KOŠICE. Košický samosprávny kraj (KSK) sa koncom marca pustil do zatepľovania zvyšnej časti strechy nad kultúrnym centrom Tabačka Kulturfabrik v objekte na Strojárenskej ulici v Košiciach.
Práce za viac ako 18 000 eur ukončia v polovici mája.
Informovala o tom v pondelok hovorkyňa predsedu KSK Anna Činčárová.
Opravu v minulosti nedokončili
Objekt Tabačky, ktorého vlastníkom je košická župa, opravovala samospráva v roku 2016.
Následne v roku 2017 zateplili strechu na jednej z budov.
Strecha nad ďalšími dvomi budovami však pre nedostatok peňazí zostala nedotknutá.
Kraj sa tento rok rozhodol práce dokončiť aj na základe neustálych požiadaviek nájomníkov.
Zateplením k šetrnejšej prevádzke
„Rekonštrukcia budovy ostala v minulom období nedokončená, a preto v jej priestoroch nebolo možné v žiadnom ročnom období zabezpečiť primeranú teplotu. V zime tu teploty dosahovali približne 13 stupňov, v lete zas okolo 40 stupňov. Rozhodli sme sa preto vyčleniť z rozpočtu kraja potrebné finančné prostriedky a dokončiť opravu strechy objektu," uviedol predseda KSK Rastislav Trnka.
Komplexné zateplenie tak má zvýšiť kvalitu a využiteľnosť priestorov tak, aby Tabačka slúžila čo najväčšiemu počtu ľudí.
Predmetom opravy v nezávislom kultúrnom centre je montáž geotextílie, polystyrénovej tepelnej izolácie, hydroizolačnej fólie, ako aj montáž odkvapových a stenových líšt po obvode strechy či montáž izolačnej fólie na atiku.
Veľká časť strechy sa nachádza v budove, kde sídli kino.
„Doposiaľ sme museli kino prevádzkovať v nevyhovujúcich teplotných podmienkach. V zime sme museli výrazne dokurovať, aby návštevníkom nebolo chladno. Preto predpokladáme, že zateplením strechy okrem vyššieho komfortu dosiahneme aj výraznú úsporu energií," konštatoval riaditeľ Tabačky Kulturfabrik Peter Radkoff.
Práce sú rozvrhnuté tak, aby nerušili chod kina.
Podpora umelcov aj ekonomiky
KSK už v minulom roku avizoval, že v priestoroch Tabačky chce vybudovať Kreatívne centrum.
Podľa župy cieľom je rozhýbať kreatívnu ekonomiku, vytvoriť jedinečné pracovné miesta aj priestor pre umelcov, aký na Slovensku zatiaľ nemá obdobu. Peniaze na projekt chce žiadať z Integrovaného operačného programu (IROP) v rámci výzvy, ktorú vyhlasuje Ministerstvo kultúry (MK) SR.
„Vypracovali sme návrh architektonickej štúdie a v zmysle plánovanej výzvy Integrovaného regionálneho operačného programu boli navrhnuté multifunkčné, administratívne, prezentačné aj predajné priestory.
Realizácia tohto projektu však závisí od Ministerstva kultúry SR, ktoré výzvu na predkladanie projektov zatiaľ nevyhlásilo," uviedol Trnka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári