Úspešne odrážame útoky Čechov
Úradné hlásenie z bojísk.
Z hlásenia maďarskej spravodajskej agentúry z 21. júna: České vojenské velenie napriek rozkazu Dohody, naďalej posiela svoje jednotky do útoku. Aby sme situáciu dokázali udržiavať v rovnováhe, sme nútení viesť obranné boje. V posledných dňoch sa nám podarilo na českej fronte zastaviť a úspešne odraziť útoky nepriateľa. Z ostatných bojísk správy nemáme.
(Kassai Vörös Ujság, 20. 6. 1919)
Vznik slovenskej revolučnej vládnej rady
Proklamácia k proletariátu Slovenskej zemi. Pozdravný telegram Leninovi.
Z hlásenia slovenskej tlačovej kancelárie z 20. júna 1919: Slovenský revolučný správny výbor mal dnes napoludnie svoje prvé zasadanie, na ktorom vytvoril Revolučnú vládnu radu.
Členmi Revolučnej vládnej rady sa stali: Predseda Antal Janousek (Antonín Janoušek, pozn. autora), komisármi pre zahraničie Ernő Pór a Antal Janousek, komisármi pre veci vojnové János Vavrica a Gyula Kovács, komisármi pre financie József Hanzik a Vilmos Baján, pre vnútro Ferenc Fehér a József Szluka, pre poľnohospodárstvo István Mokrány a József Capaj, pre obchod a železnice János Hirossik a József Varecha, komisármi spravodlivosti Miklós Ungár a Vladimír Černy, pre sociálne veci Samu Csapó a Gusztáv Fleischer, pre školstvo Vencel Suk a Ede Krompaszky, pre zásobovanie István Stehlik a pre zdravotníctvo a veci sociálne Lajos Jakab.
Ľudoví komisári vzišli primerane z radov slovenského, nemeckého a maďarského proletariátu Slovenskej zemi (maď. Szlovákföld, pozn. autora). Zasadanie taktiež ustanovilo názov nového štátu, ktorý znie takto: Slovenská republika rád. Republiku reprezentuje vláda ľudových komisárov, ktorej názov znie: Slovenská revolučná vládna rada.
Tretím bodom zasadania bola otázka jazyka. Používanie všetkých jazykov na Slovenskom území je rovnocenné. Naproti tomu nariadenia Revolučnej vládnej rady majú byť vydávané v používanom jazyku miestneho regiónu. Každý proletár na území štátu disponuje rovnakými právami.
Vládne zasadanie následne rokovalo o otázkach týkajúcich sa vnútropolitických, zahraničnopolitických a vojenských záležitostí. O vzniku vlády vydala Revolučná vládna rada vyhlásenie v slovenskom, maďarskom, nemeckom a rusínskom jazyku. Jeho text znie takto:
K pracujúcim Slovenskej zemi!
Slováci, Maďari, Nemci, Rusíni! V rámci významných historických premien, vyhlásil proletariát Slovenskej zemi dňa 16. júna v Prešove, Slovenskú republiku rád. Opierajúc sa o moc robotníctva týmto preberáme vládu na celým slovenským územím, teda aj nad tým, ktoré je nateraz obsadené soldateskou kapitalistickej českej republiky (maď. cseh köztársaság).
Proklamujeme diktatúru proletariátu. S riadením republiky rád sme poverili ľudových komisárov. Zákonne zvolené robotnícke, vojenské a roľnícke rady sú povinné plniť všetky nariadenie Revolučnej vládnej rady.
Slávnostne vyhlasujeme, že Slovenská republika rád garantuje najväčšiu slobodu pre proletariát všetkých národov. Všetci tí, ktorí vykonajú násilný akt voči hociktorému národu, voči ktorejkoľvek národnosti alebo voči ktorémukoľvek jazyku, či vierovyznaniu Slovenského územia, prípadne budú k tomu nabádať iných, budú potrestaní najprísnejším spôsobom.
Vierovyznanie je osobným právom každého jedinca. Nestrpíme žiadne náboženské rozbroje, ktoré môžu poľahky prebudiť vzájomnú nenávisť. Každý môže slobodne praktizovať svoju vieru. Diktatúra proletariátu garantuje širokú náboženskú slobodu.
Kapitalistický súkromný majetok, finančné inštitúcie, bane, sklárske huty, píly, veľkostatky, hospodárske objekty, kaštiele, vily a nájomné domy väčších miest, sú odteraz majetkom republiky rád a budú slúžiť pre osoh triedy pracujúcich. Republika si praje žiť v dobrom susedskom vzťahu s proletariátom susedných štátov.
Robotníci! Vojaci! Roľníci! Bojaschopní muži! Sen proletariátu sa na Slovenskom území naplnil. Všetka moc je v rukách robotníkov. Postavte sa všade odvážne a prispejte k vzniku Červenej armády proletariátu Slovenskej zemi. Osloboďte svojich druhov spod vykorisťovateľského jarma českých kapitalistov.
Pri príležitosti založenia Revolučnej vládnej rady boli súdruhovi Leninovi a Maďarskej republike rád zaslané nasledovné pozdravné telegramy:
Proletári všetkých zemí, spojte sa!
Súdruh Lenin!
S radosťou Vám, vážený súdruh, oznamujeme, že slovenský proletariát vyhlásil svoju Slovenskú sovietsku republiku. Dovoľte, aby sme Vás, ako vodcu medzinárodného proletariátu pozdravili v mene zakladajúcej slovenskej Revolučnej vládnej rady.
Nech žije svetová revolúcia! Nech žije svetový proletariát! Nech žije tretia internacionála!
(Kassai Munkás, 22. 6. 1919)
Organizácia slovenskej červenej gardy
Vyhlásenie Slovenskej republiky rád vyvolalo na celom území Slovenska vlnu nadšenia. Proletariát miest i roľníci z dedín boli oslobodení spod jarma českého kapitalizmu a teraz sa všetci ponáhľajú pomôcť svojim bratom proletárom, ktorí ešte stále trpia pod nesmiernym útlakom na obsadenom území.
Každým dňom rastie počet tých, ktorí dobrovoľne vstupujú do slovenskej medzinárodnej červenej armády. V samotných Košiciach prejavilo záujem o vstup 15 tisíc proletárov. Organizácia slovenskej medzinárodnej armády je v plnom prúde a podľa očakávania sa ukončí v najbližších dňoch.
(Kassai Munkás, 22. 6. 1919)
Správy z Terezína
S hlbokou radosť sme prijali správu, že naši vodcovia a bratia internovaní v Terezíne, sú v najlepšom poriadku.
K odvlečeným zajatcom patria: Dr. Kendi, Aranyosi, Drab, Stier, Borovszki, Bukovinszki, Stein, Surányi, Banekovics, manželka Miklósa Molnára, ďalej učiteľ Hegedüs, manželia Macznerovci, továrnici Kepes a Michník.
(Kassai Munkás, 22. 6. 1919)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári