KOŠICE. Košický samosprávny kraj (KSK) prijíma novú smernicu o verejnom obstarávaní.
Od 1. mája zavádza jednotné pravidlá pre zadávanie zákaziek na dodanie tovaru, uskutočnenie stavebných prác a poskytnutie služieb v rámci Úradu KSK a organizácií patriacich do jeho zriaďovateľskej pôsobnosti.
Informovala o tom v utorok hovorkyňa predsedu KSK Anna Činčárová.
Aj napriek tomu, že zákon o verejnom obstarávaní túto povinnosť neukladá, kraj bude podľa nej zverejňovať výzvy na verejné obstarávania aj pri zákazkách s nízkou hodnotou.
Župa sa teda vracia k tomu, čo za nového predsedu KSK Rastislava Trnku (nezávislý) sama vlani zrušila.
Hudák videl za vlaňajšou zmenou smernice machinácie
Nezverejňovanie zákaziek s nízkou hodnotu kritizoval hlavný kontrolór Ľubomír Hudák (exSmer) v Správe o kontrolnej činnosti Útvaru hlavného kontrolóra (ÚHK) KSK za rok 2018, predloženej na februárové krajské zastupiteľstvo.

Konštatovalo sa v nej okrem iného aj podozrenie z machinácií pri troch zákazkách s nízkou hodnotou – audit IT prostredia KSK, implementácia nariadenia EÚ o ochrane osobných údajov (GDPR) a audit transparentnosti KSK.
Hudák dokonca podal v súvislosti s nimi oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestných činov na Krajskú prokuratúru v Košiciach.
Poukázal práve na časovú súvislosť medzi začatím verejného obstarávania (zákazky zadávané od 18. apríla 2018) a zmenou smernice KSK pre verejné obstarávanie (účinná od 13. apríla 2018).

Napádal zo smernice odstránené povinné zverejňovanie výzvy na predkladanie ponúk na webovej stránke Úradu KSK aj pri zákazkách s nízkou hodnotou na nie bežné tovary a služby pod 50-tisíc eur bez DPH.
Podľa ÚHK sa tým zrušila možnosť uchádzať sa o ne aj iným záujemcom.
Župa totiž mohla po zmene smernice pri spomínaných troch zákazkách osloviť neverejne a podľa vlastného uváženia troch uchádzačov.
Jednu z kritizovaných zákaziek získala Transparency
Kuriózne je, že audit transparentnosti KSK priklepla župa protikorupčnému občianskemu združeniu Transparency International Slovensko (TIS), ktoré zverejňovanie takýchto zákaziek neustále samosprávam odporúča.
„Nevedeli sme veru o tom, že KSK súťaž neohlási na svojom webe. Naopak, my sme županovi Trnkovi zdôrazňovali, že podmienkou pre našu účasť bude, ak nepôjde o priame zadanie, ale o otvorenú súťaž,“ komentoval to pre Korzár riaditeľ TIS Gabriel Šípoš.
Doplnil, že mal na mysli súťaž otvorenú v tom zmysle, že sa oznam a podklady zverejnia na webe či v lokálnych médiách a zároveň sa oslovia e-mailom relevantní kandidáti. To sa nestalo.
Prihlásiť sa vraj mohol každý. Ako, nevysvetlili
Úrad KSK sa vtedy ohradil voči tvrdeniam hlavného kontrolóra, že k zmene smernice došlo účelne kvôli časovej súvislosti so spomínanými zákazkami.

„Do súťaže sa mohol zapojiť každý, kto o to prejavil záujem, nie je obmedzená iba pre troch uchádzačov,“ reagovala Činčárová.
Odkiaľ sa o tom mohol dozvedieť každý, nevysvetlila s tým, že „verejný obstarávateľ pri zákazkách s nízkou hodnotou nie je povinný definovať zdroje informácií“.
Zmenu smernice obhajovala v tom čase aj tak, že vďaka nej „boli viaceré služby vysúťažené za výhodnejších podmienok, napríklad služby mobilného operátora za tretinovú cenu oproti tomu, čo platil úrad v minulosti“.
Ako sa však ukázalo, zákazka na služby mobilného operátora nebola s nízkou hodnotou, ale išlo o podlimitnú, ktorá sa zo zákona musí zverejňovať vo Vestníku verejného obstarávania.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári