Moc prevzal proletariát
Prvý jarný deň, 21. marec 1919, sa stane historicky významným dňom Maďarska. V maďarskej politike došlo totiž k takému obratu, ktorý síce zainteresované kruhy predpovedali, no ktorý na verejnosť doľahol všetkou svojou senzačnosťou.
Po dlhých rokovaniach, vezmúc pritom do úvahy všetky existenčné predpoklady krajiny a všetky možné spôsoby riešenia, dozrela v maďarskej vláde myšlienka a jasné vedomie, že v súčasnej podobe a možnostiach sa už ďalej nedokáže vysporiadať s problémami, ktoré sa hromadia na pleciach štátu. Nové požiadavky predostreté Dohodou a sprostredkované podplukovníkom Vixom, spôsobili neudržateľnosť pozícií súčasnej vlády. Bolo nevyhnutné prijať nové a rázne rozhodnutie.
Vláda podala demisiu (vláda Dénesa Berinkeyho, pozn. autora) a svoj vysoký post opustil aj prezident Mihály Károlyi. Moc a osud krajiny prevzal do svojich rúk ľud – robotníctvo štátu, teda faktor, ktorý dnes ako jediný dokáže zachrániť Maďarsko.
(Kassai Hirlap, 25. 3. 1919)
V Budapešti vyhlásili štatárium
Ľudová vláda vyhlásila v Budapešti prísne štatárium. Každého koho prichytia poburovať proti novému štátu so zbraňou v ruke alebo koho zadržia pri krádeži, či plienení, bude okamžite postavený pred štatariálny súd a bude popravený zastrelením.
(Kassai Hirlap, 25. 3. 1919)
Nový program košických kín
Dnes, vo štvrtok a zajtra predstavia košické kiná dve nové filmové premiéry. Jedná sa o vynikajúce snímky, ktoré sa v budapeštianskych prvotriednych kinách premietali celý týždeň. Prvým filmom je detektívka prof. Nicka Fantoma: „Niet cesty ďalej!“.
Druhá premiéra so svetoznámou Hesperiou (talianska herečka Olga Mambelli, pozn. autora) v hlavnej úlohe, sa volá „Ženský rozmar“.
Prvý film bude denne dva krát premietať kino Korzó Mozgó, druhý si môžu diváci pozrieť v kine Uránia.
(Kassai Hirlap, 28. 3. 1919)
Štatárium
Župan dr. Sekáč vydal dňa 27. marca toto nariadenie:
Na základe nariadenia ministra Československej republiky s plnou mocou pre správu Slovenska zo dňa 25. brezňa 1919, číslo 2191, oznamujem nasledovné:
Stanné právo sa vyhlasuje na zločiny proti válečnej moci štátu, a síce:
1. nedovolené verbovanie a spoluvina na tom;
2. svádzanie ku porušeniu prísažnej vojenskej služobnej povinnosti alebo napomáhanie pri tom (sem patrí aj rozširovanie boľševických letákov a bolševistického učenia);
3. špehúňstvo a spoluvina na ňom a iné dorozumenie s nepriateľom;
4. iné činy, ktorými má sa poškodiť ozbrojená moc Československej republiky alebo s ňou spojené vojská (dohodové) alebo docieliť výhoda pre nepriateľa, sem patrí aj poškodenie železníc, telefónu, telegrafu, vodovodu, elektrárne a plynárne, krádež z vojenských skladíšť, podpaľačstvo vojenských budov, útok na osobnú bezpečnosť vojenských osôb;
5. svádzanie ku neposlúchnutiu vojenského povolávajúceho rozkazu.
Varujem obecenstvo pred páchaním týchto zločinov. Každý, kto by po vyhlásení tohto nariadenia taký zločin spáchal, bude pred náhly vojenský súd postavený a trestom smrti, zastrelením trestaný. Zároveň sa vyzdvihuje právo zhromažďovania a spoľčovania. Toto nariadenie nabýva platnosti dňom vyhlásenia.
Hlavný policajný kapitáň Kohout nariadil:
Akékoľvek zbrane (strelné, sečné i bodné) civilným osobám neslobodno nosiť. Všetky v majetku civilného obyvateľstva sa nachádzajúce zbrane všetkého druhu musia byť behom 24 hodín na policajnom kapitanátu odvedené.
Akékoľvek schádzanie sa a shromažďovanie na uliciach jest prísno zakázané.
Policajná hodina pre hostince a kaviarne sa určuje na 9. hodinu večer. Po 6. hodine večer musia byť všetky okná na ulicu zavreté. Po 9. hodine večer jest civilným osobám zakázané na uliciach byť o toľko oným osobám dovolené, ktoré vykonávajú svoje povolanie. Tieto osoby majú vykázať legitimáciou, ktorá potvrďuje totožnosť a cieľ cesty.
Previnenie proti týmto predpisom bude trestané 3 mesačným väzením a 5000 korunovou peňažnou pokutou.
Vyzývam obyvateľstvo, aby zachovalo úplný pokoj a poriadok a poslúchalo rozkazov vojska a bezpečnostných úradov a upozorňujem, že akékoľvek rušenie verejného poriadku bude zbrannou mocou bezohľadne potlačené.
Pri štatáriume budú nasledovné trestné skutky trestané trenčianskou sedriou ako štatariálnym súdom trestom smrti a síce: nevernosť, vzbura, vražda, úmyseľné zabitie človeka, zločin spáchaný proti verejnému zdravotníctvu, zapríčinením smrti, lúpež, podpaľačstvo, zločin proti verejnej bezpečnosti na železniciach, telegrafoch, telefónoch a lodiach.
(Slovenský východ, 29. 3. 1919)
Akcia vojenskej polície
Vojenská polícia v Košiciach previedla raziu, po ktorej našla 36 podozrivých osôb, ktoré zatkla. Pri nich našla 24 tisíc korún v zlate, 300 tisíc korún neokolkovaných, 1 kisňu koží a remeňov a 50 balíkov šňôročok do bôt. Medzi zatknutými je šesť ľahkých žien, z ktorých dve odviezli do nemocnice.
(Slovenský východ, 29. 3. 1919)
Policajný kapitán o razii v premonštrátskom kostole
Košický policajný kapitán Jozef Kohout sa oficiálne vyjadril k vojenskej prehliadke premonštrátskeho kostola a kláštora, ktorej správu priniesli nemenované košické noviny (Slovenský východ, pozn. autora) a ktorú kolportovala aj budapeštianska denná tlač.
Podľa medializovaných správ sa pri razii údajne našlo veľké množstvo zbraní a streliva ako aj dámskej bielizne. Mestom sa rozšírili zvesti aj o tom, že vojaci ukradli časť vnútornej výbavy, vrátane kobercov, oltárnych obrusov a odevov.
Aby sa falošné obvinenia na adresu vojakov i premonštrátov eliminovali, výsledky vyšetrovania uverejnil policajný kapitán Kohout v nasledujúcich bodoch:
1. Ani v kostole a ani v kláštore sa nenašli žiadne zbrane, ani žiadna dámska bielizeň.
2. Tri strelné zbrane objavené v kostolnom sklade medzi nepotrebnými vecami tam boli umiestnené bez vedomia a súhlasu správcu. Uvedené zbrane boli zabalené a schoval ich tam neznámy Košičan v strachu pred ich zhabaním.
3. Ukázalo sa, že objavené dámske oblečenie patrilo dcére kostolného sluhu Mártona Simka. Preto boli uložené v kostolnom sklade lebo doma nemali dostatok miesta.
4. Záverom sa ukázalo, že prítomní vojaci sa správali slušne a žiadne kostolné vybavenie nebolo odcudzené.
Košice, 29. marec 1919, hlavný kapitán Kohout.
(Kassai Hirlap, 30. 3. 1919)
Poznámka: Pri článkoch zo slovenských novín bol kvôli autenticite ponechaný pôvodný pravopis; bodky v hranatých zátvorkách značia cenzurovaný, t. j. vymazaný text, v maďarských novinách.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári