BRATISLAVA, KOŠICE. Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská absolvuje osobný rozhovor s Milanom Maďarom (obaja sú nominanti Smeru-SD), generálnym riaditeľom Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura (UNLP) v Košiciach, v ktorej pacient zomrel po nesprávne podanej transfúzii krvi.
Uviedla to v utorok po rokovaní vlády.
„Taktiež som požiadala, aby bol na túto kliniku daný zvýšený dohľad, a riaditeľka úradu pre podriadené organizácie je požiadaná, aby si so všetkými riaditeľmi nemocníc prešla bezpečnosť pacienta na klinikách," dodala ministerka.
Hovorí o personálnom zlyhaní
Nesprávne podanú transfúziu Kalavská považuje za personálne zlyhanie.

Verí však, že podobným prípadom pomôže predchádzať novela zákona, podľa ktorej bude každý poskytovateľ ústavnej alebo ambulantnej starostlivosti musieť mať interný systém bezpečnosti pacienta.
„Treba však povedať, že tu spravil chybu človek, čomu sa nikdy na 100 percent vyhnúť nedá," zdôraznila.
Nemocnica pochybenie personálu z marca potvrdila, s tromi zamestnancami ukončila pracovný pomer.
Išlo o 51-ročného pacienta, ktorý podstúpil zákrok na II. chirurgickej klinike.
Prípadom sa zaoberá polícia aj Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (UDZS).
Podobné prípady
Hovorkyňa UDZS Radoslava Muchová tvrdí, že úrad štatistikou o podobných prípadoch zámeny krvi nedisponuje.
Podľa portálu Plus jeden deň to však nie je ojedinelá situácia. Na svojej stránke informovali, že 6. apríla 2004 došlo k nesprávne podanej transfúzii aj v Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici.
Vtedy bola na operačnom stole 70-ročná Revúčanka, ktorá o život neprišla iba preto, lebo jej telo univerzálnu krvnú skupinu nula prijalo.
V ten istý deň podstúpila bežnú operáciu bedrového kĺbu aj 54-ročná pacientka z Hriňovej. Po podaní nesprávnej krvi ešte v ten deň zomrela.
Podľa súdu je za jej smrť zodpovedná zdravotná sestra, ktorá transfúziu vykonala bez prítomnosti lekára a o situácii po podaní zlej krvi mu dala vedieť neskoro.
Zlyhali pri bedside teste
Ako o aktuálnom prípade informovala Televízia Markíza, ktorá disponuje zápisnicou z mimoriadneho zasadnutia transfúznej komisie UNLP, do košickej nemocnice bol prijatý 51-ročný Pavol so zápalom pľúc.
Lekári mu v nich objavili vodu, ktorá musela byť odsatá chirurgicky.
Pri zákroku však stratil veľa krvi, preto musel dostať transfúziu, no namiesto krvnej skupiny 0+ mu personál podal skupinu B+.
Aby k podobným prípadom nedochádzalo, pred podaním transfúzie by mal byť pacientovi urobený tzv. bedside test, ktorým sa potvrdí jeho krvná skupina.
V správe transfúznej spoločnosti sa však uvádza, že lekári tento test alebo neurobili, alebo ho zle vyhodnotili.
Zlyhanie pečene
Dcéra zosnulého Pavla pre televíziu povedala, že po transfúzii bol jej otec presunutý na oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny, pretože mu začali zlyhávať orgány.
Hoci sa mu po čase polepšilo, neskôr mu začala zlyhávať pečeň.
Zlyhanie pečene je podľa Markízy uvedené ako oficiálna príčina smrti.
Ministerstvo zdravotníctva avizuje zmeny
Hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová sa v mene ministerstva zdravotníctva za nešťastný incident ospravedlňuje.
„Uvedenej udalosti je nám nesmierne ľúto, takéto prípady by sa v žiadnom prípade nemali stávať.“
Podľa jej slov ministerstvo už pripravuje viaceré zmeny, aby sa podobným situáciám predišlo.
„Parlament práve v týchto dňoch schválil novelu z dielne ministerstva zdravotníctva týkajúcu sa bezpečnosti pacienta. Pripravená je aj vyhláška ministerstva o minimálnych požiadavkách na interný systém hodnotenia bezpečnosti pacienta, ktorá upravuje obsahovo postupy, aby sa predchádzalo nežiaducim situáciám. Súbežne je v príprave materiál novelizujúci indikátory kvality, ktorý obsahuje i indikátory mapujúce oblasť bezpečnosti pacienta a kvality poskytovania zdravotnej starostlivosti,“ uviedla hovorkyňa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári