KOŠICE. V týchto dňoch zverejnil na sociálnej sieti košický environmentalista a župný poslanec Michal Kravčík (OĽaNO) niekoľko videí, v ktorých upozorňuje na stav vodárenskej nádrže Bukovec.
Tá zásobuje pitnou vodou časť Košíc a niektoré obce v okolí mesta.
Podľa Kravčíka by mala byť hladina vody v tomto období o dva metre vyššie, ako je reálny stav.
Okrem toho poukázal, že v nádrži sa vyskytujú sinice a vodný zdroj slúži aj ako liaheň žiab.
„Vo vodárenskej nádrži by to takto nemalo byť,“ uviedol vo videu, prechádzajúc sa po odhalenom dne v hornej časti vodnej stavby.
Doplnil, že v plytkej vode, ktorá sa rýchlejšie prehrieva, začínajú prebiehať chemické a biologické procesy, ktoré podľa neho vplývajú na kvalitu vody a môžu byť nebezpečné.
Environmentalista: V sedimentoch sa nachádzajú nebezpečné látky
Kravčík informoval aj o tonách sedimentov v hornej časti nádrže, ktoré sú podľa neho nebezpečným odpadom.
„V tejto nádrži sa nachádza v sedimentoch namerané 40-krát prekročenie limitu arzénu,“ povedal s odvolaním na údaje Výskumného ústavu vodného hospodárstva (VÚVH) zverejnené v roku 2016.
Doplnil, že podľa Svetovej organizácie na ochranu zdravia (WHO) spôsobuje voda kontaminovaná arzénom kožné ochorenia, periférnu neuropatiu a je zodpovedná za vznik viacerých druhov rakoviny.
Kravčík spomenul, že v Bukovci sa nachádza aj látka antimón, ktorá spôsobuje respiračné, kardiovaskulárne ochorenia a tiež poruchy tráviaceho traktu.
Vodárne zvažujú žalobu
Východoslovenská vodárenská spoločnosť (VVS), ktorá zabezpečuje výrobu a dodávku pitnej vody, obviňuje poslanca a environmentalistu zo zavádzania a zvažuje právne kroky za šírenie poplašných správ.
„Tieto vyjadrenia sú absolútne nepravdivé, pitná voda distribuovaná verejným vodovodom VVS spĺňa všetky kritériá stanovené vyhláškou MZ SR č. 247/2017, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o kvalite pitnej vody, kontrole kvality pitnej vody, programe monitorovania a manažmente rizík pri zásobovaní pitnou vodou. VVS prísne dbá na ochranu zdravia obyvateľstva. Kvalitu pitnej vody okrem VVS kontrolujú príslušné regionálne úrady verejného zdravotníctva,“ uviedla vo svojom stanovisku firma.
VVS má výhrady ku Kravčíkovým tvrdeniam, pretože podľa nej upriamuje na sociálnych sieťach pozornosť na kvalitatívne parametre usadenín v nádrži, pričom sa vôbec nezaoberá kvalitou samotnej vody.
VVS: Pitná voda je bez škodlivín
Vodárne uvádzajú, že hodnoty obsahu arzénu v surovej vode boli v období rokov 2011 až 2019 od 9,6 do 21,5 μg/1, pričom medzná hodnota tohto prvku je 50 μg/l.
„Podotýkame, že ide o surovú vodu, ktorú VVS ďalej upravuje na pitnú vodu,“ pripomínajú vodári.
Tí vysvetľujú, že surová voda z nádrže Bukovec je privádzaná do úpravne vody.
„Technológia úpravy je dvojstupňová, prispôsobená na odstránenie antimónu, arzénu, zákalotvorných látok, makromolekulových organických látok, mikrobiologického a biologického znečistenia a mangánu. Samotný proces úpravy surovej vody na pitnú trvá približne 14 hodín.“
Vodárne deklarujú, že analýzu vzoriek vody vykonávajú denne počas rôznych fáz úpravy.
Vodohospodári: Arzén sa nachádza v prostredí nádrže prirodzene
Stav nádrže a nahromadenie usadenín na tejto vodnej stavbe VVS nekomentovala s vysvetlením, že v správe ju má Slovenský vodohospodársky podnik (SVP).
Jeho hovorca Marián Bocák na margo výskytu arzénu vo vodárenskej nádrži uviedol, že tento prvok sa na tomto mieste nachádza v okolitých horninách a dokonca sa mal v minulosti ťažiť v blízkosti neďalekej obci Zlatá Idka.
„Je to prvok, ktorý sa vyskytuje v prirodzenom prostredí, v ktorom bola nádrž vybudovaná.“
Podľa hovorcu sa vodohospodári zaoberajú sedimentmi len v súvislosti s prevádzkou vodných tokov, usadeniny vo vodárenskej nádrži Bukovec a jej blízkom okolí nesledujú.
„To znamená, že vo vodnom toku sedimenty odstraňujeme, aby sme koryto rieky sprietočnili a zabránili tak prípadným povodniam, zatiaľ čo sedimenty v nádržiach neodstraňujeme. Každá vodná stavba sa prirodzene zanáša a tvoria sa sedimenty, ktoré zmenšujú jej objem. Výsledkom toho je, že v rámci opráv a údržby sa takáto vodná stavba vyčistí pri úplnom vypustení,“ povedal.
Doplnil, že rozbory sedimentov z vodárenskej nádrže Bukovec a prítokov SVP nerobí.
Výskumný ústav: Koncentrácie prekročili hranicu pre aplikácie sedimentu do pôdy, kvalita vody je na VVS
K prípadu sa vyjadril aj Výskumný ústav vodného hospodárstva (VÚVH), ktorý tiež monitoruje situáciu na tejto vodnej nádrži.
„V rokoch 2013, 2015 a 2017 sme sledovali VN Bukovec vždy v mesačných intervaloch, pričom vo vode (horná vrstva vodného stĺpca) limitné hodnoty arzénu pre hodnotenie stavu povrchovej vody neboli prekročené,“ uviedla mediálna zástupkyňa ústavu Mária Rimarčíková.
Doplnila však, že sledovanie usadenín v roku 2016 poukázalo na zvýšenú koncentráciu arzénu v sedimente, podobná situácia bola aj v roku 2017.
„V prácach sa pokračovalo v roku 2018 a pokračuje sa aj v roku 2019.“
Podľa VÚVH namerané hodnoty arzénu v usadeninách z roku 2016, na ktoré sa odvoláva Kravčík, prekročili medznú hodnotu koncentrácie v prítokovej oblasti nádrže.
„Je dôležité uviesť, že medzné hodnoty sa dotýkajú aplikácie sedimentu do pôdy. Čo sa týka využitia vody na pitné účely, toto je v kompetencii VVS, ktorá musí postupovať podľa predpísanej legislatívy pre úpravu pitnej vody,“ uzavrela Rimarčíková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári