Slovenskí hokejbalisti sa v Košiciach stali majstrami sveta

Slovenskí hokejbalisti, majstri sveta 2019.
Slovenskí hokejbalisti, majstri sveta 2019. (Autor: TASR)
Martin Belej, TASR|22. jún 2019 o 20:50

Vo finále porazili Fínsko 4:3.

Finále majstrovstiev sveta v hokejbale Slovensko - Fínsko: fotogaléria

25.6.2019

KOŠICE. Slovenskí hokejbalisti sa v košickej Steel Aréne stali majstrami sveta. V sobotňajšom finále porazili Fínsko 4:3.

Slováci získali štvrtý titul majstrov sveta v rade a vyrovnali tak podobnú historickú šnúru titulov, ktorá sa v minulosti podarila Kanaďanom.

Slováci videli v zápase 2:0 a 3:1, Fíni zakaždým dokázali znížiť na rozdiel gólu, aj na Teplického zásah na 4:2 necelé štyri minúty pred koncom dokázali odpovedať 41 sekúnd pred koncom. Záverečnú power-play súpera však Slováci ubránili.

Finále sa hralo vo fantastickej kulise košickej arény, ktorá si tak mohla v závere vychutnať majstrovské oslavy.

Skvelý zápas s netradičným úvodom

Zápasu predchádzala zaujímavá udalosť, keď slovenský útočník Jaroslav Martinusík požiadal o ruku priateľku Alexandru.

Práve on sa už v 8. sekunde dostal do sľubnej šance, ale brankára Fínov Kuusama neprekvapil.

Prvá tretina priniesla väčšiu streleckú aktivitu Slovákov, avšak bez gólového efektu.

V úvodných sekundách druhej časti sa Martinusík vrátil z trestnej lavice, vzal loptičku fínskemu obrancovi a otvoril skóre - 1:0.

Fíni síce následne viackrát zovreli domácich reprezentantov, tí však ich tlaku odolali. V 26. minúte Kuusamo podcenil strelu Božíka spomedzi kruhov a Slováci viedli 2:0.

Fíni ešte do druhej prestávky znížili, keď Vuorenmaa využil presilovku - 2:1.

V tretej časti Slováci po góle Oravca znovu viedli o dva góly, no zmätky v ich obrane potrestal Lampo - 3:2.

Slováci si však víťazstvo nenechali ujsť, v 42. minúte Teplický dokončil akciu Oravca a upravil na 4:2.

Fíni skúsili aj hru bez brankára, dosiahli v nej kontaktný gól Viitanena, ale vyrovnať už nedokázali.

Marián Gregorík, tréner SR: "Fínom sme viackrát odskočili na dva góly, ale oni stále doťahovali a naďalej sme boli v napätí. Nedalo sa hrať iba "zanďoura" a brániť to. Museli sme hrať až do konca. Od začiatku turnaja sme verili, že je možné získať štvrtý titul v sérii. Išli sme za tým. Teší nás to o to viac, že sa potvrdil dobrý výber hráčov do tímu."

Jaroslav Martinusík, útočník, najužitočnejší hráč turnaja: "Toto je pre mňa najkrajší deň v živote. Štvrtý titul v rade, triumf na domácom šampionáte a zásnuby k tomu. Nič viac si nemôžem priať, lepšie mi to vyjsť nemohlo. Tento titul chutí špeciálne, keďže vo finále bola fantastická atmosféra, ktorú som si veľmi užíval."

Boris Oravec, útočník SR: "Človek si povie, že štvrtý titul je už rutina. Je to však úžasný, ťažko opísateľný pocit. Som nesmierne šťastný, že sa nám to podarilo na domácej pôde. Fantastická kulisa nás však hnala vpred a my sme nemohli sklamať skvelých divákov."

Slovensko - Fínsko 4:3 (0:0, 2:1, 2:2)

Góly: 16. Martinusík, 26. Božík (Lipták, Cibík), 36. Oravec (Teplický), 42. Teplický (Oravec, Bujdák) - 29. Vuorenmaa (Pietsalo,Nieminen), 38. Lampo (Nieminen, Kangas), 45. Viitanen.

SR: Polc - Minárik, Salajka, Bujdák, Blahut, Vidlár, Gajdoš,Doskočil, Horváth - Rampáček, Piják, Martinusík - Božik, Rufati,Lipták - Teplický, Svitana, Oravec - Poliaček, Cíbik, Tomka - Vozár, Olejník.

Fínsko: Kuusamo - Ahola, Koivisto, Lindfors, Marjeta, Nieminen,Väänänen, J. Viitanen, L. Viitanen - Hukki, Hyvönen, Jeskanen,Kangas, Karniemi, Lampo, Mäenlanen, Pietsalo, Pohjola, Pukema,Sirkkala, A. Viitanen, Vuorenmaa

Individuálne ocenenia

Najlepší brankár: Patrik Polc (SR)

Najlepší obranca: Jani Viitanen (Fín.)

Najlepší útočník: Toni Lampo (Fín.)

Najužitočnejší hráč (MVP): Jaroslav Martinusík (SR)

Najproduktívnejší hráč: Denny Schlegel (USA) 14 bodov (8 gólov,6 asistencií)

Najlepší strelec: Jordan Albright (USA) 10 gólov

All-star tím MS: Jan Šimara (ČR) - Roman Bujdák (SR), Bill Marshall (Kanada) - Dannick Martel (Kan.), Jan Bílý (ČR), Juho Kangas (Fín.)

Produktivita: 1. Denny Schlegel (USA) 14 bodov (8+6), 2. Mike Kusy (Hong Kong) 13 (7+6), 3. Jordan Albright (USA) 12 (10+2), ... 18. Jaroslav MARTINUSÍK 8 (5+3), 20. Libor Teplický (obaja SR)8 (4+4).

Bronz (6): 1996, 2001, 2003, 2007, 2009, 2011

Domov»Halové športy»Hokejbal»Slovenskí hokejbalisti sa v Košiciach stali majstrami sveta