V Košiciach sa zišlo vyše 120 športovcov s mentálnym postihnutím

(Autor: ilustračné - FB/Special Olympics Slovakia)
TASR|26. jún 2019 o 09:54

Počet štartujúcich rastie. Prekonávajú limity aj sami seba.

KOŠICE. Už tradične v Košiciach sa v úvode posledného júnového týždňa konali 23. majstrovstvá Slovenska Špeciálnych olympiád v atletike.

Na podujatí si zmeralo sily vyše 120 športovcov s mentálnym postihnutím, ktorí súťažili v bežeckých, ale aj technických disciplínach.

Dvojdňové podujatie prinieslo konfrontáciu 120 športovcov z rôznych kútov Slovenska vo veku od 8 do 70 rokov.

Prvý deň vyplnili zaraďovacie súťaže, po ktorých boli športovci rozdelení do viacerých divízií podľa výkonnosti a veku.

Súťažilo sa v bežeckých disciplínach, ale aj v hode kriketovou loptičkou, chôdzi, skoku do diaľky i vrhu guľou.

Počet štartujúcich rastie

"Počas uplynulých dvoch rokov sa počet 48 štartujúcich viac než zdvojnásobil. Tých 120 športovcov je už pre nás strop. V dôsledku toho síce dlho trvalo záverečné odovzdávanie medailí a stužiek za 4.- 8. miesto. Pravidelným tréningom sa každý dokáže zlepšovať a je to vidieť aj na našich športovcoch. Nie je pravda, že človek s mentálnym postihnutím má svoj limit, za ktorý sa nedostane. My vidíme, že pravda je iná. Je to o tom, aby dostali príležitosť sa ukázať. Trebárs rozhodcovia zo Slovenského atletického zväzu boli prekvapení výkonmi v skoku do diaľky. Nie je bežné vidieť týchto ľudí na športoviskách, preto sú ostatní prekvapení, keď ich potom vidia podávať takéto výkony," uviedla riaditeľka Špeciálnych olympiád Slovensko Eva Gažová.

Košice sa pre športovcov špeciálnych olympiád stali už pravidelným dejiskom atletického šampionátu.

"Športové kluby a špeciálne školy máme po celom Slovensku. Chceme naše podujatia usporadúvať na rôznych miestach Slovenska. V Púchove máme futbal, v Trenčíne plávanie a v Košiciach atletiku. Takéto určenie je dôležité aj pre samotných športovcov. Keď vedia, že v Košiciach ich čaká atletika, tak už vedia, kde sa to bude konať, ako to bude vyzerať na ubytovaní a kam pôjdu obedovať. V známom prostredí sa správajú samostatnejšie a utvrdzuje ich to v sebaistote. Prejavuje sa to aj v samotných športových výkonoch."

Prekonávajú limity aj sami seba

"Pre mňa je dôležité, že zviditeľňujeme týchto športovcov v očiach verejnosti. Ženie ma vpred presvedčenie, že prekonávať svoje športové limity dokážu aj športovci s mentálnym postihnutím. My sa ich však snažíme stavať aj do iných rolí, aby ich sebavedomie bolo pevnejšie. Niektorí z nich napríklad moderujú. Tým, že získavajú status športovca, dokáže ich verejnosť identifikovať a dať im identitu. Snažíme sa aj edukovať verejnosť, ktorej hovoríme, že to nie sú mentálne postihnutí ľudia, ale ľudia s mentálnym postihnutím alebo športovci špeciálnych olympiád. Tú osobu dávame na prvé miesto," dodala Gažová.

(Autor: Špeciálne olympiády Slovensko)
(Autor: Špeciálne olympiády Slovensko)

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Sportnet na východe»V Košiciach sa zišlo vyše 120 športovcov s mentálnym postihnutím