KOŠICE. Ostatné mesiace a hlavne týždne sa v Európe pretriasa jedna z tém viac ako tie ostatné. Ide o naplnenie vôle tesnej väčšiny obyvateľov Veľkej Británie z júna 2016, ktorou je vystúpenie tejto ostrovnej krajiny z Európskej únie.
Počiatočnú eufóriu radosti z blížiaceho sa osamostatnenia vystriedalo sklamanie, protesty a napokon aj obavy. A to hlavne preto, že britským poslancom sa nepáčia podmienky rozdelenia, ktoré vyrokovala ich premiérka Theresa Mayová.
Niekedy na prelome rokov sa ako jedna z možností odchodu Británie z únie začalo pred slovíčkom brexit používať prídavné meno tvrdý.
Znamenalo by to, že odo dňa, kedy by únia prišla o jedného zo svojich členov, by žiadna zmluva neplatila a všetko by bolo živelné. Slovensko by to pocítilo nielen ekomomicky, ale hlavne migračne.
Veľmi ľahko by sa mohlo stať, že tisíce Slovákov, ktorí sa za ostatné roky presťahovali do Británie a nezískali britské občianstvo, by si jednoducho museli zbaliť kufre a vrátiť sa späť.
„A toho sa my v Košiciach obávame najviac," povedal nám Pavol Exit, predseda nedávno vytvoreného oddelenia košického magistrátu pre otázky brexitu.
„Je totiž všeobecne známe, že od nášho vstupu do Európskej únie a teda začiatku voľného pohybu osôb sa do Británie postupne presťahovalo približne 1 500 Rómov, ktorí dovtedy žili na Luniku IX alebo inde v meste. Ide približne o každú piatu rodinu, ktorá si celá alebo len jej časť zvolili Britániu ako nový domov. Keďže vieme, že iba pár vyvoleným sa podarilo získať občianstvo, tí ostatní sa v prípade tvrdého brexitu budú musieť vrátiť späť."
V pondelok sa na magistráte konalo mimoriadne mestské zastupiteľstvo, ktoré sa zaoberalo iba jedným bodom. A to vytvorením podmienok pre prípadný návrat stoviek pôvodne Košičanov späť do svojho rodného mesta.
Riešila sa najmä otázka ich ubytovania, keďže rokmi sme niekoľko panelákov zrovnali zo zemou, jeden je prázdny a čaká na zbúranie a obývateľné sú len asi štyri či päť. A tie sú plne obsadené.
„Poslanci odhlasovali, že do 15 apríla zakúpime z rezervy primátora, určenej na živelné pohromy, spolu 100 unimobuniek," pokračuje Exit.
"Pospájajú sa tak, aby tvorili jedno, dvoj a trojbunkové byty. Obsadzované by boli podľa počtu navrátilcov. Jednobunkové pre rodiny do piatich členov, dvojbunkové do desiatich a trojbunkové pre 11 a viac členov. Samozrejme, napoja sa na prívod vody, kanalizáciu, plyn a elektriku."
Ďalšou úlohou bude zvýšiť kapacitu miestnej základnej školy, aby sa deti mali kde učiť. vyriešiť bude treba nielen priestorovú otázku, ale aj prijať nových učiteľov, najmä angličtinárov.
"Nemenej dôležité bude zabezpečiť prácu pre každého dospelého, ktorý o ňu prejaví záujem. Samozrejme, nie nejaké zametanie či zbieranie smetí, ale prácu, ktorá nebude pre občanov, zvyknutých na iné podmienky, degradujúcou," tvrdí Exit.
V neposlednom rade bude treba na Luniku IX posilniť hliadkovú činnosť polície.
Hoci sa tam vrátia exKošičania, ktorí vo svete získali lepšie civilizačné návyky a nie je predpoklad, že by na sídlisku zvyšovali kriminalitu, otázne je, ako ich prijmú miestni.
„Vytvorili sme niekoľko komisií, z ktorých každá dostala svoje úlohy. V pondelok, teda týždeň po prvom zastupiteľstve, sa opäť stretneme a povieme si, čo sa komu podarilo zariadiť," prezradil Exit.
Dodal však, že všetci poslanci i vedenie mesta veria v to, že tvrdý brexit nenastane a Británia vystúpi z únie v súlade s vyrokovanými dohodami. A nikto sa nútene a hlavne hromadne na Lunik IX vracať nebude.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári