KOŠICE. Koncom marca opustilo 60 až 70 Rómov chatky pri diaľničnom privádzači, ktoré kedysi slúžili záhradkárom.
Z troch objektov v lokalite Majetkár, ku ktorým sa ani jeden z majiteľov nehlási, boli pred vysťahovaním obývané dva. Oba nelegálne.
Po odchode miestnych prebiehajú v tejto lokalite práce na odpratávaní háld odpadu, ktoré nariadil zlikvidovať mestu Okresný úrad Košice, odbor starostlivosti o životné prostredie (OÚ OSoŽP).
Podľa odhadov jeho pracovníkov spred roka sa tam nachádzalo viac ako 100 ton smetí.
Mestská radnica odhaduje, že náklady na ich likvidáciu zaťažia mestský rozpočet sumou 37-tisíc eur.
Postup starostu sa úradu splnomocnenca nepozdáva
K odchodu tamojších došlo po tom, ako ich k tomu vyzval starosta mestskej časti (MČ) Košice-Sídlisko Ťahanovce Miloš Ihnát (nezávislý).

Ten mal „riešenie problematiky nelegálne osídlených území - zákonné vypratanie a likvidáciu“ vo svojom predvolebnom programe ešte ako kandidát na starostu.
Po aprílovej medializácii diania v susedstve diaľničného privádzača sa na Generálnu prokuratúru obrátil Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity.
Ten vo svojom podnete vyjadril podozrenie, že pri zásahu starostu, ktorý inicioval odchod Rómov, malo dôjsť okrem iného k neoprávnenému vstupu na cudzí pozemok a zásahu do práva na ochranu súkromného života a tiež k zásahu do nedotknuteľnosti obydlia.
Vyčíta starostovi tiež jeho snahu o zbúranie stavieb po odchode tamojších.
Úrad, ktorý vychádzal z medializovaných informácií, interpretoval starostove vyjadrenia tak, že tieto stavby vníma Ihnát ako stavebný odpad alebo ako objekty zohyzďujúce okolie ako i vstup do mesta.
V súvislosti s odchodom Rómov spomína úrad splnomocnenca aj možnosť, že aj napriek opisovanému stavu obydlí mohlo dojsť k poškodeniu práv dieťaťa.
„Keď MČ zistila, že podmienky sú z hľadiska všeobecne záväzných predpisov na zdravé bývanie nevyhovujúce, vec riešila tak, že deti aj o toto bývanie pripravila bez primeraných podporných postupov, konzultácií, prípravy náhradného riešenia,“ uvádza dokument.
Ihnát nezákonné konanie vylúčil
Starosta nám ešte minulý týždeň potvrdil, že o podnete z úradu splnomocnenca vie a v spojitosti s jeho preverovaním navštívil MČ pred časom aj okresný prokurátor.

„Predložili sme mu všetky dokumenty a odpovedali na všetky jeho dotazy,“ povedal Ihnát.
Podľa jeho opisu situácie odišli tamojší obyvatelia sami po tom, ako ich k tomu vyzval.
To, že ho uposlúchli, vysvetľuje Ihnát tým, že s nimi sedem rokov pracoval.
„Stál som za plotom, takže som na súkromný pozemok nevstúpil. Ukázal som im rozhodnutie okresného úradu, podľa ktorého sa mala celá lokalita vypratávať aj za pomoci ťažkých mechanizmov. Preto tu byť nemohli. Z mojej strany nebol vyvinutý žiaden nátlak. Pripomenul som im iba to, že v takých podmienkach sa žiť nedá. Okrem iného som ich upozornil na nebezpečenstvo chorôb a na potkany,“ povedal Ihnát.
Doplnil, že pri tom bola aj polícia a preto podľa neho k nezákonnosti dôjsť nemohlo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári