KOŠICE. Túto zimu sa v Košiciach po prvý raz na niektorých chodníkoch objavila tabuľka s upozornením, že počas zimy nie je udržiavaný. Niektoré mestské časti k takémuto kroku pristúpili po tom, ako im dal nový zákon za úlohu starať sa o všetky chodníky v ich rajóne.
Keďže v rozpočte nemali dosť prostriedkov na to, aby sa postarali o všetky, vybrali si iba tie, ktoré verejnosť používala najčastejšie. Starostlivosť o tie ostatné prenechali ľuďom. Ak sa nechceli brodiť v snehu či pošmyknúť na ľade, museli si chodníky vyčistiť či udržiavať schodné sami.
Zima pominula, sneh je preč, no myšlienka zbaviť sa zodpovednosti za starostlivosť o veci verejné je tu späť. Ako nás upozornili viacerí naši čitatelia, v niektorých mestských častiach sa tento týždeň objavili tabuľky so zaujímavými oznamami. Tentoraz nie sú na chodníkoch, ale na trávnikoch. Informujú o tom, že ten-ktorý trávnik nie je od jari do jesene kosený.
Keď sme sa boli pozrieť napríklad na Terase, odkiaľ prichádzalo podnetov najviac, skutočne sme takýchto tabuliek našli viacero. Napríklad na Púpavovej ulici sme ich narátali sedem. Niektoré informovali o "nestarostlivosti" o pomerne veľké trávnaté plochy, iné za také označovali iba s veľkosťou pár metrov štvorcových.
Ľudia, ktorí šli okolo a my sme sa ich opýtali na názor, boli väčšinou pobúrení. Poukazovali nielen na zvýšené riziko výskytu kliešťov, ktoré obľubujú práve vysokú trávu, ale aj na nebezpečné alergie, ktoré spôsobujú semená niektorých tráv. A nespokojní boli aj psičkári, ktorých miláčikovia nižšieho vzrastu majú problém vykonať vo vysokej tráve svoje biologické potreby.
Samozrejme, na dôvod takéhoto selektovania trávnikov sme sa opýtali na miestnom úrade. Najprv sa s nami nechcel nikto baviť a posielali nás od jedných dverí ku druhým. Až keď sme sa začali vyhrážať privolaním hygienikov a predsedu Zväzu košických alergikov, ujal sa nás vedúci oddelenia starostlivosti o prírodné zdroje.
„Keď sme si na konci minulého roka zrátali očakávané príjmy do miestnej kasy a predpokladané výdavky na chod miestneho úradu či aktivity mestskej časti, vyšiel nám na rok 2019 schodok približne 200-tisíc eur," povedal nám Peter Kosačka.
„Hľadali sme možnosti, ako ušetriť a keďže návrh na zrušenie koncoročných odmien pre zamestnancov úradu neprešiel, museli sme škrtať inde. Poslanci jednomyseľne odhlasovali, že v zime sa nebudeme starať o približne 30 percent chodníkov a od jari až do jesene o približne 40 percent trávnikov. A aj tie ostatné pokosíme iba raz."
Vypočítaná úspora by mala byť 240-tisíc eur, takže 40-tisíc eur, ktoré šetrenie prinesie navyše, pripočítajú do položky, určenej na koncoročné odmeny.
„Predpokladali sme, že verejnosť nebude s týmto krokom spokojná. Preto sme odsúhlasili aj to, že toto opatrenie budeme uplatňovať iba najbližšie tri roky. V poslednom roku nášho volebného obdobia sa budeme v zime starať o všetky chodníky a počas roka kosiť všetky trávniky. A to až dvakrát," prezradil Kosačka.
Dodal, že ľuďom dávajú voľnú ruku v tom, aby sa o trávniky, ktoré chcú mať pokosené, starali sami.
Podobný dôvod (ne)starostlivosti o trávniky, teda šetrenie peňazí na koncoročné odmeny, nám potvrdili aj v iných mestských častiach.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári