KOŠICE. Odborári z OZ KOVO, zastupujúci zamestnancov košického U. S. Steelu, nie sú spokojní s priebehom kolektívneho vyjednávania, ktoré zatiaľ neprinieslo dohodu v otázke navyšovania miezd.
Preto organizujú v piatok protestné zhromaždenie a pochod zamestnancov.
Stretnú sa o 15. hodine pred Jumbom, odtiaľ by sa mali presunúť k Dolnej bráne.
Zvolávajú zamestnancov
„Cieľom je upozorniť na požiadavku zvýšenia tarifných miezd,“ informovalo OZ KOVO na svojej internetovej stránke.

Zároveň adresovalo všetkým zamestnancom najväčšieho hutníckeho podniku na Slovensku nasledujúcu výzvu: „Zvolávame všetkých vás, ktorým záleží na mzdových tarifách v U. S. Steele, aby ste prišli aktívne podporiť svoje oprávnené mzdové požiadavky. Žiadajme vyšší rast tarifnej mzdy. Chceme predsa dôstojnú životnú úroveň.“
Kolektívne vyjednávanie o Dodatku č. 6 k platnej kolektívnej zmluve bolo v apríli vyhlásené za sporné a bola k nemu prizvaná sprostredkovateľka, určená ministerstvom práce.
„,Prebehlo jedno kolo kolektívneho vyjednávania pred sprostredkovateľom, kde obe strany sporu zotrvali na svojich postojoch. Sprostredkovateľ si vypočul argumenty oboch strán, pričom znova príde 21. mája,“ uviedli odborári.
Štrajková pohotovosť trvá, fabrika nekomentuje
Vo fabrike je od 8. apríla vyhlásená štrajková pohotovosť. Ani deväť kôl kolektívneho vyjednávania o mzdovom dodatku nestačilo k dohode.

„Štrajková pohotovosť nie je štrajk, ale prejav pripravenosti ho zrealizovať, ak to bude nevyhnutné,“ uviedol pre mesačník OZ KOVO Priority predseda Rady odborov OZ KOVO U. S. Steel Košice Juraj Varga.
Odborári požadujú rast tarifných miezd o 70 eur, návrh zamestnávateľa hovorí o 20 eurách.
Priemerná mesačná mzda v košických oceliarňach vlani vrátane variabilnej zložky predstavovala 1 876 eur, v robotníckych kategóriách to bolo 1 746 eur.
Vedenie firmy pre aktuálne podmienky na trhu s oceľou zavádza úsporné opatrenia. Vo fabrike trvá režim skráteného pracovného týždňa so 70-percentnou náhradou mzdy za deň voľna.
"Aktivity odborárov komentovať nebudeme. Sú detailne informovaní o situácii na trhu s oceľou. O tom, aká je vážna, hovorí aj štvrtkové vyhlásenie asociácie európskych oceliarov EUROFER," uviedol hovorca firmy Ján Bača.
Vyhlásenie asociácie EUROFER
Nadmerný dovoz ocele, stagnujúci ekonomický rast, vysoké a premenlivé náklady na suroviny ako aj výrazne sa zvyšujúce náklady na CO2 spoločne vytvárajú nebezpečenstvo búrky, ktorá by mohla zasiahnuť európsky oceliarsky priemysel a nastoliť obdobie vážnej krízy. Vplyv kombinácie faktorov už začal ovplyvňovať EU výrobcov ocele zatvárajúcich svoje prevádzky a znižujúcich výrobu, a sa rozširuje po celej Európe.
“Európsky oceliarenský sektor zažil menej než 2 roky stability končiacej v polovici roku 2018 s uvalením opatrení amerického zákova 232”, povedal Axel Eggert, generálny riaditeľ EUROFER-u. “V roku 2017 sa do sektora vrátilo 8-tisíc pracovných miest a v roku 2018 ďalších 2-tisíc miest, čím sa zabezpečila pôvodná zamestnanosť v oceliarskom sektore v počte 330 000 pracovných miest. Ak tento mix negatívnych podmienok pretrvá, môže dôjsť k zvratu a opätovnému poklesu zamestnanosti v sektore.“
Oceliarsky sektor radikálne spomaľuje v Európe a na celom svete. V roku 2018 bol 3,3-percentný nárast dopytu po oceli. Predpovede EUROFER-u naznačujú možný pokles o 0,4% v roku 2019.
“Tento stagnujúci dopyt sa v súčasnosti vyskytuje súbežne s čoraz rýchlejšie sa zvyšujúcim objemom dovozu. Dvanásťpercentný nárast v roku 2018 v porovnaní s predošlým rokom bol rekordný a v roku 2019 môžeme zažiť ešte vyššie percento nárastu dovozu,“ povedal Eggert. “Nárast dovozu podčiarkuje absurdnosť ochranných opatrení zahŕňajúcich programové pravidelné 5-percentné uvoľnenie a to vo februári a júli 2019 a opäť v júli 2020 – dokonca aj napriek očakávanému nemeniacemu sa dopytu. Je to extrémne štedrý dar pre dovozcov ocele do EU.“
Medzitým náklady na CO2 dosiahli 25 €/ 1 tonu, čo je významný nárast berúc do úvahy súčasne nízke marže v oceliarstve. V spojení s volatilitou dodávok železnej rudy spôsobenej katastrofou brazílskej priehrady Vale/Brumadinho vrátane vysokých a meniacich sa cien šrotu a koksovateľného uhlia, európsky oceliarsky priemysel bojuje naraz na viacerých frontoch.
“Ktorýkoľvek z týchto faktorov by mohol spôsobiť problémy v sektore. V kombinácii však spoločne predstavujú perfektnú búrku negatívnych dynamických faktorov, ktoré sú absolútne mimo kontroly oceliarenského sektora.“ zdôraznil Eggert.
Po boji s finančnou a ekonomickou krízou sa európske oceliarstvo mohlo vrátiť do rovnovážneho stavu s potlačeným nárastom dopytu a agresívnymi cieľmi vývozcov do EU na globálnom trhu zaplavenom nadmernou výrobnou kapacitou.
“Mali sme iba 18 mesiacov na opätovnú revitalizáciu sektora a dosiahli sme to práve teraz, keď sa zdá, že ekonomický cyklus dosiahol svoj koniec,“ povedal Eggert. “Za účelom odvrátenia úpadku európskeho oceliarstva potrebujeme zákonodarcov, ktorí si budú vedieť poradiť s primárnou hrozbou - nárastom dovozu, ktorý pohltil doslova celý dopyt po oceli v EÚ na obdobie lepšej časti desaťročia.“
EUROFER poslal list EU zákonodarcom s uvedenými argumentmi, týkajúcimi sa rozsiahlejších a efektívnych ochranných opatrení, ako aj pokračovania práce na reforme WTO a medzinárodnej spolupráci zameranej na odstránenie príčin dotovanej globálnej nadmernej kapacity ocele.
“Napriek dobrým úmyslom nezabránil aktuálny rámec ochranných opatrení v oceliarskom sektore náporu dovozu. Marže EÚ výrobcov sú najnižšie možné, čo podkopáva ich schopnosť investovať do zručností, technológií a vývoja nízkouhlíkových riešení. Výstražné sirény sa už rozozvučali a dnes sa žiada konať kvôli zabráneniu tejto záplavy, ktorá ničí oceliarsky sektor,“ uzavrel Eggert.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári