KOŠICE. Polícia preveruje, či v Košickej záchranke, ktorá je štátnou príspevkovou organizáciou pod gesciou ministerstva zdravotníctva, nedošlo k zločinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku.
Polícia rozbehla v tejto veci trestné stíhanie ešte začiatkom marca na základe prijatého oznámenia od občana.
Na prípad upozornil ako prvý denník Košice:dnes.
Prokuratúra: Polícia vyšetruje niekoľko skutkov
Hovorca Krajskej prokuratúry Košice Milan Filičko upresnil, že stíhanie súvisí s niekoľkými skutkami.

Naznačil účelovú manipuláciu s účtovníctvom.
„Z účtovníctva bolo vyňatých 24 dodávateľských faktúr od inej spoločnosti a tiež nepreplatili nadčasy zamestnancom za mesiac december, čo malo za následok dosiahnutie vyrovnaného finančného plánu, v dôsledku čoho boli vyplatené odmeny,“ uviedol Filičko.
Doplnil, že podobne to bolo aj v roku 2018, keď sa neodpočítalo nájomné za sanitné vozidlá. Tým sa mal opätovne dosiahnuť v tejto štátnej organizácii vyrovnaný finančný plán.
Spomenuté trestné stíhanie je vedené aj pre podpísanie niekoľkých nájomných zmlúv, ktorými si záchranka zapožičala sanitky od spoločnosti LeasePlan Slovakia.
„V novembri a decembri 2018 bolo podpísaných 12 nájomných zmlúv na sanitky pre Košickú záchranku, pričom rámcová zmluva, ktorá nájomným zmluvám predchádzala, bola účinná až zverejnením v centrálnom registri zmlúv 23. 1. 2019.“
„Trestné stíhanie sa vedie iba vo veci, čo znamená, že zatiaľ nebolo vznesené obvinenie žiadnej osobe. Za tento trestný čin hrozí trest odňatia slobody na 3 až 10 rokov,“ dodal hovorca prokuratúry.
Šéf záchranky čaká na potvrdenie od polície
Informácie o prešetrovaní Košickej záchranky orgánmi činnými v trestnom konaní prišli v čase zmeny organizačnej štruktúry v jej vedení.
Od roku 2017 riadil záchranku kolektívny štatutárny orgán, tzv. rada riaditeľov, od 1. apríla pristúpilo ministerstvo k zmene.
V súčasnosti riadi záchranku jediný človek.
Ako Korzár informoval začiatkom mesiaca, o miesta riaditeľov prišli šéf záchranky Milan Kurčík, ekonomický riaditeľ Martin Jaš a medicínska riaditeľka Ľubica Bajerovská.
Tá zostala na poste hlavnej lekárky.
Trojicu funkcionárov nahradil Miroslav Boháč, ktorý donedávna pôsobil v rezorte zdravotníctva ako riaditeľ odboru verejného obstarávania.
Podľa Boháča záchranka nemá v tejto chvíli informácie o začatí trestného stíhania.
„Čakám na relevantné informácie od orgánov činných v trestnom konaní. Dnes ich nemáme, a preto sa k tomu ani nemôžem obšírne vyjadrovať. Všetky informácie mám zatiaľ iba z médií,“ povedal Boháč.
Spomenul, že v prípade, ak sa od polície dozvie podrobnosti o stíhaní, chce iniciovať interné vyšetrovanie.
Kurčík v tom vidí pomstu
V inkriminovanom čase bol generálnym riaditeľom Kurčík, ktorý bol aj súčasťou dnes už neexistujúcej rady riaditeľov.
Kurčík považuje medializované informácie o dianí v záchranke za pomstu predošlého vedenia.
„Zatiaľ máme k dispozícii iba medializované informácie. To, čo odznelo, sú všetko klamstvá a nepravdy. Ide o účelové a skreslené obvinenia, ktoré sa nezakladajú ani na štipke pravdy. Podľa mňa ide o pomstu bývalého vedenia, ktoré sa týmto spôsobom snaží zakryť veci, na ktoré sme poprichádzali my,“ povedal exriaditeľ.
V tejto chvíli zvažuje, že podá trestné oznámenie za ohováranie a krivé obvinenie.
Odmeny vraj nedostali
Na rozdiel od Boháča a Kurčíka ministerstvo zdravotníctva o vyšetrovaní polície v jej príspevkovej organizácii vie.
Detaily však odmietlo prezradiť.
„Vzhľadom na prebiehajúce konanie sa nebudeme k uvedenému bližšie vyjadrovať. Sme za transparentné a férové riešenia v každej oblasti,“ uviedla hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.
Rezort sme požiadali okrem iného aj o informácie k otázke akýchkoľvek finančných benefitov pre vtedajšie vedenie Košickej záchranky, ktoré by vyplynuli z pozitívneho hospodárenia tejto organizácie.
„V rokoch 2017 a 2018 bola štatutárnemu orgánu, resp. jednotlivým členom štatutárneho orgánu priznaná základná mzda a ďalšie zložky v závislosti od plnenia stanovených ukazovateľov hmotnej zainteresovanosti. Ani jeden člen štatutárneho orgánu nemal priznanú odmenu,“ reagovalo ministerstvo prostredníctvom hovorkyne.
Čo presne znamená „ďalšie zložky mzdy“, ktoré mali závisieť „od plnenia stanovených ukazovateľov hmotnej zainteresovanosti“, Eliášová nevysvetlila.
Nevyjadrila sa ani ku konkrétnym sumám, ktoré vedenie podniku dostalo navyše k základnej mzde počas necelých dvoch rokov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári