KOŠICE. Čoho sa organizátori majstrovstiev sveta v hokeji obávali najviac, to sa stalo skutočnosťou. V obehu sú tisíce falošných vstupeniek, ktoré teraz spôsobujú fanúšikom problémy.
Zatiaľ nebol v histórii hokejových šampionátov taký, ktorý by falšovatelia vstupeniek nevyužili na svoje obohatenie. Košický nebude iný. Polícia v stredu zverejnila výzvu fanúšikom, aby lístky na hokej nakupovali iba u autorizovaných predajcov a nie od neznámych osôb na ulici.
Dôvodom je asi 150 falošných vstupeniek, ktoré sa v pondelok podarilo zachytiť priamo u priekupníka.
„Sú prevažne na zápasy slovenskej reprezentácie, ale máme také informácie, že vytlačené sú a do obehu sa dostanú aj na zápasy USA a Kanady," povedal nám šéf košického oddelenia polície na odhaľovanie falzifikátov Gabriel Fejkoš.
„Dostali sme sa k nim úplnou náhodou po tom, ako sme od neznámeho volajúceho dostali tip na podozrivého priekupníka. Tento anonym nás upozornil na muža, ktorý mal pri sebe veľké množstvo vstupeniek a ponúkal ich podozrivo lacno. A vraj ich záujemcovia od neho nakupovali aj po päť či šesť kusov," pokračoval Fejkoš.
Zákrok voči predajcovi bol taký rýchly, že sa nezmohol na žiadny odpor. Po tom, ako ho policajt v civile identifikoval v blízkosti Steel Arény, kde práve prebiehal obchod s dvoma záujemcami, zasiahlo desať kukláčov a všetkých troch expresne rýchlo naložilo do policajnej dodávky. Dvaja kupujúci boli po spísaní svedeckej výpovede prepustení na slobodu.
„Ten priekupník bol v takom šoku, že okamžite všetko vysypal. Vstupenky sa vraj tlačili v Turecku a v prvej várke ich prišlo na Slovensko 10-tisíc. Momentálne sa v Istanbule pracuje na ďalšej 10-tisícovej sérii pre zápasy v skupinách a až bude jasné, ktoré mužstvá postúpia, urobí sa rýchla dotlač aj na štvrťfinále a semifinále," uviedol Fejkoš.
Ten predajca vraj od priekupníka nakúpil 400 lístkov a až ich predá, pôjde si po ďalšie. A takých, ako on, je vraj v Košiciach asi desať. Každý má svoj rajón. On má chodník oproti Steel Aréne, o iných priekupníkoch vie, že operujú pri železničnej a autobusovej stanici, pred hotelom Hilton či na letisku.
Ako sme sa mali možnosť presvedčiť, falošné vstupenky majú k originálom ďaleko. Chýba im viacero ochranných prvkov, sú na nekvalitnom papieri a na prvý pohľad musia každému pripadať podozrivé.
Experti na falzifikáty vstupeniek im v päťstupňovej stupnici priradili označenie C, teda stredne vydarené, schopné menej skúseného kupujúceho oklamať.
„Ale tým najhlavnejším znakom, podľa ktorých musia u záujemcov vzbudiť pochybnosti, je ich cena. Bežná sa pohybuje od 55 do 200 eur, no tieto stoja všetky 25 eur. Či sú na lukratívne miesta alebo niekam v rohu pod strechu," vysvetlil Fejkoš.
Na záver nás požiadal, aby sme fanúšikov varovali pred nákupom falošných vstupeniek. A tí, čo si ich už v dobrej viere kúpili, či ešte iba kúpia, sa určite do Steel Arény nedostanú.
Navyše, usporiadateľská služba má pokyn každého fanúšika s falošnou vstupenkou odovzdať polícii.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári