulice davy ľudí. Každý sa ponáhľal na pohreb Júlie Ördög a Aranky Hervacsics.
Smútočný obrad viedol kanonik Barnabáš Tost s veľkolepou asistenciou za účasti tisícového zástupu smútiacich Košičanov. Rozozvučal sa malý zvon, ako keby pochovávali vojakov. Zvuk zvona sa miešal s kňazským spevom a bolestivým nárekom prítomných. Po dojímavom príhovore Jánosa Lacza, sa smútočný sprievod pohol smerom k hrobu Hrdinov.
Truhly boli zasypané vencami od obyvateľov mesta, zástupcov rôznych organizácií i dobrých priateľov oboch obetí. Telesné pozostatky uložili vedľa hrobu Hrdinov. Po odznení Hymny (maďarská hymna, pozn. autora) a národnej piesne Szózat (autor textu Mihály Vörösmarty, pozn. autora) sa trúchliaci dav v pokoji rozišiel. Na Alžbetinom námestí ich síce čakali vztýčené palné zbrane, no tie boli úplne zbytočné.
(Kassai Hirlap, 20. 3. 1919)
Smútok
V pondelok napadli Maďari stráže. Pri tom zastrelené boli dve ženy. V Košiciach bol maďarský smútok. Aj zástavy boli smútočné. Večer bolo nabité divadlo. Hrala sa opereta Gróf Rinaldo. Obecenstvo výborne sa zabávalo. V kaviarňach hrala hudba. V Andrássyovke (Andrássyho palác, pozn. autora) dlho vzácne panie sa zabávali s pánmi. Smiechu bolo plno. Veď bol národný smútok.
(Slovenský východ, 20. 3. 1919)
Atentátnici opustili mesto
Naše mesto konečne opustili „nezodpovedné živly“ (takto ich označil denník Slovenský východ vo svojom článku, pozn. autora), teda vojaci 71. pešieho pluku, ktorí nechali povaliť honvédsku sochu slobody. Odchádzali za spevu tej istej pochodovej piesne, ktorú si nôtili v momente ich hrozného atentátu.
(Kassai Hirlap, 20. 3. 1919)
Oheň u uršulínok
V kláštore Uršulínok vypuknul v utorok v noci lokálny oheň. Naši vojaci to spozorovali, a poneváč kláštor bol zamknutý, vyvážili dvere a oheň uhasili. Naľakané mníšky týmto ďakujú za poskytnutú pomoc a zdvorilé chovanie sa našich vojakov.
(Slovenský východ, 20. 3. 1919)
Zákaz fajčenia pre školskú mládež
Školský výbor Národného shromaždenia podal návrh, aby do učebných osnov všetkých škôl prijaté bolo prímerné poučenie o zhubných účinkoch alkoholu a nikotínu. Ďalej aby vláda vydala zákonitý zákaz fajčenia pre školskú mládež. Návrh tento bol prijatý.
Vítame tento krok výboru školského. Keď chce mať republika zdravých občanov tak na tele, jako aj na duši, musí všemožne podporovať abstinenciu – a to po prvom rade pri mládeži.
(Slovenský východ, 20. 3. 1919)
Povalená socha
Včera popoludní bola povalená a poškodená socha honvéda prevezená ťažným vozom do múzea, aby tam prečkala dobu, kým bude úplne zreštaurovaná. Prvá fáza opráv sa teda rozbehla. A ani to nebolo ťažké. To podstatné však príde až teraz: reparácie. Veríme, že ani tie nepotrvajú dlho a za najkratší možný čas sa bude [.......] ligotať vo svojej starej kráse. Až potom si oddýchneme moji druhovia! [.......].
Odvoz sochy zabezpečovala firma Grün és Hübsch od štvrtka rána do piatku večera. 15 tonovú sochu umiestnili do vstupnej haly múzea.
(Kassai Hirlap, 23. 3. 1919)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári