KOŠICE. Už sa vám určite stalo, že ste boli niekde na ulici a odrazu sa z oblohy spustil dážď. Jedna kvapka za druhou, až ich boli tisíce. Nemali ste dáždnik, preto ste rýchlo hľadali úkryt, kde by ste dážď prečkali?
Pod najbližšou bránou či pod stromom alebo v nejakom obchode? Nezriedka, aby ste nestrácali čas, ste sa rozhodli kúpiť si dáždnik.
Doma ste ich síce mali viac, no čo v taký čas, keď nebol žiadny práve poruke?
S takýmito situáciami by mal skoncovať projekt zdieľaných dáždnikov. Košice sú prvým mestom, kde sa ho autori tejto myšlienky rozhodli v Európe testovať. Predstavili ho v stredu na mestskom zastupiteľstve a to im dalo „zelenú".
„Myšlienka spustiť tento projekt v nás driemala už dlhšie," povedal na zastupiteľstve Dušan Parazol, konateľ firmy Shared Umbrellas Cassovia. „Prejsť od myšlienky k jej realizácii sme sa rozhodli po tom, ako sme pozorovali rozbehnutie iného projektu - zdieľaných bicyklov. Ak to ide s nimi, vraveli sme si, prečo by sa podobného úspechu nedočkali aj dáždniky. Veď sú tiež potrebné."
Stačilo vraj niekoľko dní a projekt bol v hrubých rysoch hotový. Tvorí ho zatiaľ 75 stanovíšť, rozmiestnených najmä v centre mesta a po jednom v každej mestskej časti. Každé disponuje 15 dáždnikmi.
Ide o kvalitné výrobky, schopné odolať vetru do rýchlosti 100 km/hod. Vyrobené sú síce v Číne, no už sa pre podobné účely osvedčili v Singapure, Hongkongu či v Sydney. Tam sú ich v uliciach tisíce a ich životnosť je až 250 použití. Cena jedného pri odbere nad 500 kusov je 5 eur.
„Podstata zdieľania dáždnikov je rovnaká, ako u iných predmetov, napríklad bicyklov. Treba sa len na internete zaregistrovať a zaplatiť mesačný poplatok jedno euro. Po splnení týchto podmienok získa každý člen prístup ku všetkým dáždnikom v stojanoch. Zavolá na príslušné číslo, tam sa dozvie kód pre ten-ktorý stojan a ten mu ho umožní odobrať," vysvetlil Parazol.
Samozrejme, zdieľanie dáždnikov bude možné iba počas dažďa. Pri peknom počasí budú zablokované a aj keby záujemca požiadal o uvoľňovací kód, nedostane ho. Podmienkou je spadnutie minimálne 50 kvapiek na meter štvorcový za sekundu.
„Zaoberali sme sa aj myšlienkou prípadného nevrátenia dáždnikov do stojanu. Bola namieste, lebo stále vidíme kade-tade odstavené bicykle, ktoré si aj niekoľko dní nikto nevšíma," priznal Parazol. „Vyriešili sme to tak, že ak niekto do 24 hodín nevráti použitý dáždnik späť do stojanu, systém si ho bude pamätať. A zdieľanie na ďalší mesiac mu neumožní."
Parazol prezradil, že hoci ich na začiatku čakali veľké investície, predpokladajú ich návratnosť do pol roka. Samozrejme, v zimných mesiacoch budú dáždniky z obehu stiahnuté.
„Očakávame, že tak ako doteraz všade vo svete, si projekt zdieľaných dáždnikov nájde stovky fanúšikov aj v našom meste," dodal Parazol na záver.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári