KOŠICE. So zaujímavým nápadom ako vylepšiť mestskú zeleň prišiel Košičan, ktorý neváhal vziať viac či menej zanedbané verejné priestranstvo do vlastných rúk.
Na svoj počin nás sám upozornil.
Ako povedal, ide o koncept takzvaného partizánskeho záhradkárčenia, ktorý je v zahraničí viac známy pod názvom guerilla gardening.
„Je to aktivita jednotlivcov alebo skupiny ľudí, ktorí na verejných priestranstvách pestujú rastliny, kvety alebo úžitkové plodiny. Poznávacím znamením je to, že nikdy nejde o pestovanie na vlastných pozemkoch ani v komunitných záhradách či predzáhradkách, ale partizáni si vyberajú zanedbané miesta - napríklad opustené verejné kvetináče, o ktoré sa nikto nestará, zanedbané pôvodne zelené plochy v okolí kmeňov stromov na chodníkoch, či napríklad výtlky v asfalte uprostred cesty,“ vysvetlil.
Podľa neho je motivácia týchto aktivistov rozličná, no najčastejšie je to pre nich forma odboja a protestu proti systému, ktorý sa nestará o verejný záujem, ekológiu či trvalú udržateľnosť.
Takýmto spôsobom teda chcú poukázať na jeho nefunkčnosť, ale aj na nevšímavosť spoločnosti voči neporiadku.
Košický partizán
Náš čitateľ, ktorý nechcel byť menovaný, poukázal na to, že jedna z takýchto partizánskych záhrad nedávno vznikla pod jeho vlastnou réžiou neďaleko Magistrátu mesta Košice.
Ako objekt záujmu si zvolil rozbitý betónový plot na Ulici obrody, ktorý mal pôvodne oddeľovať kontajnery od chodníka.
„Postupom času ale prestal plniť svoju funkciu a stal sa miestom ničenia, a tiež pohodlným miestom odhadzovania ohorkov, plechoviek od piva a iných smetí, pod heslom: malá kopa pýta väčšiu,“ vyjadril nespokojnosť s pôvodným stavom okolia.
Jeho samého motivovala snaha poukázať na toto konkrétne miesto, ale aj názornou ukážkou vysvetliť, že aj zle vyzerajúci priestor môže dostať novú tvár.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári