KOŠICE. Hoci v piatok ráno fúkalo a pocitová teplota sa sotva šplhala k nule, veľké upratovanie Sídliska nad jazerom začalo podľa plánu.
Od ôsmej sa pred miestnym úradom mestskej časti začali schádzať obyvatelia sídliska, pracovníci firmy Kosit, Správy mestskej zelene a Slovenskej inšpekcie životného prostredia.
Zbaviť sídlisko odpadkov pomohli aj klienti denného stacionára Tvoja šanca a Maják nádeje.
Dokopy sa upratovalo štrnásť vopred určených lokalít, od začiatku až po koniec sídliska.
Veľké upratovanie
S nápadom upratať práve toto sídlisko vo veľkom prišla riaditeľka Inšpektorátu životného prostredia Košice Angelika Theinerová.
„Minulý rok robilo mesto upratovanie spoločne s firmami a organizáciami a mňa mrzelo, že sme sa o tom dozvedeli až po funuse. Tak som si povedala, že tento rok tomu musím venovať zvýšenú pozornosť. Keďže sa mi nepodarilo dostať k informácii, či niečo podobné opäť organizuje mesto, oslovila som spoločnosť Kosit, aby sme upratovanie, do ktorého sa zapoja aj inštitúcie v meste, zorganizovali. Som rada, že sa to podarilo.“
Sídlisko nad jazerom vybrali, pretože na rekreáciu alebo šport ho využíva celé mesto.
Vyzbierali 150 vriec
Pracovníci inšpektorátu nechodia len kontrolovať, ale aj sami každú jar upracú nejakú časť mesta.
Množstvo neporiadku, ktoré vyzbierali na Jazere, ich však prekvapilo.
„Naši zamestnanci upratovali časť pozdĺž teplovodu, okolo nákupných centier a záhradiek. Vyzbierali sme 150 vriec odpadu a bez problémov by sme naplnili aj ďalšie,“ hovorí riaditeľka, ktorá sa bez váhania do upratovania zapojila tiež.
„Našli sme svetre, tepláky, pneumatiky, záchod, ale aj doklady, ktoré sme odovzdali pani starostke sídliska. Osemdesiat percent odpadu tvorili plastové fľaše a plechovky. Verím, že ak by boli zálohované, toľko by ich nebolo,“ dodáva.
Do kontajnera, nie na zem
Podľa Theinerovej sú ľudia vo všeobecnosti veľkí bordelári.
„Do práce chodím pešo takmer každý deň, vždy po ceste zdvíham čerstvo vyhodené fľaše alebo plechovky a do práce už prichádzam naštartovaná, kde to žijeme. Každý deň si uvedomujem, že s tým treba niečo urobiť. Kontajnery máme pár metrov od seba, ale aj tak odpadky hádžeme okolo seba. Slovenská inšpekcia životného prostredia rieši odpady, ovzdušie, ochranu prírody, krajiny a vody. Dennodenne dostávame podnety na všetky tieto oblasti.“
Pokuty a opatrenia
Dôkazom, že keď sa chce, tak to ide, je aj čerstvá skúsenosť, ktorú zažila riaditeľka počas neohlásenej kontroly v obci Lomnička.
„Dostali sme podnet od Štátnej ochrany prírody, tak sme ho šli preveriť. Len sme vchádzali do obce a všade sa upratovalo. Dokopy to bolo štyristo Rómov, vyzbierali 1200 vriec odpadu a stále ho tam bolo veľké množstvo. Toto musí skončiť a aj my ako inšpektorát k tomu prispejeme výraznejšími pokutami a opatreniami. Niekedy mám pocit, že sa vraciame naspäť do stredoveku.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári