KOŠICE. Zamestnanci košického U. S. Steelu majú mať podľa dohody vedenia s odbormi počas celého mája skrátený pracovný týždeň o jeden deň.
Vyzerá to však tak, že sa toto opatrenie predĺži aj na ďalšie mesiace.
„Robíme všetko pre to, aby sme udržali zamestnanosť, ale v súčasnosti sa situácia na trhu v oceliarenskom sektore zhoršuje zo dňa na deň. Už prvý štvrťrok bol veľmi zlý a v horizonte zvyšku roka nevidíme žiadne makroindikátory, že by sa to malo dramaticky zlepšiť,“ uviedol v utorok prezident košických oceliarní James E. Bruno po pracovnom obede s ministrom hospodárstva Petrom Žigom (Smer).

Na základe momentálnej situácie si preto nemyslí, že by sa vo fabrike vrátili od 1. júna do štandardnej situácie.
Predpokladá, že majú pred sebou ešte niekoľko mesiacov skráteného pracovného týždňa.
Či by mal tento režim trvať napríklad do konca leta, nechcel Bruno konkretizovať.
„Každý deň sledujeme, ako sa nám vyvíja kniha objednávok a aj dáta vývoja oceliarenského trhu, nechcem však presne predpovedať budúcnosť,“ vysvetlil šéf košickej fabriky.
Zamestnanci poberajú v deň voľna 70 percent mzdy
O predĺžení tohto opatrenia budú ešte rokovať s odborármi.
„Skrátená pracovná doba sa dohodla na dobu určitú, a to konkrétne na mesiac máj, a platí taktiež pre viceprezidentov, generálnych manažérov, riaditeľov a vedúcich oddelení jednotlivých útvarov,“ povedal koncom apríla predseda Rady odborov OZ KOVO U. S. Steel Košice Juraj Varga.
„Za deň, keď budú zamestnanci doma, budú dostávať 70-percentnú náhradu mzdy. Toto opatrenie bude platiť pre všetkých zamestnancov," uviedol vtedy pre Korzár aj hovorca firmy Ján Bača.
V praxi to znamená zhruba 6-percentné zníženie priemernej mesačnej mzdy. Tá vlani vrátane variabilnej zložky predstavovala 1 876 eur, v robotníckych kategóriách to bolo 1 746 eur. Spoločnosť zamestnáva zhruba 12-tisíc ľudí.
Podľa Baču sa týmto krokom znížili náklady, ale zároveň to vytvorilo „určitú formu solidarity medzi oceliarmi, keďže to pomôže férovým a rozumným spôsobom minimalizovať dopad na rodiny našich zamestnancov“.
Jedným z úsporných opatrení bola aj možnosť čerpať si neplatené voľno od veľkonočných sviatkov až do konca apríla.
V podniku je momentálne vyhlásená štrajková pohotovosť, keďže ani deväť kôl kolektívneho vyjednávania o mzdovom dodatku k platnej kolektívnej zmluve nevyústilo do dohody.
Obe strany sa dohodli, že do rokovaní vstúpi sprostredkovateľ odporučený ministerstvom práce.
Žiga avizuje uzákonenie strategického zamestnávateľa
Bruno po utorkovom rokovaní so Žigom poukázal aj na to, že sa do Európskej únie dostáva množstvo ocele z tretích krajín za trhovo neférových podmienok, čo košické oceliarne znevýhodňuje.
Účinnosť ochranárskych opatrení zo strany EÚ sa podľa neho ukázala ako nedostatočná.
Oceliarsky priemysel v Európe je podľa ministra hospodárstva aktuálne v o niečo ťažšej situácii ako vlani a trh sa nachádza v jemnej depresii.
„Hovorili sme o možnostiach vlády, ako si vzájomne vyjsť v ústrety a zachovať
jednak zamestnanosť a výrobu na ďalšie obdobia," povedal Žiga novinárom.
Súčasťou stretnutia bola aj otázka zavedenia zákonného inštitútu strategického zamestnávateľa pre podniky s počtom nad 10-tisíc zamestnancov na Slovensku, ako sú U. S. Steel či Volkswagen.
Ak by v budúcnosti takéto firmy mali nejaké problémy, mohlo by to podľa ministra výrazne zatriasť trhom práce.
„Očakávame aj zo strany U. S. Steel, podobne ako aj od iných takýchto veľkých zamestnávateľov nejaké impulzy, akým spôsobom by sme im vedeli do budúcna pomôcť, aby udržiavali zamestnanosť a aby sa z dlhodobého hľadiska a s potenciálom, ktorý majú, udržali na tomto trhu," konštatoval Žiga.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári