Generál Hennocque v Košiciach
Francúzsky generál Hennocque prišiel do Košíc, aby prevzal veliteľstvo tunajšej posádky. Na požiadanie generála Schoebla dostavili sa v sobotu na prívet francúzskeho generála zástupci Slovenského Klubu v Košiciach, župan dr. Sekáč so svojim poradcom Bullom, mestský kapitáň Kohout, zástupcovia mestskej rady na čele s dr. Krieblom a tajomník Houdek ako zástupca mešťanostu dr. Vladimíra Mutňanského.
Generál Hennocque im poďakoval za pozornosť, že chcú sa s ním oboznámiť. Táto česť nepatrí - tak hovoril - mojej osobe, ale velikému národu francúzskemu, mojej milej vlasti, ktorú tuná reprezentujem.
Francúzsko pociťovalo vždy nenávisť gniavených a počulo ich vzdychy. Revolúcie, ktoré Francúzsko previedlo, mali za cieľ zabezpečiť ľudstvu slobodu, rovnosť a bratstvo. Francúzsko vždy dalo svoj meč zgniaveným národom, aby sa pozbavili svojich tyranov.
Preto sa nečudujte, že Francúzsko z lásky a sympatie ku Čechoslovákom posiela vám svojich oficierov, ktorí vyplniac svoju úlohu na nemeckom fronte, prihlásili sa, aby sa dali do služieb československého štátu. Pokladajte nás za priateľov a bratov.
Prišli sme nie preto, aby sme správu vašich záležitostí vzali do svojich rúk, ale aby sme vám pomohli. Krivda, ktorú utrpíte, je naša krivda a z úspechu, ktorého docielite, budeme sa radovať tak, ako vy. Rátajte na moju pomoc a na mojich dôstojníkov, ako ja budem rátať na vás, pokladajte nás za bratov, sme vaši.
Upozorňujem vás na jedno nebezpečenstvo: Nemci a Maďari vám nikdy neodpustia, že ste im vzali ich moc a slávu. Preto budú chceť vás rozdvojiť. Zostante preto sjednotení okolo vašich praporov, nedajte sluchu bolševikom a iným, ktorých účel je zotročiť váš národ, ktorý ste oslobodili. Na ich výčiny odpovedajte sjednotením.
Dohoda dekretovala utvorenie sa Československej republiky, zabezpečila jej existenciu všetkými prostriedkami i zbraňami, Maďarsko a jeho maďarskí príslušníci na Slovensku musia sa jej podrobiť. Rátam s tým, že mi pomôžete v úlohe, ktorou som bol poverený.
Volám vás do práce pre dobrobyt Československej republiky.
Nech žije Československá republika!
(Slovenský východ, 1. 4. 1919)
Sochu Komenskému v Košiciach!
Košický Slovenský Politický Klub dňa 22. marca na svojom riadnom shromaždení odhodlal sa k vážnemu kroku. Chceme postaviť veľkému učiteľovi národa československého, Komenskému sochu v Košiciach, na Hlavnej ulici, v stredu peknej záhrady. Komenský účinkoval na slovenskom Východe, v Blatnom Potoku (Sárospatak v Maďarsku, pozn. autora) ako profesor. Jeho prebývanie medzi nami chceme zvečniť s monumentom, ktoré má byť hodné mena Komenského a národa československého.
Pri tejto soche bude sa učiť mládež slovenská vážiť svoj najdrahší poklad, reč materinskú. Na tento cieľ zavedieme sbierku a vyzývame každého Čechoslováka, aby svojimi haliermi prispel k vystaveniu pomníka víťazstva slovanskej pravdy.
Príspevky prijíma filiálka Pražskej Úvernej banky v Košiciach, Františkánska ul. č. 5., a uverejní časopis Slovenský východ.
(Slovenský východ, 2. 4. 1919)
Prvé číslo úradných novín
Mesto Košice v spolupráci s Abovsko-turnianskou župou vydali prvé číslo župných oficiálnych novín pod názvom „Úradné Noviny“. Cieľom periodika je pravidelne informovať verejnosť o nových zákonoch československej republiky ako aj o nových nariadeniach vlády a miestnych orgánov. Úradné noviny pozostávajú z úradnej a neúradnej časti a budú vychádzať každý štvrtok.
(Kassai Hirlap, 3. 4. 1919)
Na čo sú nám vežové hodiny?
Na presný chod košických vežových hodín sa naše publikom nemôže vôbec spoľahnúť. Ráno sa často budíme na to, že ručičky ukazujú niečo úplne iné, než náš prastarý regulátor času – slnko. Je zrejme, že práve nesprávny chod vežových hodín bol dôvodom umiestnenia nových elektrických hodín, ktoré sú neraz natoľko presné, že človeku sa z toho často točí hlava.
Doteraz sa ešte ani raz nepodarilo zosúladiť vežové hodiny s elektrickými. Boli síce snahy z jednej i druhej strany, ale bez želaného výsledku. Už sme vyslovili nejednu sťažnosť, no zdá sa, že technický pokrok v Košiciach je ešte na míle vzdialený od toho, aby ručičky oboch hodín ukazoval ten istý čas.
Ozubené koliesko sem, ozubené koliesko tam, hodiny sú na to, aby nám ukazovali presný čas! A týka sa to všetkých hodín, ešte aj tých starožitných, umiestnených v levanduľových salónoch, ktoré boli ešte donedávna svadobnými darmi našich zosnulých prastarých mám.
Je to veľmi zlá vizitka pre také veľké mesto ako Košice, že majú nefunkčné alebo nepresné vežové hodiny na Dóme sv. Alžbety. Je to ako keby naše mesto doslova umieralo.
Sme prekvapení, že magistrátu tento problém nevadí. Zároveň očakávame, že urobí potrebné kroky k náprave a k tomu, aby sa podobné nepríjemnosti mohli vyriešiť oveľa rýchlejšie a efektívnejšie.
(Kassai Hirlap, 4. 4. 1919)
Symfonický orchester
Košická telocvičná jednota „Sokol“ usporiadala dňa 3. apríla slávnostný symfonický koncert v Košickom Národnom Divadle. Koncert mal značný hmotný a veľký mravný prospech. Prítomní boli francúzsky generál Hennocque so svojim štábom, italskí generáli Rossi a Zincone a generál čs. vojska Schoebl s celým dôstojníckym sborom. Z civilných úradov prišli dr. P. Fábry župan šarišský, Ladislav Moyš župan užhorodský, dr. Ján Sekáč župan abaujský a dr. Vladimír Mutňanský starosta mesta Košíc.
Divadlo bolo preplnené. Prológ recitoval V. Struppl, jednateľ Sokola. Bola to báseň Jaroslava Neumanna „Porobou – k slobode“. Hlboko precítená a umelecky prednesená báseň učinila na poslucháčov veľký dojem. V hrobovom tichu vyzdvihla sa opona a na javišti rozložená posádková kapela zahrala hymnu „Kde domov moj“ a „Nad Tatrou sa blýska“.
Obecenstvo vstalo a so slzami v očiach počúvalo naše národné modlitby. Cítili sme sa ako v čarokrásnom sne. Potom nasledovali hymny spojených národov: italská, francúzska, anglická a americká. Potom sa začal koncert.
(Slovenský východ, 4. 4. 1919)
Maďarskí boľševici chystajú vpád
Maďarskí boľševici vraj chystajú veľký vpád do našej republiky – hovoria uprchlíci maďarskí v Bratislave. To je akiste taká pravda, ako zničenie ostrihomského mostu.
(Slovenský východ, 5. 4. 1919)
Poznámka: pri článkoch zo slovenských novín bol kvôli autenticite ponechaný pôvodný pravopis.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári