KOŠICE. Košický samosprávny kraj (KSK) prerozdelí v tomto roku na inovatívne projekty vo svojich kultúrnych zariadeniach 100 000 eur.
Ide o súčasť dotačného programu Terra Incognita a výzvu na predkladanie projektov Tradície inšpirujú inovácie.
Dotácie poputujú do Spišského osvetového strediska, Východoslovenskej galérie v Košiciach, Baníckeho múzea v Rožňave, Gemerskej knižnice Pavla Dobšinského v Rožňave, Bábkového divadla v Košiciach a Múzea Spiša v Spišskej Novej Vsi.
Informovala o tom hovorkyňa predsedu KSK Anna Činčárová.
„Touto výzvou chceme podporiť najkvalitnejšie nápady, ktoré posilnia kultúrnu identitu a rozvoj kultúrneho turizmu, predovšetkým u mladej generácie. Teší nás, že sa do výzvy zapojilo 14 projektov z každého regiónu nášho kraja. Z nich sme vybrali šesť úspešných, ktoré spĺňali všetky kritériá. Veríme, že týmito inovatívnymi projektmi rozhýbeme turizmus v našom kraji a prilákame do našich múzeí či galérií opäť viac návštevníkov," uviedol predseda KSK Rastislav Trnka (nezávislý).
Úspešné projekty
Víťazné projekty reprezentujú rôzne oblasti kultúrnej ponuky.
Vďaka podpore bude Banícke múzeum v Rožňave vo svojej geologickej bádateľni a exteriérovej časti expozície baníctva a hutníctva prezentovať výrobky gemerských železiarní a zlievarní.
Múzeum Spiša z dotácie pretvorí svoje nádvorie na oddychovú zónu a vo vestibule pribudne dotykový panel s aplikáciou "Provincia XVI Spišských miest - malá Európska únia".
Partnerskú spoluprácu podchytilo Bábkové divadlo v Košiciach, s Divadlom Thália kooperuje na divadelnej inscenácii Tradičnosť substrátu v medzikulturálnej tvorbe a s Východoslovenskou galériou na experimentálnych workshopoch.
Spiš Sight Spots je názov projektu Spišského osvetového strediska.
Zameraný je na mladých talentovaných umelcov, ktorí môžu natočiť popularizačno-dokumentárne spoty o pamätihodnostiach regiónu.
Ďalší vybraný projekt je revitalizácia knižnice Východoslovenskej galérie.
Čaro Gemera priblíži Gemerská knižnica Pavla Dobšinského, kde vznikne zážitkovo-informačná záhrada ako miesto netradičného získavania informácií a zábavného trávenia voľného času pre mladú generáciu.
120 projektov
V rámci krajského dotačného programu mohol jeden projekt získať finančnú podporu maximálne 20 000 eur.
O výsledkoch rozhodovala nezávislá komisia. Sprostredkovateľským orgánom výzvy je Agentúra na podporu regionálneho rozvoja, n. o.
Kultúrne zariadenia v zriaďovateľskej pôsobnosti KSK na svoju činnosť získavajú financie aj prostredníctvom externých zdrojov podpory.
„Za obdobie prvého polroka 2019 majú naše zariadenia schválených spolu viac ako 120 projektov za 711 000 eur, pričom kraj na projekty prerozdelil viac ako 80 000 eur na ich spolufinancovanie," uviedol Trnka.
Inštitúcie čerpajú prostriedky najmä z Fondu na podporu umenia, Fondu na podporu kultúry národnostných menšín, dotačných schém Ministerstva kultúry SR či cezhraničného programu Interreg V-A Slovenská republika - Maďarsko.
V rámci trojročnej štatistiky Fondu na podporu umenia patria vo výške získaných finančných prostriedkov do prvej trojky najúspešnejších krajov, informoval Úrad KSK.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári