Poznámka: pri článkoch zo slovenských novín bol kvôli autenticite ponechaný pôvodný pravopis
Boje nášho vojska
Československé vojsko obsadilo bez bojov Maďarmi vyprázdnené miesta, ale teraz začínajú Maďari útočiť na naše sbory. Pri Fiľakove sú naše vojská v obrannej posícii.
Naše obranné vlaky 7 km južne od Fiľakova podnikli výzvednú cestu. V úseku neďaleko Jágru (dnes mesto Eger v Maď., pozn. autora) zahnalo naše vojsko nepriateľa a síce pomocou pancierového vlaku, ktorý bol ukoristený od nepriateľa. Aj v ústi rieky Ipolly (rieka Ipeľ, pozn. autora) sú boje.
(Slovenský východ, 15. 5. 1919)
Očkovanie proti osýpkam
Hlavný policajný kapitán Košíc Kohout oznamuje širokej verejnosti mesta, že očkovanie proti osýpkam sa už začalo a prebieha pod dozorom mestských lekárov v dome na Kováčskej ulici č. 21. Očkovanie, ktoré je zdarma, sa podáva každú nedeľu od ôsmej do desiatej hodiny predpoludním a potrvá do 27. júla 1919.
(Kassai Hirlap, 15. 5. 1919)
Turistika
Krásne podarený výlet zriadila košická skupina Tatranského spolku turistického v nedeľu dňa 11. mája do Obyšoviec (dnes Obišovce, pozn. autora). Súčastnilo sa 56 osôb. Z Obyšoviec šli sme na skalu v údolí Hernáda (slov. Hornád, pozn. autora), kde bola krátka prednáška o pravidlách lezenia a niektoré lezecké kúsky boli preukázané aj v praxi. Sama skala, Maďarmi Kossuthovou menovaná, dostala nové meno „Štefánikova bašta.“ Čo ešte zbývalo nám na čase, to vyplnili hry a veselý spev. Účastníci v najlepšej nálade vrátili sa s nočným vlakom do Košíc.
(Slovenský východ, 14. 5. 1919)
Košický atletický klub žiada obnovu športového ihriska
Košický Atletický klub pod vedením podpredsedu Dr. Hugó Baitnera dnes osobne predložil košickému mešťanostovi Vladimírovi Mutňanskému nasledujúcu žiadosť s prosbou o podporu:
Vážená mestská rada!
Športové ihrisko košického Atletického klubu prešlo v priebehu roku 1915 do užívania armády, ktorá ju úplne zničila. Ihrisko využila k výstavbe ubikácií, pričom obrovskú tribúnu celkom rozobrala. Skrine, futbalovú výbavu, obuv a inú výstroj nevyhnutnú pre šport, využívali táboriaci vojaci neoprávnene. Okrem straty ihriska tým vznikla košickému Atletickému klubu škoda vo výške 100 tisíc korún.
Po vypuknutí revolúcie (štátny prevrat v roku 1918, pozn. autora), chamtivé obyvateľstvo dokonalo dielo skazy. To čo sa dalo, vzalo so sebou. Športové ihrisko nezostalo ničím iným, iba hanbou mesta, o čom svedčí schátralá tribúna a halda smetia. A kým v iných mestách sa po vyliečení vojnových rán šport krásne rozvíja, u nás symbolizuje spustnuté ihrisko zašlú slávu, kedysi prekvitajúceho športového života.
Vďaka namáhavej práci obetavého vedenia i členov Atletického klubu sa podarilo zabezpečiť aspoň nevyhnutnú výstroj k futbalovým a atletickým zápoleniam.
Finančné krytie rekonštrukcie zničeného ihriska však presahuje možnosti klubu.
Vzhľadom na to, že počas vojny slúžilo ihrisko štátnym a mestským potrebám, že k jeho zničeniu výrazne dopomohla košická verejnosť a že skrátka Košice nemôžu existovať bez funkčného športového areálu, košický Atletický klub verí, že vážená mestská rada sa nedištancuje od schválenia našej žiadosti.
K dočasnej obnove, oploteniu a sfunkčneniu ihriska je nevyhnutný nasledovný materiál:
1. 150 ks 3 m širokých a 14/16 cm širokých dubových stĺpov
2. 800 m 4/4 smrečinových závor
3. dva a pol vagóna 4/4 smrečinových dosiek
4. jeden vagón 3/4 smrečinových dosiek
5. výdavky na planírovanie približne 20 tisíc korún
Všetky práce by sa mali vykonávať v rámci Atletického klubu pod technickým dozorom mesta. Podľa vyššie predložených faktov žiadame mesto o zabezpečenie príslušného dreveného materiálu a o sumu 20 tisíc korún. Zdôrazňujeme, že ihrisko opravené za pomoci mesta a na základe predložených podmienok, bude k dispozícií nie len mestským potrebám, ale aj mládeži všetkých škôl.
S úctou
Košický Atletický klub
Dr. Baitner Hugó, podpredseda
Dr. Ladányi Jenő, tajomník
László Béla, pokladník
(Kassai Hirlap, 16. 5. 1919)
Športovníkom!
Jarné dni už sú tu, všetko sa hýbe, len športy (football, atletika) ešte spia. Medzi československým vojskom, legionármi, dôstojníkmi a úradníkmi nájdu sa snáď niektorí, ktorí sú milovníkmi športu?
Nebolo by dobre organizovať sa v nejakú skupinu športovú a začať cvičenie, aby sme ešte behom tohto roku nejaké závody usporiadať mohli?
Športovka, pravda, je rozbúraná, do toho času, kým sa nová vybuduje, môže sa používať vojenské cvičište za kadetkou. Len niekto nech vezme túto vec do ruky!
(Slovenský východ, 14. 5. 1919)
Československá hospodárska škola
Ministerstvo zemedeľstva československej republiky prevzalo maďarskú hospodársku školu v Košiciach. Prvý ročník bude otvorený na počiatku budúceho školského roka so slovenskou vyučovacou rečou.
Ročníky budú štyri a poskytnú vzdelanie ako dosaváďna akadémia hospodárska. Žiaci budú prijatí, čo majú najmenej štyri triedy reálky.
(Slovenský východ, 15. 5. 1919)
Umelecký večierok
Takmer všetky lístky sú už vypredané na umelecký večierok, ktorý organizujú študenti právnickej akadémie na podporu spolužiakov žijúcich v biede a chudobe.
Podujatie sa začína o deviatej večer v slávnostnej sále hotela Schalkház. Lístky sa ešte dajú zakúpiť vo Vitézovom kníhkupectve.
(Kassai Hirlap, 15. 5. 1919)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári