KOŠICE. V Slovenskom technickom múzeu v Košiciach na Hlavnej ulici v týchto dňoch vzniká nová stála expozícia histórie zubnej techniky „Pravdivo o nepravých zuboch. Od remeselníka k dentistovi a zubnému technikovi“.
Od 13. apríla budete môcť vidieť jedinečnú zbierku exponátov z oblasti zubného lekárstva a zubnej techniky z konca 19. storočia a z prvej polovice 20. storočia, ktorá je majetkom Slovenskej komory zubných technikov (SKZT).
„Celá zbierka má viac ako päťsto evidenčných jednotiek, čo je do tisíc kusov, vystavených bude približne tristo kusov,“ vysvetľuje Zuzana Šullová, námestníčka generálneho riaditeľa pre odborné činnosti Slovenského technického múzea, ktoré tiež prispelo niekoľkými exponátmi.
Ďalšia časť je požičaná zo súkromných zbierok.
Najkomplexnejšia zbierka na Slovensku
Exponáty boli po prvýkrát prezentované na výstave na hrade Modrý Kameň do roku 2015, odvtedy boli uložené v depozitároch hradu.
Múzeum získalo kolekciu v apríli 2018 a rok sa exponáty reštaurovali, konzervovali a popisovali.
Tieto činnosti nie sú stále ukončené.
„Vo svete sú bežné expozície aj múzeá venované zubnému lekárstvu a zubnej technike. Kolekcia historického vybavenia zubnej techniky Slovenskej komory zubných technikov je najkomplexnejšou zbierkou špecializujúcou sa na vývoj danej problematiky na Slovensku,“ dopĺňa prezidentka SKZT Hana Dohálová.
Obrazy boli najdrahšie
Na 100 metroch štvorcových nájdete rôzne prístroje, nástroje, pomôcky, vybavenie, stomatologické materiály, historickú literatúru, ale aj zopár kuriozít, ktoré svedčia o bohatej histórii zubno-technickej práce, ktorá sa vyvíjala so zubným lekárstvom.
Vstupná miestnosť je venovaná prvému dentistovi Františkovi Kuskovi, je tu zariadená jeho pracovňa a ambulancia.
Na stene visí jeho portrét aj portréty jeho troch synov a cisársko-kráľovského zubného lekára Mathého Domonkosa.
„Domonkos chodil do kúpeľov Korytnica v Horných Uhrách spolu s rakúsko-uhorskou šľachtou, kde spoznal zručného remeselníka Františka Kusku, ktorý mu opravil a zdokonalil jeden z jeho zubárskych nástrojov. Z vďaky Kuskovi zaplatil dentistické štúdiá v Budapešti. Po vyučení si v Ružomberku otvoril svoju prvú zubnú ordináciu. Jeho kvalitná práca bola známa nielen doma, ale aj v Budapešti, Berlíne a Varšave. V zubárskej tradícii pokračovali aj traja z jeho synov a jeho vnuk Jozef, ktorý ešte donedávna v Ružomberku pracoval,“ vysvetľuje Martina Ďuricová, kurátorka zbierok fyziky a chémie.
Za nadobudnutie štyroch portrétov rodiny Kuskovcov do zbierky, ešte pre expozíciu na hrade Modrý Kameň, vynaložila Slovenská komora zubných technikov doposiaľ najviac financií.
Zuby od mŕtvych
Už v 18. storočí sa chýbajúce zuby zhotovovali z porcelánu, ešte predtým zo slonoviny, no do zubných náhrad boli používané aj ľudské zuby.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári