Profesorka MUDr. Mária Frankovičová, PhD. je príkladom toho, že východné Slovensko je plné inšpiratívnych a úspešných žien. Rodáčka z Humenného zasvätila svoj pracovný život medicíne, neskôr skĺbila svoju profesiu s výučbou budúcich lekárov na ich povolanie. Na konte má viaceré prvenstvá, napríklad sa stala prvou profesorkou chirurgie na Slovensku a zúčastnila sa prvej transplantácie obličky v Košiciach.
Stali ste sa prvou profesorkou chirurgie na Slovensku v čase, kedy predpokladám, že tento odbor ovládali muži. Nebol problém presadiť sa v „ mužskom“ svete medicíny? A ako vás vlastne vnímali vaši kolegovia?
- Určite nebolo ľahké presadiť sa v chirurgii. U mojich bývalých nadriadených, u pána profesora Matejíčka a pána profesora Bobera (bývalých prednostov Chirurgickej kliniky, neskôr I. chirurgickej kliniky) rozhodoval vždy odborný pohľad – odborná akceptácia. A kolegovia? Nespomínam si, že by som niekedy mala pocit, že rozhoduje to, či je niekto muž alebo žena. Cítila som podporu vedenia kliniky i spolupracovníkov na I. chirurgickej klinike, kde bola silná zostava žien chirurgičiek – primárka MUDr. Z. Klimešová, MUDr. Tomoryová, MUDr. Jana Blažejová. Dnes na I. chirurgickej klinike je už druhá profesorka chirurgie na Slovensku, pani profesorka MUDr. Jana Kaťuchová, PhD., MBA, na ktorú si pamätám ešte ako na vynikajúcu študentku s mimoriadnym záujmom o chirurgiu.
Pod vedením profesora Matejíčka ste v rámci jeho operačného tímu vykonali prvú transplantáciu obličky. Dnes už bežná operácia, ale kedysi prelomový zákrok. Ako si na to spomínate?
- Príprava na prvú transplantáciu v Košiciach bola náročná, absolvovala som školenie v IKEM (Institut klinické a experimentální medicíny) v Prahe, za tím nefrológov tam bol MUDr. Roland, počas školiaceho pobytu sme sa stretávali v priestoroch IKEM-u. Potom som bola v AKH Viedeň (Allgemeines Krankenhaus der Stadt Wien - Všeobecná nemocnica mesta Viedeň) na Chirurgickej klinike a na Transplantačnom oddelení u prof. Mülbachera, kde som sa veľa naučila o technikách transplantácií, riešení komplikácií, neskôr prof. Mülbacher prišiel do Košíc pozrieť ako pracujeme. Prvá transplantácia, pamätám si na pacienta aj priebeh operácie, bola v pohode, pracovisko I. chirurgickej kliniky i oddelenie MUDr. Rolanda bolo organizačne i personálne pripravené. Prof. E. Matejíček bol skutočne výborný operatér – chirurg, ktorý pre Košice veľa vykonal. Pamätám sa, ako chodil ako minister 16 rokov operovať piatky a soboty, odoperoval i 10 operácií v svižnom tempe. I vďaka profesorovi E. Matejíčkovi máme na Terase na Tr. SNP 1 novú fakultnú nemocnicu.
Čo všetko sa odvtedy pri operáciách zmenilo? Ak by ste mali vyhodnotiť prístrojové vybavenie, diagnostickú techniku? Kam sa slovenská medicína vlastne dostala?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári