RANKOVCE. Obec Rankovce v okrese Košice – okolie je známa prácou s rómskou komunitou.

Projekt podpory bývania Rómov je už niekoľko rokov príkladom dobrej praxe.
Každý rok si tu niekoľko rómskych rodín z osady vlastnou prácou s podporou obce postaví vlastné bývanie.
Ďalšie domy v obci dokončia v tomto roku, na budúci plánujú novú výstavbu.
Dobre rozbehnutý projekt však brzdí nedostatok pozemkov, na ktorých by mohli stavať nové domy.
Doposiaľ postavili 27 domov
Obec Rankovce má v súčasnosti 926 obyvateľov, z toho 720 je Rómov, prevažne bývajúcich v osade.
V roku 2010 si tu štyri rodiny začali stavať domy.
Snaha o vlastné bývanie motivovala aj ďalšie rómske rodiny a k štyrom domom pribudlo ďalších desať, neskôr ďalších desať.
V súčasnosti je ich postavených 27. V tomto roku finišujú s ďalšími domami.
Princíp, ktorý v obci funguje, je jednoduchý a rokmi sa ukázal ako účinný pri práci s komunitou.
Bývanie v rómskej osade riešia v spolupráci s terénno-sociálnymi pracovníkmi, komunitným centrom a s aktívnou účasťou samotných Rómov na výstavbe.
Obec sa rozhodla ísť ďalej a rodinám, ktoré sa rozhodnú stavať, pomôže s úverom.
Za úver sa zaručí obec

„Rodina získa úver na stavbu približne 9-tisíc eur a obec im pomôže v banke ručiť. Samozrejme, rodina musí mať nejaké úspory. Pracovníci v teréne ich neustále upozorňujú na to, aby si peniaze odkladali. Obec je osobitným príjemcom, cez ktorého sa spláca aj úver a zvyšné peniaze idú rodine,“ priblížil starosta Rankoviec Stanislav Hada (SRK).
Obec pomáha aj s prácou, spolupracuje s pracovnými agentúrami a pomáha Rómom - stavebníkom - zamestnať sa.
Ako starosta potvrdil, na budúci rok plánujú stavať ďalších 10 domov.
Už majú záujemcov, ktorých vybrali pracovníci z terénu a ktorí si už šetria na nové bývanie.
Pozemky zháňajú ťažko
Problém je však nedostatok voľných pozemkov.
„Pri každej výstavbe bol najväčší problém s pozemkami. Súkromníci, ktorí majú pozemky v blízkosti rómskej osady, nie sú vždy ochotní ich predať. Časť pozemkov sa nám podarilo kúpiť, predať stavebníkom a na nich sa postavili spomínané domy. V roku 2020 máme v pláne kúpiť pozemky pre nové domy,“ priblížil Hada.
Podľa neho by mohol pomôcť aj štát. V obci sú pozemky v jeho vlastníctve, ktoré by mohla obec kúpiť a ponúknuť pre budúcich stavebníkov.
„Nielen my, ale aj iné obce by chceli takto stavať, ale k pozemkom od súkromníkov sa nie vždy dostanú,“ uviedol starosta Rankoviec.
ZMOS: Pomôcť neznamená dať hotové bývanie
Podľa slov predsedu Združenia miest a obcí Slovenska Michala Sýkoru je aj medzi Rómami veľa aktívnych a šikovných ľudí, pre ktorých je dôležité nájsť vhodnú stratégiu a vtedy sa dá veľa urobiť.
Rankovce sú dobrým príkladom, ako sa dajú veci riešiť inšpiratívnym a fungujúcim spôsobom, ktorý je navyše aj udržateľný.
„Základom je bývanie a pitná voda, to je kľúč k úspechu pri práci s rómskou komunitou. Kľúčový je pozemok, na ktorom sa dá stavať. Ak ich raz obec nemá, nedá sa to. V rámci Slovenska je ešte dosť štátnych pozemkov, ktoré sa na to dajú využiť. Samospráva, ktorá má rómsku komunitu, by sa mala postarať o svojich obyvateľov. Netreba si však robiť naprieky, ako niektoré obce vyvážajú Rómov do susedných obcí. Pomôcť im s bývaním neznamená dať im hotové bývanie, ale spoločne na tom pracovať,“ uviedol Sýkora.
„Ukazuje sa, že v mestách a obciach sú primátori a starostovia, ktorí dokážu urobiť dobré veci na kolene. Je to ťažká frajerina. Tieto projekty dokážu prežiť viac ako jedno volebné obdobie a každý je nasmerovaný na konečných užívateľov, obyvateľov miest a obcí,“ dodal Michal Kaliňák, gestor národného projektu Modernizácia miestnej územnej samosprávy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári