KOŠICE. Ako vnímajú obdobie po páde Berlínskeho múra umelci, reprezentujúci národnostné menšiny na Slovensku?
Túto otázku si položila autorka projektu a kurátorka výstavy Sloboda a identita Daniela Capcarová.
Odpoveď môžeme nájsť v galérii Rovas na Alžbetinej ulici, kde vystavuje štvorica umelcov – Rusín Andrej Smolák, Maďar Otto Szabó, karpatský Nemec Helmut Bistika a Slovák, ktorého objektami sú Rómovia, René Fabini.
Hneď po vstupe do neveľkej galérie zaujmú Dvere. Sú zavreté a bránia jeho autorovi Helmutovi Bistikovi v rozlete. Naľavo nás Otto Szabó presviedča, že Na počiatku bolo slovo. Oproti sa na nás pozerajú Smolákove Rusínky.
A ešte nemožno prehliadnuť šesticu fotografií Reného Fabiniho, na ktorých hlavnú úlohu hrajú Rómovia – deti, dospelí i Umelci.
Protagonisti poslednej spomínanej fotografie, študenti Konzervatória Jozefa Adamoviča, ktorí hrali na vernisáži, si svoje inštrumenty rozložili priamo pod túto snímku. A najčestnejšie miesto patrí holubici, ktorá oslobodzuje väzenie.
Aj keď tu maľba Andreja Smoláka rozmermi nezaujme, v realite ide o obrovské dielo na ploche 12 krát 3 a pol metra. Výtvarník ho namaľoval priamo na Berlínsky múr.
Podpis v najdlhšej galérii na svete
East Side Gallery meria 1316 metrov a je neďaleko centra Berlína. Vznikla v roku 1990, keď viac ako stovka maliarov z celého sveta namaľovala na východnú stranu múra svoje diela, ovplyvnené eufóriou a zmenami, ktoré ľudia očakávali.
Jediným výtvarníkom z bývalého Československa, ktorý sa môže hrdiť svojou maľbou v tejto unikátnej „výstavnej sieni“, je akademický maliar Andrej Smolák zo Sniny.
Na prelome 80. a 90. rokov často býval v hlavnom meste Nemeckej demokratickej republiky, kde žil jeho brat Miro. Pád symbolu studenej vojny a rozdelenia nielen Nemecka, ale celej Európy, zažil na vlastnej koži.
„Išli sme s bratom cez mesto domov a v Treptower Parku pri hranici so západným Berlínom, kde je múr niekoľko desiatok metrov od cesty, bolo na ňom plno ľudí, rozbíjali ho a skandovali. Doma sme si pustili rádio a už hovorili o páde Berlínskeho múra. Na druhý deň sme mali možnosť ísť na Unter den Linden k Brandenburskej bráne a nebáť sa prejsť cez zábranu do Západného Berlína,“ spomína si Andrej na pohnuté dni roka 1989.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári