KOŠICE. Každým historickým medzníkom jedna epocha končí a iná ním začína. Príkladom sú i historické udalosti odohrávajúce sa na slovenskom území v rokoch 1918 – 1919, kedy vznikala prvá Československá republika.
A práve o Košice sa presne pred sto rokmi zvádzali ťažké boje.
Po nastolení moci diktatúry proletariátu v Maďarsku v marci 1919, prešla maďarská červená armáda do rozsiahlej ofenzívy s cieľom obsadiť územia formujúcej sa Československej republiky.
Po sérii vojenských neúspechov československého vojska minister Vavro Šrobár vyhlásil na území Slovenska vojenskú diktatúru (5. jún 1919). Najvyššia politická moc prešla do rúk československých branných síl, ktorú prevzalo francúzske vojenské velenie s generálom Mittelhauserom.
Obsadené mesto
Napriek týmto opatreniam boli Košice dňa 6. júna 1919, po sérií ťažkých bojov v jeho okolí, obsadené.
Maďarská červená armáda pokračovala v úspešnom ťažení, pričom zabrala ďalšie územia južného a východného Slovenska.
V Prešove medzitým došlo k vyhláseniu Slovenskej republiky rád podľa vzoru sovietskeho Ruska, ktoré však bolo plne závislé od Budapešti.
Na jej čele stála Revolučná národná rada s predsedom Antonínom Janouškom so sídlom v Košiciach.
Necelý mesiac trvajúci štátny útvar zanikol po tom, čo bolo uzavreté prímerie (24. jún 1919) a Maďari prijali podmienky stanovené dohodovými mocnosťami, t.j. zaviazali sa opustiť obsadené oblasti Slovenska až po vytýčenú demarkačnú čiaru.
Československé vojenské jednotky pod vedením francúzskeho generála Edmunda Hennocquea vstúpili do Košíc po druhýkrát dňa 5. júla 1919.
A takto o udalostiach informovali ľudí slovenské i maďarské noviny.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári