KOŠICE. V priestoroch Univerzitnej knižnice Technickej univerzity v Košiciach (TUKE) si od utorka môže každý nadšenec inovatívnych riešení pozrieť päť úplne nových prototypov vynálezov.
Vznikli v rámci neformálneho vzdelávacieho programu MyMachine Slovakia, ktorého cieľom je u žiakov i študentov podporiť tvorivosť, technické myslenie i tímovú spoluprácu.
Zároveň umožňuje, aby sa detské sny stali skutočnosťou.
Zložitým procesom tvorby, ktorý trval celý školský rok, sa prepracovalo dohromady päť plne funkčných vynálezov, pričom jeden z nich spája dva nápady dohromady.
Návštevníci výstavy si na vlastnej koži môžu odskúšať ako funguje Levittér, teda lietajúca pohyblivá stolička, Boxovací cukríkový robot ZeŽi, Upratovací robot Steve, vyzerajúci ako kolobežka, My Dress Machine, kabínka, ktorá pomáha s obliekaním odevu podľa výberu, či Dvere do zázračnej krajiny, prenášajúce ľudí do rozprávok, počítačových hier i rozličných miest na zemi.
Súčasťou sú aj lietajúce papuče, umožňujúce sa dívať na svet z vtáčej perspektívy.
Jedna trieda, jeden vynález
Projekt zapája do tvorby mladých ľudí z každého stupňa škôl.
Tvorcami kreatívnych nápadov sú deti vybraných základných škôl vo veku od šiestich do dvanástich rokov.
V rámci kreatívneho workshopu, ktorý spolu so študentmi vysokých škôl viedla programová manažérka projektu MyMachine Slovakia Žofia Teplická, dostali zadanie nakresliť ľubovoľný vysnívaný vynález a následne ho pred všetkými aj odprezentovať.
„Spoločne sa potom snažíme vybrať taký vynález, ktorý by všetci chceli otestovať. Aby výstupom jednej triedy bol jeden vynález, ku ktorému majú všetci vzťah ako ku svojmu,“ uviedla Teplická s tým, že pri výbere môže každý prispieť vlastnými vylepšeniami prvotného nápadu.
Nároční zákazníci
Pre študentov technických škôl a produktového dizajnu je workshop na základných školách simuláciou stretnutia s ich budúcimi zákazníkmi.
„Tie deti sú veľmi náročnými zákazníkmi, majú veľmi utkvelú predstavu o tom, že keď chcú lietajúcu stoličku, tak prosto chcú lietajúcu stoličku. A vysokoškoláci sa musia naučiť s týmito náročnými zákazníkmi komunikovať a potom aj tento nápad pretvoriť na reálny produkt,“ priblížila manažérka projektu.
Toto je však len čiastková úloha univerzitných študentov.
Počas jesene a zimy vypracúvajú na základe detských kresieb funkčné koncepty.
Tie najlepšie nápady sú spracované do plánov, schém, technických kresieb, vizualizácií či modelov, ktoré sú podkladom pre následnú výrobu.
Pri tvorbe konceptu sú študenti už dopredu oboznámení s reálnymi limitmi, ako je čas, financie či dostupné materiály, ktorým musia celý plán prispôsobiť.
„Následne stredné odborné školy na jar vyrábajú funkčný prototyp, to je tretia fáza programu, kde už oni sami na základe podkladov spracúvajú reálny vynález,“ vysvetlila Teplická.
Ako dodala, aj v tomto kroku sú neraz k vynálezu pripojené rozličné vylepšenia či zábavné funkcie, s ktorými prídu samotní stredoškoláci.
Neoceniteľné skúsenosti
Starší študenti to s realizáciou detských nápadov rozhodne nemali jednoduché a popasovať sa museli s mnohými problémami, na ktoré neraz narazili až počas tvorby.
„Najťažšia bola podľa mňa tá technická časť, hlavne my sme tam dali kopec techniky, blikanie, senzory, motory. Dokopy je to niekoľko systémov, každý robot má niekoľko mikroprocesorov a narazili sme na limity, o ktorých sme na začiatku projektu ani netušili. Napríklad že využijeme plný výkon mikroprocesorov,“ priznal Simon Soroka, stredoškolák, ktorý sa podieľal na tvorbe boxovacieho robota ZeŽi.
„Ešte na poslednú chvíľu sme riešili problémy, ktoré sa znenazdania vyskytli,“ pripustil s tým, že im pri testovaní zhorel motor na jednej ruke.
To, že sa zapojil do projektu, neľutuje.
„Tie problémy, to, čo neplánujeme, alebo riešenie problémov na mieste, to je to hlavné, čo nám toto celé dalo. Človek sa učí na skúsenostiach, a to je to najlepšie, čo môžeme dostať.“
S programom MyMachine Slovakia bola spokojná aj malá Elisa, ktorá prišla s nápadom lietajúcich papúč.
„Páči sa mi, že si môžeme vymyslieť čokoľvek chceme a potom to aj naozaj bude,“ odpovedala na otázku, čo sa jej na projekte páčilo najviac.
Program MyMachine je medzinárodný program, ktorý vznikol v Belgicku a v súčasnosti sa realizuje v ôsmich krajinách sveta.
Na Slovensku ho zastrešuje Karpatská nadácia.
Pri tvorbe každého z vynálezov sa podieľali tri až štyri školy
Za nápadom Levittéra stála Základná škola v Drienove, projekt vypracovali študenti Strojníckej fakulty TUKE a zostrojovala ho Stredná priemyselná škola strojnícka Košice.
Boxovaci robot ZeŽi vymysleli žiaci Základnej školy Československej armády v Prešove, koncept vytvorili študenti Strojníckej fakulty TUKE a zrealizoval ho tím zo Strednej priemyselnej školy technickej v Bardejove.
My Dress Machine si priala vytvoriť Základná škola v Jablonove nad Turňou, študenti Strojníckej fakulty TUKE vymysleli, ako by sa dal ich nápad zrealizovať, a do konečnej podoby ho dostala košická Stredná odborná škola Jozefa Szakkayho.
Upratovací robot Steve by chceli mať doma žiaci zo Súkromnej základnej školy v Kechneci a pomohli im k tomu študenti dizajnu z TUKE a Strednej odbornej školy technickej v Prešove.
Dverami do zázračnej krajiny, ktoré majú zabudované i lietajúce papuče, si priala prejsť Základná škola na Karpatskej ulici a Komunitná škola Tramtária zo Žiliny, projekt pre ne vypracovali študenti Fakulty elektrotechniky a informačných technológií Žilinskej univerzity a z papiera do reality ho previedla Stredná odborná škola elektrotechnická Žilina.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári