Bujarí pouliční predajcovia novín
Chudáci kameloti, ktorí tak horlivo hlásali pri každom jednom čísle svojich novín na plné hrdlo: „senzácia!“, budú onedlho úplne umlčaní.
Hlavný kapitán doručil vlastníkom košických denníkov nasledujúce nariadenie: „Na základe sťažností ako aj z vlastného presvedčenia týmto zakazujem, aby pouliční predajcovia novín predávali noviny pod titulkom – senzačný, resp. pod podobnými heslami a taktiež zakazujem hlasité vykrikovanie, ktoré narúša ticho ulice a pokoj obyvateľov.
Týmto upozorňujem všetkých majiteľov novín, aby včas upozornili svojich kamelotov na dodržiavanie vyššie uvedeného nariadenia, v inom prípade budú za jeho nedodržanie hroziť aj sankcie. Košice, 17. apríla 1919, hlavný kapitán Kohout.“
Sme zvedaví ako sa teraz budú zabávať detskí pouliční predajcovia? Až doteraz mohli medzi sebou súťažiť v hlasitom vrieskaní, pritom nikdy nezachrípli. Teraz bude ich hlas ešte viac uchránený a naša verejnosť sa bude musieť poriadne otáčať a obracať, aby našla svoje obľúbené noviny. Sme však presvedčení, že vynaliezaví kameloti nájdu spôsob ako zaujať davy.
(Kassai Hirlap, 19.4.1919)
Zabratá reálka
Budova vyššej reálky v Košiciach bola zabratá pre potreby českých poštárov. Počas včerajšieho dňa boli do školy presunuté nové postele pre nových poštárov. Kedy dôjde k ich nasťahovaniu, zatiaľ nevedno.
(Kassai Hirlap, 19.4.1919)
Československému ľudu v Košiciach a na okolí!
Ministerstvo školstva a národnej osvety Československej republiky v Prahe v jasnom povedomí toho, že vzdelanie je jediná cesta k pravej slobode a voľnej nezávislosti národnej a že vzdelanie dosiahnuť možno len v materčine, odhodlalo sa zriadiť v Košiciach, pre Košice a okolie národné školy československé a síce materské (óvoda) obecné a meštianske. A preto bude zápis do materských, obecných a meštianskych škôl československých pre Košice a okolie.
(Slovenský východ, 25.4.1919)
Boje proti boľševikom
Debrecín a Nové Mesto pod Šiatrom obsadené!
Maď. tlač. kancelária sdeľuje: „Rumuni pokračovali vo svojom postupu medzi Tisou a Marošou na celej čiare a stáli včera večer v Kisjenő pred Nagy-Szalontou a pred Debrecínom v Mátészalke. Rumunské jazdectvo postupujúce oproti Nagy-Szőlősu vzaté bolo naspäť na južný breh Tisy, avšak baterie zostali za riekou. Naše vojsko sa chovalo na všetkých troch miestach vôbec nedisciplinovane, menovite pred Debrecínom. Za takých okolností Debrecín bol v noci vyprázdnený. Debrecínske robotníctvo malo až do poslednej chvíle všetku moc v ruke.“
Rumunská úradná správa
Východná fronta: „Bezvýznamná paľba na oboch stranách Dnestra. Zapadná fronta: Víťazný postup našich vojsk proti Debrecínu, Veľko Varadínu (Oradea, dnes v Rumunsku) a Aradu. Maďarská červená garda sa poddáva, ostatní utekajú. V obsadených mestách je pokoj a ustanovené boli naše správy. Francúzske vojská sú na pochodu a zasiahnu zajtra v boj. Jedná sa tu o francúzske vojsko, ktoré malo dosaváď obsadený Banát.“
Československé vojsko pred Vacovom
„Der Neue Tag“ oznamuje povesť z diplomatických kruhov, že československé vojsko na maďarskej demarkačnej čiare zahájilo nápor a stojí pred Vacovom, vzdialeným na jednu hodinu železničnej cesty od Budapešti.
Rozkaz Berthelotov
Generál Berthelot vydal armádny rozkaz francúzskej armáde v Maďarsku a armáde rumunskej: „Vojaci! Nepriateľ sa opovážil nerešpektovať naše rozkazy a toho nepriateľa musíme poučiť, že naša vôľa je nezlomná! Vojaci obsadíte Maďarsko a udržíte pokoj a poriadok.“
Úradná správa československá
Všetky správy o postupu našeho československého vojska pres demarkačnú čiaru do Maďárie podľa úradnej správy vrchného veliteľstva československých vojsk na Slovensku sú úplne vymyslené.
(Slovenský východ, 25.4.1919)
Komunistická vláda zbrojí
Podľa spoľahlivých správ o situácii v Maďarsku môžeme zdeliť, že komunistická vláda horečne zbrojí. Tak zbrojovka M. Weissa vyrába strelivo a zamestnáva 14 tisíc robotníkov. Budapeštianska zbrojovka dodáva ručnice, ktoré nestačila dodať za starého režimu a má ich v práci asi 200 tisíc. Továrňa na lietadlá v Albertfalva dorába 250 lietadiel. Maďari zbroja tiež aj na vode. V peštianskej lodnici dohotovuje lode, ktoré majú hliadky konať na Dunaji až k Ostrihomu. Všetky lode sú starého typu. Pohotovosť našeho vojska je priaznivá, všetko je hotové k obrane našeho Slovenska.
(Slovenský východ, 26.4.1919)
Turisti pozor v Tatrách!
Ešte sa len začína, rozvíja turistický život, ešte tatranská sezóna je nie otvorená a Tatry už vyžadovali svoju obeť. Vo velikonočných sviatkoch vybrali sa dvaja študenti z Prahy, aby navštívili naše Tatry. Nemali snáď nikoho, kto by im bol vysvetlil, že do Tatier sa vybrať bez primeranej prípravy je taká opovážlivosť, za ktorú človek ľahko zaplatí životom. A to najmä teraz, keď roztápajúci sneh je príčinou častých lavín. Pri Štrbskom plese zapáčil sa im vysoký štít Soliska a napriek veľkému snehu chceli bez vodiča vyliezť naň.
Jeden z týchto dvoch študentov bez bôt, otrhaný vrátil sa k plesu a oznámil, že jeho kamarát zmizol. Po veľkých ťažkostiach dostali telefonické spojenie s Popradom, odkiaľ ihneď vybrala sa záchranná spoločnosť, aby vyhľadala stopy mladíka. Stopy našli, pritom ale veľká fujavica snehu prekazila ich v ďalšom pochodu. Neskôr vybrala sa druhá expedícia, tá ale už stopy vôbec nenašla.
Čo sa stalo s mladíkom, akým spôsobom zahynul, nevieme. Možno, že sa srútil do propasti, možno, že niekde na vrchu alebo v úbočí ho sneh prikryl a zadusil. To sa dozvieme pozdejšie, asi o 1-2 mesiace, keď sa sneh roztopí, ktorý zakrýva jeho mŕtvolu. V oboch pádoch bol to strašný koniec mladého života a jeho nerozvážnosti.
Pri tejto príležitosti musíme napomenúť našich bratov Čechov, že Tatry nie sú hračkou. Taký človek, ktorý nikda neliezol na bralách, nech sa vôbec nevydá na vrchy a štíty Tatier, nech sa uspokojí s čarokrásnymi údoliami Tatier. Keď ale niekto chce vyjsť aj do vyšších vrstiev, nech si vezme spoľahlivého vodiča. Hlavná vec je aj to, že keď sa niekto vyberie do Tatier, nech má primeraný oblek, obuv a rôzne nástroje, ktoré sú iné v lete, iné v zime a iné v terajšej prechodnej dobe. nech sa zaujíma turista Tatier s alpinistickými knihami, ktoré mu ukážu metódu, podľa ktorej má sa chovať pri lezení a najmä vo všeliakom nebezpečenstve.
(Slovenský východ, 29.4.1919)
Poznámka: pri článkoch zo slovenských novín bol kvôli autenticite ponechaný pôvodný pravopis.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári