KOŠICE. Okresný súd v Košiciach rozhodol, že zamestnanci Dopravného podniku mesta Košice (DPMK) môžu štrajkovať aj naďalej, pretože na to majú ústavné právo.

Informoval o tom Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) na sociálnej sieti.
Vedenie DPMK žiadalo od súdu, aby ďalším nátlakovým akciám odborárov zabránil, pretože ich považovalo za nezákonné.
Odborári počas prebiehajúceho kolektívneho vyjednávania totiž podnik na plánovaný štrajk neupozornili tri dni vopred.
Hovorkyňa košických súdov Anna Pančurová pre RTVS vysvetlila, že žalobcovi nehrozí nenapraviteľná ujma, ale u žalovaných by došlo k zásahu do ich ústavného práva.
Dodala, že proti rozhodnutiu sa možno odvolať.
Odôvodnenie súdu
Okresný súd Košice II v odôvodnení rozhodnutia konštatuje, že právo na štrajk je zakotvené v Ústave SR ako jedno z hospodárskych, sociálnych a kultúrnych práv a patrí k významným ústavným právam.
Ústava zaručuje právo na štrajk bez väčších obmedzení.
Žalobca, teda DPMK, podľa súdu neosvedčil základné skutočnosti potrebné na preukázanie, že je potrebné navrhovanou formou dočasne upraviť pomery strán, a podľa názoru súdu by išlo o neprimeraný zásah do vzťahov medzi žalobcom a žalovanými, spresnila Pančurová.
DPMK podľa názoru súdu nehrozí nenapraviteľná ujma, ale u žalovaných, ktorými sú Základná organizácia vodičov mestskej hromadnej dopravy (ZO VMHD) pri DPMK a ZO Integrovaného odborového zväzu (IOZ) pri DPMK, pri vyhovení návrhu na nariadenie neodkladného opatrenia by došlo k zásahu do ich ústavného práva.
Ujma, ktorá žalobcovi môže vzniknúť, nie je nenapraviteľná.
Pokiaľ žalobcovi nejaká ujma vznikne, môže sa domáhať svojho práva podaním žaloby o plnenie.
„Z tohto pohľadu súd návrh žalobcu na nariadenie neodkladného opatrenia, ktorým by súd žalovaným ako odborovým organizáciám uložil povinnosť zdržať sa realizácie práva na štrajk, považuje za nedôvodný," dodala.
Odborárov rozhodnutie potešilo
Ako potvrdila predsedníčka ZO IOZ pri DPMK Andrea Vindišová, naďalej zostávajú v štrajkovej pohotovosti - ostré štrajky nevylučujú, no nateraz ich neplánujú.
„Rozhodnutie súdu nás teší, viac-menej sme v takýto výsledok dúfali. Najväčším úspechom by však pre nás bolo to, keby mesto odkleplo pre DPMK viac peňazí a zaplatilo tak za objednané služby vo verejnom záujme," dodala s tým, že sa plánujú zúčastniť na najbližšom rokovaní mestského zastupiteľstva a poslancom adresujú otvorený list.
Poslanci majú rokovať na budúci týždeň.
„Veríme, že sa rozpočet otvorí," povedala Vindišová.
Dopravný podnik sa neodvolá
K verdiktu súdu sa vyjadrilo aj vedenie dopravného podniku. To chcelo súdnym nariadením neodkladného opatrenia voči dvom odborovým organizáciám zastupujúcim zamestnancov DPMK dosiahnuť, aby sa zdržali štrajku do právoplatnosti rozhodnutia o jeho nezákonnosti.
„Súd nerozhodoval o zákonnosti, respektíve nezákonnosti štrajku, ako sa nesprávne uvádza. Súd len zamietol našu žiadosť o neodkladné opatrenie. O zákonnosti štrajku bude musieť rozhodnúť súd v samostatnom konaní. V záujme upokojenia situácie pri vyjednávaní s odborármi, keďže predstavitelia odborových združení v DPMK avizovali, že do 1. júla budú pri presadzovaní svojich požiadaviek zdržanliví, podalo vedenie DPMK návrh na späťvzatie neodkladného opatrenia a neodvolá sa tak voči rozhodnutiu súdu," uviedla Linda Šnajdárová z tlačového odboru radnice.
Boli už dva ostré štrajky

Odbory vyhlásili štrajkovú pohotovosť v dopravnom podniku 11. marca.
V máji dvakrát na niekoľko hodín ostrým štrajkom ochromili košickú mestskú hromadnú dopravu s cieľom zvýšiť príspevok pre DPMK a zvýšiť platy o desať percent.
Primátor Jaroslav Polaček (nezávislý) deklaroval, že 1. júla ponúkne riešenie situácie a predstaví systémové opatrenia na ozdravenie dopravného podniku, vrátane postupného zvyšovania platov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári