KOŠICE. Dejepisný spolok v Košiciach bol jedným z troch kolektívov, ktoré tohto roku získali Cenu mesta.
Poslanci mu ju udelili pri príležitosti 25. výročia založenia, za mimoriadne zásluhy vo výskumnej, kultúrnej a verejnoprospešnej činnosti a pri zvyšovaní historického a regionálneho povedomia obyvateľov Košíc a okolia za kolektív.
Oficiálny spolok
Dejepisný spolok v Košiciach vznikol na ustanovujúcej schôdzi 28. októbra 1994 v Košiciach.
V súčastnosti má sedemdesiat registrovaných členov, ktorí sa pravidelne stretávajú na prednáškach, ale aj výletoch, kde si rozširujú svoje vedomosti o histórii.
„Iniciátormi myšlienky vzniku boli archivári Pavol Šalamon a Štefan Eliáš spolu s historikmi Mariánom Gajdošom a Štefanom Šutajom. Pätnásť zakladajúcich členov schválilo stanovy, v ktorých jasne zadefinovali jeho úlohy a ciele. Jeho hlavné poslanie videli v napomáhaní výskumu minulosti Košíc a ich okolia, propagácii výsledkov historického bádania a vo zvyšovaní historického a regionálneho povedomia občanov,“ hovorí predseda Dejepisného spolku v Košiciach Gabriel Szeghy.
Zo Štátneho archívu do knižnice
Hlavnou úlohou malo byť organizovanie prednášok, seminárov a konferencií.
Oficiálnym sídlom spolku bol Štátny archív v Košiciach.
„Avšak už od počiatkov bola miestom konania väčšiny aktivít Dejepisného spolku Verejná knižnica Jána Bocatia v Košiciach, preto sme naše sídlo napokon preniesli tu. Dvadsaťpäť rokov aktívneho pôsobenia dokazuje, že verejnosť má o tieto témy neustále záujem,“ dodáva Szeghy a ukazuje na Cenu mesta, ktorú osobne prevzal na slávnostnom ceremoniáli.
„Rozhodnutie o udelení Ceny mesta nás príjemne prekvapilo a najmä úprimne potešilo. Vnímame ho ako pozitívny signál smerom k našim aktivitám a motivuje nás to do ďalšej činnosti. Veríme, že naše úsilie má zmysel a naďalej bude prinášať svoje ovocie. Viacerí naši členovia, ale aj známi a podporovatelia nám vyjadrovali svoju podporu a gratulovali nám.“
Oslavy musia počkať
Aj vďaka tomuto oceneniu sa Dejepisný spolok Košice opäť dostal do povedomia širšieho okruhu ľudí.
„Preto by sme chceli poďakovať nášmu navrhovateľovi – Verejnej knižnici Jána Bocatia a jej pani riaditeľke Soni Jakešovej.“
Na otázku akú oslavu plánujú nadšenci dejín, odpovedá Szeghi, že momentálne žiadnu.
„Oficiálne oslavy spolku sme presunuli na koniec roka, kedy by sme chceli usporiadať vedeckú konferenciu. Všetko však záleží na finančných prostriedkoch, takže uvidíme, čo sa nám z plánov aj podarí uskutočniť.“
Noví členovia majú dvere otvorené
Členskú základňu spolku tvoria tak profesionálni historici pôsobiaci v odborných, vedeckých a pamäťových inštitúciách, ako aj nadšenci so záujmom o regionálne dejiny.
„Vo svojich radoch privítame všetkých, ktorí sa zaujímajú o minulosť.“
Prednášky a exkurzie
Spolok vyvíja viaceré aktivity súvisiace s kultúrnym životom mesta a s ochranou jeho pamiatok.
Dnes už tradičným podujatím je organizovanie prednášok vo verejnej knižnici v mesačnej periodicite.
Tie sa tešia vysokému záujmu nielen členov spolku, ale aj širokej verejnosti.
Výber tém a prednášajúcich zohľadňuje aktuálne vedecké výsledky z oblasti výskumu dejín mesta Košice a okolitého regiónu.
„Veľmi populárnymi sa stali aj exkurzie, ktoré spolok organizuje raz ročne. Spolok vydáva aj ročenku Košické historické zošity. Na jeseň pripravujeme spomínanú vedeckú konferenciu, aby sme tak oslávili štvrťstoročie od nášho vzniku. Tematicky bude zameraná na dejiny mesta i regiónu.“
Úspechy spolku
Už od začiatku spolok napĺňa jednu zo svojich základných úloh, a to podporovať výskum minulosti Košíc a okolia.
Gabriel Szeghy vymenúva, čo všetko sa spolku za roky fungovania podarilo.
„Na podnet členov bola odhalená pamätná tabuľa venovaná košickým jezuitským historikom. Dejepisný spolok inicioval zápis historického evanjelického cintorína v Košiciach medzi pamätihodnosti mesta v snahe o jeho zachovanie. Podporil úspešný návrh na zapísanie tradičného ručného zvonenia do reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva SR. V spolupráci s Klubom vojenskej histórie Beskydy a Krajským pamiatkovým úradom Košice sa snaží o záchranu a zachovanie cintorína z I. svetovej vojny na území mesta. Tiež sme organizovali a participovali aj na viacerých konferenciách či iných aj popularizačno-historických podujatiach.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári