KOŠICE. Historické pamiatky metropoly východu sú Košičanom i turistom zvyčajne známe.
Niekedy však prechádzame bez povšimnutia stavby, ktoré nemajú potrebný vek na to, aby sme sa pri nich pozastavili, ale aj napriek ich „mladíckosti“ by nemali ostať nepovšimnuté.
Takými sú diela modernej architektúry 20. storočia na Slovensku.
Pri ich zostavovaní sa vychádzalo z výskumov oddelenia architektúry Historického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV).
Moderná architektúra odráža autenticitu

Do zoznamu patria najlepšie architektonické diela z predošlého storočia.
„Moderná architektúra je, tak ako architektúra predchádzajúcich období, dokladom historickej situácie na našom území, dokladom určitých procesov a javov, ktoré tu v 20. storočí prebiehali. Moderná architektúra súčasne predstavuje prvý autenticky slovenský, a pritom umelecky vysoko hodnotný a medzinárodne uznávaný, prejav domácej architektonickej kultúry,“ opisuje ich význam SAV na svojej webstránke.
Z najmodernejšieho kina je spustnutá budova
Kto by nepoznal dnes už ikonickú stavbu, ktorá však napriek svojej nespornej architektonickej hodnote roky chátra bez divákov?
Kino Družba naprojektovali Eugen Kramár a Ján Šprlák – Uličný a vzniklo v rokoch 1962 – 1972. Projektanti ho vytvorili ako jedno z centier v tej dobe vznikajúceho sídliska Terasa, ktoré je dodnes najväčšou mestskou časťou v Košiciach.
Top kino s neslávnym koncom
„Mäkká kruhová hmota kina s vertikálnym rastrom dopĺňa priame horizontálne línie objektov centra. Kinosála má takmer kruhový pôdorys, nachádza sa v nej najväčšia panoramatická premietacia plocha v Košiciach,“ opisuje výnimočné vlastnosti tejto stavby SAV.
Kino Družba je snáď najtypickejším smutným príkladom neslávneho konca košických kamenných kín. Vlani v novembri to bolo desať rokov, čo toto kedysi najmodernejšie kino nadobro zatvorilo svoje brány a chátra.
Premietalo sa v ňom do roku 2002, neskôr sa na nejaký čas opäť spojazdnilo, keď si ho do prevádzky zobral nový nájomca. Ten však v roku 2009 priestory definitívne opustil.
Skončí v dražbe?
Družbu v posledných rokoch jej fungovania prevádzkovala spoločnosť GreART Produktions Košice, neskôr ju prevzala spoločnosť Continental.

Budova patrí mestu. Radnica krátko pred zatvorením kina zdôvodňovala ukončenie prevádzky tým, že udržať funkciu kina nebolo jednoduché.
V posledných rokoch mesto viackrát vyhlásilo tender, ktorým sa mal nájsť nový prevádzkovateľ priestorov. Opakované pokusy o prenajatie stroskotali.
Podľa vlaňajšieho vyjadrenia radnice zatiaľ nebola na priestory kina vyhlásená dobrovoľná dražba. Mesto totiž neočakávalo, že by sa do nej niekto prihlásil.
Čéhačko bolo vzorom modernosti
Kúpali sa v ňom rodičia a aj starí rodičia dnešných košických tridsiatnikov.
Legendárna Červená hviezda dnes po rozsiahlej rekonštrukcii láka návštevníkov pre jej nostalgickú atmosféru.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári